výbuch ve Vrběticích na Zlínsku

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Česká policie spolupracuje na vyšetřování Vrbětic s Brity

Čeští detektivové, kteří vyšetřují výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, vytvořili v únoru letošního roku vyšetřovací tým s britskými policisty, kteří pracují na případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Na webu o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Ilustrační foto

Soud: Odškodnění za Vrbětice získají i lidé bez trvalého bydliště v obcích

Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady. Nárok na odškodnění nově získají lidé, kteří v obcích sice prokazatelně žili, ale neměli tam trvalý pobyt. Soud zároveň otevřel cestu k odškodnění lidí, kteří měli pobyt zapsaný na ohlašovně obecních úřadů. Úspěšný návrh na zrušení výjimek v zákoně podávala skupina 19 senátorů z klubu Starostů a nezávislých.
Stanislav Polčák

Není pravda, že bych požadoval po obcích z okolí Vrbětic odměnu skoro osm milionů, říká Polčák

Europoslanec za STAN Stanislav Polčák tvrdí, že jako advokát poskytoval právní službu obcím v okolí vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích a při poskytování právní služby vystupoval jako advokát, který je povinen řídit se pokyny klienta v mezích zákona. V prohlášení, které EuroZprávy.cz zveřejňují, ale dodává, že není pravdou, že by požadoval po obcích odměnu ve výši 7,75 milionů korun.
Ústavní soud ČR

Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic

Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic a okolí, kterým je zákon nepřiznal za následky výbuchů v tamních muničních skladech v roce 2014. Návrh podpořil dostatečný počet 19 senátorů z klubu Starostové a nezávislí, připojit se budou moci i senátoři z dalších frakcí, oznámil dnes předseda klubu Petr Holeček. Návrh by chtěl Ústavnímu soudu zaslat ještě dnes.
Praha, ilustrační foto

Hrad omylem skartoval zprávu o Vrběticích, ukázala prověrka

Kancelář prezidenta republiky skartovala tajnou zprávu o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku omylem a porušila předpisy při práci s dalšími tajnými dokumenty. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz na základě vyjádření ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jaromíra Kadlece.
Stanislav Polčák

Polčák měl získat odměnu při vymáhání odškodnění za Vrbětice, odměny se vzdal

Europoslanec, advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Politik zdůraznil, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později ale na twitteru oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. Rozhodnutí na twitteru označil za "správné a jediné možné" předseda STAN Vít Rakušan.
Ministerstvo vnitra

NBÚ ani ministerstvo vnitra zatím nemohou komentovat kontroly na Hradě kvůli Vrběticím

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) a ministerstvo vnitra zatím nemohou komentovat kontroly, které jejich zaměstnanci v posledních týdnech prováděli v prezidentské kanceláři. Vyplývá to z vyjádření úřadů na dotaz ČTK. Pražský hrad ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedl, že kontrola NBÚ neodhalila nedostatky v tom, jak Kancelář prezidenta republiky (KPR) nakládala s tajnou zprávou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.
film Vidět Salisbury

Film s Putinem o ruských agentech a případu Salisbury i Vrbětice bude uveden v Praze

V pražském kině Bio Oko bude mít dnes večer premiéru film, který vznikl podle divadelní hry ruského dramatika a disidenta Viktora Šenderoviče. Hra i film, který natočil tým Divadla pod Palmovkou, se jmenují Vidět Salisbury. Drama je příběhem dvou ruských agentů, kteří mohli stát za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala i za výbuchem muničního skladu v českých Vrběticích.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. Komentář

Zemanova kritika Ruska přišla pozdě. Lítost a odsouzení měl projevit už po anexi Krymu, tehdy se s Kremlem bratříčkoval

Nebyl přesvědčivý, v jeho rétorice se ukrýval falešný tón. Prezident Miloš Zeman sice v krátkém projevu odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu jako akt agrese a zdůraznil, že administrativa Vladimira Putina se dopouští zločinu proti míru, přesto tato slova nebudí důvěru od člověka, který dlouhou dobu podporoval diktátorský režim Kremlu a nepokrytě se s ním bratříčkoval. Kdyby zmíněné věty česká hlava státu pronesla v roce 2014 po anexi Krymu, zasloužila by si potlesk a uznání. Nyní je už na vymezení se proti Rusku pozdě, Zeman se prostě jen přizpůsobil době a nechce vybočovat, aby se před Západem ještě více neztrapnil. Prezidentova lítost není upřímná.

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy