výbuch ve Vrběticích na Zlínsku

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.
Agenti GRU zodpovědní za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku.

Policie odložila případ Vrbětice. Smrtící exploze způsobili agenti ruské GRU

Policie odložila případ výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, k nimž došlo v druhé polovině roku 2014. Exploze připravily o život dva české občany a způsobily škodu přes miliardu korun. Podle policie se podařilo prokázat podíl ruské vojenské rozvědky na způsobení výbuchů, přičemž jde o součást jejího dlouhodobého diverzního působení mimo území Ruska.
Budova ruského velvyslanectví v Praze, v jehož rámci v minulosti působili agenti pod diplomatickým krytím.

Ruští agenti se o Česko nepřestali zajímat. BIS je sleduje, po začátku války na Ukrajině vnímá změnu v jejich práci

Aktivity ruských zpravodajských služeb na území České republiky ani po konci studené války nevymizely. Potvrdil to mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz, ale také samotná BIS ve své výroční zprávě za rok 2021. Kromě zapojení ruských agentů ve Vrběticích vztahy výrazně ochladila ruská invaze na Ukrajinu. 
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Česká policie spolupracuje na vyšetřování Vrbětic s Brity

Čeští detektivové, kteří vyšetřují výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, vytvořili v únoru letošního roku vyšetřovací tým s britskými policisty, kteří pracují na případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Na webu o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Ilustrační foto

Soud: Odškodnění za Vrbětice získají i lidé bez trvalého bydliště v obcích

Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady. Nárok na odškodnění nově získají lidé, kteří v obcích sice prokazatelně žili, ale neměli tam trvalý pobyt. Soud zároveň otevřel cestu k odškodnění lidí, kteří měli pobyt zapsaný na ohlašovně obecních úřadů. Úspěšný návrh na zrušení výjimek v zákoně podávala skupina 19 senátorů z klubu Starostů a nezávislých.
Stanislav Polčák

Není pravda, že bych požadoval po obcích z okolí Vrbětic odměnu skoro osm milionů, říká Polčák

Europoslanec za STAN Stanislav Polčák tvrdí, že jako advokát poskytoval právní službu obcím v okolí vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích a při poskytování právní služby vystupoval jako advokát, který je povinen řídit se pokyny klienta v mezích zákona. V prohlášení, které EuroZprávy.cz zveřejňují, ale dodává, že není pravdou, že by požadoval po obcích odměnu ve výši 7,75 milionů korun.
Ústavní soud ČR

Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic

Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic a okolí, kterým je zákon nepřiznal za následky výbuchů v tamních muničních skladech v roce 2014. Návrh podpořil dostatečný počet 19 senátorů z klubu Starostové a nezávislí, připojit se budou moci i senátoři z dalších frakcí, oznámil dnes předseda klubu Petr Holeček. Návrh by chtěl Ústavnímu soudu zaslat ještě dnes.
Praha, ilustrační foto

Hrad omylem skartoval zprávu o Vrběticích, ukázala prověrka

Kancelář prezidenta republiky skartovala tajnou zprávu o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku omylem a porušila předpisy při práci s dalšími tajnými dokumenty. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz na základě vyjádření ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jaromíra Kadlece.
Stanislav Polčák

Polčák měl získat odměnu při vymáhání odškodnění za Vrbětice, odměny se vzdal

Europoslanec, advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Politik zdůraznil, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později ale na twitteru oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. Rozhodnutí na twitteru označil za "správné a jediné možné" předseda STAN Vít Rakušan.
Ministerstvo vnitra

NBÚ ani ministerstvo vnitra zatím nemohou komentovat kontroly na Hradě kvůli Vrběticím

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) a ministerstvo vnitra zatím nemohou komentovat kontroly, které jejich zaměstnanci v posledních týdnech prováděli v prezidentské kanceláři. Vyplývá to z vyjádření úřadů na dotaz ČTK. Pražský hrad ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedl, že kontrola NBÚ neodhalila nedostatky v tom, jak Kancelář prezidenta republiky (KPR) nakládala s tajnou zprávou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.
film Vidět Salisbury

Film s Putinem o ruských agentech a případu Salisbury i Vrbětice bude uveden v Praze

V pražském kině Bio Oko bude mít dnes večer premiéru film, který vznikl podle divadelní hry ruského dramatika a disidenta Viktora Šenderoviče. Hra i film, který natočil tým Divadla pod Palmovkou, se jmenují Vidět Salisbury. Drama je příběhem dvou ruských agentů, kteří mohli stát za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala i za výbuchem muničního skladu v českých Vrběticích.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. Komentář

Zemanova kritika Ruska přišla pozdě. Lítost a odsouzení měl projevit už po anexi Krymu, tehdy se s Kremlem bratříčkoval

Nebyl přesvědčivý, v jeho rétorice se ukrýval falešný tón. Prezident Miloš Zeman sice v krátkém projevu odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu jako akt agrese a zdůraznil, že administrativa Vladimira Putina se dopouští zločinu proti míru, přesto tato slova nebudí důvěru od člověka, který dlouhou dobu podporoval diktátorský režim Kremlu a nepokrytě se s ním bratříčkoval. Kdyby zmíněné věty česká hlava státu pronesla v roce 2014 po anexi Krymu, zasloužila by si potlesk a uznání. Nyní je už na vymezení se proti Rusku pozdě, Zeman se prostě jen přizpůsobil době a nechce vybočovat, aby se před Západem ještě více neztrapnil. Prezidentova lítost není upřímná.

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev

Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi. Zdá se, že naplňuje slib o méně rozdělující kampani.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy