Ruští agenti se o Česko nepřestali zajímat. BIS je sleduje, po začátku války na Ukrajině vnímá změnu v jejich práci

Aktivity ruských zpravodajských služeb na území České republiky ani po konci studené války nevymizely. Potvrdil to mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz, ale také samotná BIS ve své výroční zprávě za rok 2021. Kromě zapojení ruských agentů ve Vrběticích vztahy výrazně ochladila ruská invaze na Ukrajinu. 

Bezpečnostní informační služba ČR (BIS) chtěla spolupracovat s ruskými zpravodajskými službami v ochraně proti terorismu. „Dlouho jsme se snažili o navázání konkrétnější spolupráce, ale naše iniciativy nebyly nikdy opětovány,“ přiblížil mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz. Odstartování invaze na Ukrajinu pak znamenalo hluboké změny vztahů České republiky a Ruska.

Do války na Ukrajině v ČR mohlo mít Rusko jednoho rezidenta jedné ze zpravodajských služeb. Podle informací BIS šlo spíše o zdvořilostní kontakt. Dnes je Česká republika zařazena na seznamu nepřátelských států. „Spolupráci to v podstatě vylučuje,“ upozornil Šticha.

ČR společně se Spojenými státy tvoří jádro seznamu. Podle serveru The Moscow Times, který seznam uveřejnil, je v prvé řadě podepsán ruským premiérem Michaliem Mišustinem a potvrzen prezidentem Vladimirem Putinem. Krok Moskvy omezuje počet ruských zaměstnanců českého velvyslanectví na 19, na americkém nemohou působit žádní.

Český resort zahraničí vyjádřil nad rozhodnutím Moskvy lítost. „Takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozpad kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedlo po podepsání dokumentu letos v dubnu ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

V červenci letošního roku Rusové seznam rozšířili o Řecko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko a Dánsko. Řecku limitovali možný počet lokálních zaměstnanců na 34, Dánům na 20 a Slovákům na 16. Slovinsko a Chorvatsko nemají takovou možnost vůbec, jak avizoval server The Moscow Times brzy po zveřejnění seznamu ruskou vládou. 

Vyhoštění nevyřeší vše

Válka na Ukrajině podle Štichy pohled na aktivity ruských zpravodajských služeb na území ČR nijak výrazně nezměnila. Už po výbuchu ve Vrběticích došlo k výrazné redukci možností těchto služeb k působení pod diplomatickým krytím. „Zpravodajský zájem Ruska o ČR se nezmenšil, jen se musely změnit jejich způsoby práce,“ poznamenal.

Ruské zpravodajské služby FSB (Federální bezpečnostní služba) nebo GRU (Hlavní správa rozvědky) zaměstnávají profesionály s tvrdým výcvikem. Samotná FSB je přímým nástupcem nechvalně známé KGB (Výbor státní bezpečnosti).

O brutalitě výcviku svědčí například video zveřejněné uživatelem Vickers Takticals na streamovací platformě YouTube. Zhruba pětiminutový snímek ukazuje ostrými náboji střílejícího anonymního člena FSB do muže s navlečenou neprůstřelnou vestou. Pravost snímků potvrdil server Insider.

Ještě roku 2021 BIS odhalila proruského agenta v ČR, který měl kontakty na některé politiky. Služba to oznámila ve své každoroční výroční zprávě. Samotní pracovníci ruské ambasády ale podle této zprávy měli vazby na ruské zpravodajské služby. 

„Udržovat a rozšiřovat kontakty s proruskými aktivisty se dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky,“ upřesnila BIS.

Vlivová skupina, jejíž byl agent součástí, disponovala dostatkem finančních prostředků k udržování a rozšiřování okruhu proruských novinářů a aktivistů. Tito pak mohli mimo jiné pořádat veřejné akce využitelné ve prospěch ruské propagandy. „Těmto osobám byly propláceny náklady na přepravu materiálů a v některých případech zajišťovány výjezdy do zahraničí, kde byla tato činnost koordinována a kontrolována,“ uvádí služba.

Pracovníci BIS varovali před zneužíváním Schengenského prostoru ze strany ruských občanů. Problém to činí především u zemí, které mají masivní zpravodajskou a diplomatickou přítomnost – například Německo, Francie nebo Polsko. Jsou daleko hůře dohledatelní než v menší ČR.

Aktivity ruských agentů v Česku nikdy zcela nevymizely

Ruské zpravodajské služby nikdy ČR neopustily, za vše mluví například kauza Vrbětice. Z událostí posledních dekád ale není jasné, zda Českou republiku ruské elity vnímaly jako ohrožení či nepřítele. „V devadesátých letech zde působily velmi intenzivně,“ uvedl Šticha s tím, že také pandemie onemocnění covid-19 aktivity ruských zpravodajských služeb omezila. „Bylo výrazně omezeno cestování,“ vysvětlil závěrem. 

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS špionáž FSB (ruská kontrarozvědka) GRU Rusko výbuch ve Vrběticích na Zlínsku ministerstvo zahraničí Velvyslanectví Rusko velvyslanectví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy