Ruští agenti se o Česko nepřestali zajímat. BIS je sleduje, po začátku války na Ukrajině vnímá změnu v jejich práci

Aktivity ruských zpravodajských služeb na území České republiky ani po konci studené války nevymizely. Potvrdil to mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz, ale také samotná BIS ve své výroční zprávě za rok 2021. Kromě zapojení ruských agentů ve Vrběticích vztahy výrazně ochladila ruská invaze na Ukrajinu. 

Bezpečnostní informační služba ČR (BIS) chtěla spolupracovat s ruskými zpravodajskými službami v ochraně proti terorismu. „Dlouho jsme se snažili o navázání konkrétnější spolupráce, ale naše iniciativy nebyly nikdy opětovány,“ přiblížil mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz. Odstartování invaze na Ukrajinu pak znamenalo hluboké změny vztahů České republiky a Ruska.

Do války na Ukrajině v ČR mohlo mít Rusko jednoho rezidenta jedné ze zpravodajských služeb. Podle informací BIS šlo spíše o zdvořilostní kontakt. Dnes je Česká republika zařazena na seznamu nepřátelských států. „Spolupráci to v podstatě vylučuje,“ upozornil Šticha.

ČR společně se Spojenými státy tvoří jádro seznamu. Podle serveru The Moscow Times, který seznam uveřejnil, je v prvé řadě podepsán ruským premiérem Michaliem Mišustinem a potvrzen prezidentem Vladimirem Putinem. Krok Moskvy omezuje počet ruských zaměstnanců českého velvyslanectví na 19, na americkém nemohou působit žádní.

Český resort zahraničí vyjádřil nad rozhodnutím Moskvy lítost. „Takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozpad kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedlo po podepsání dokumentu letos v dubnu ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

V červenci letošního roku Rusové seznam rozšířili o Řecko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko a Dánsko. Řecku limitovali možný počet lokálních zaměstnanců na 34, Dánům na 20 a Slovákům na 16. Slovinsko a Chorvatsko nemají takovou možnost vůbec, jak avizoval server The Moscow Times brzy po zveřejnění seznamu ruskou vládou. 

Vyhoštění nevyřeší vše

Válka na Ukrajině podle Štichy pohled na aktivity ruských zpravodajských služeb na území ČR nijak výrazně nezměnila. Už po výbuchu ve Vrběticích došlo k výrazné redukci možností těchto služeb k působení pod diplomatickým krytím. „Zpravodajský zájem Ruska o ČR se nezmenšil, jen se musely změnit jejich způsoby práce,“ poznamenal.

Ruské zpravodajské služby FSB (Federální bezpečnostní služba) nebo GRU (Hlavní správa rozvědky) zaměstnávají profesionály s tvrdým výcvikem. Samotná FSB je přímým nástupcem nechvalně známé KGB (Výbor státní bezpečnosti).

O brutalitě výcviku svědčí například video zveřejněné uživatelem Vickers Takticals na streamovací platformě YouTube. Zhruba pětiminutový snímek ukazuje ostrými náboji střílejícího anonymního člena FSB do muže s navlečenou neprůstřelnou vestou. Pravost snímků potvrdil server Insider.

Ještě roku 2021 BIS odhalila proruského agenta v ČR, který měl kontakty na některé politiky. Služba to oznámila ve své každoroční výroční zprávě. Samotní pracovníci ruské ambasády ale podle této zprávy měli vazby na ruské zpravodajské služby. 

„Udržovat a rozšiřovat kontakty s proruskými aktivisty se dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky,“ upřesnila BIS.

Vlivová skupina, jejíž byl agent součástí, disponovala dostatkem finančních prostředků k udržování a rozšiřování okruhu proruských novinářů a aktivistů. Tito pak mohli mimo jiné pořádat veřejné akce využitelné ve prospěch ruské propagandy. „Těmto osobám byly propláceny náklady na přepravu materiálů a v některých případech zajišťovány výjezdy do zahraničí, kde byla tato činnost koordinována a kontrolována,“ uvádí služba.

Pracovníci BIS varovali před zneužíváním Schengenského prostoru ze strany ruských občanů. Problém to činí především u zemí, které mají masivní zpravodajskou a diplomatickou přítomnost – například Německo, Francie nebo Polsko. Jsou daleko hůře dohledatelní než v menší ČR.

Aktivity ruských agentů v Česku nikdy zcela nevymizely

Ruské zpravodajské služby nikdy ČR neopustily, za vše mluví například kauza Vrbětice. Z událostí posledních dekád ale není jasné, zda Českou republiku ruské elity vnímaly jako ohrožení či nepřítele. „V devadesátých letech zde působily velmi intenzivně,“ uvedl Šticha s tím, že také pandemie onemocnění covid-19 aktivity ruských zpravodajských služeb omezila. „Bylo výrazně omezeno cestování,“ vysvětlil závěrem. 

Související

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Napětí kolem případu výhrůžek školám. Slováci se brání a kritizují BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). 

Více souvisejících

BIS špionáž FSB (ruská kontrarozvědka) GRU Rusko výbuch ve Vrběticích na Zlínsku ministerstvo zahraničí Velvyslanectví Rusko velvyslanectví

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní

Americký prezident Donald Trump v pondělí vyjádřil značné zklamání z Vladimira Putina a oznámil, že zkracuje původně padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války na Ukrajině. Během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku sdělil novinářům, že je „velice zklamaný“ a že padesátidenní období bude „menší“.

před 1 hodinou

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci

Americké ministerstvo obrany se podle Defense One chystá uspořádat speciální výcvikové školení přezdívané „Top Gun“, zaměřené na útočné drony řízené z pohledu první osoby. Tyto bezpilotní letouny, které se v současnosti osvědčují v ukrajinské obraně proti ruským silám, budou předmětem intenzivního výcviku na Camp Atterbury v Indianě. Cílem této iniciativy je dosáhnout „americké dominance v oblasti dronů“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Thajsko

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi

Kambodžský premiér Hun Manet a thajský prozatímní lídr Phumtham Wechayachai se shodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří, které vstoupí v platnost o půlnoci malajského času. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednání, které moderoval. Setkání se uskutečnilo v Kuala Lumpuru a cílem bylo ukončit pětidenní ozbrojený konflikt, který si vyžádal životy nejméně 35 lidí a vyhnal z domovů přes 300 000 osob z obou stran hranice.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 4 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 6 hodinami

Eva Taterová

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

před 7 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16

Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Letní příroda

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden

Poměrně stabilní počasí očekávají meteorologové v Česku během právě začínajícího týdne. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Skoro každý den může zapršet, nejvyšší teploty se udrží pod třicítkou. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

Počasí dnes: Na jednom místě už spadlo přes sto milimetrů srážek

Předpověď pro dnešní den slibovala vydatné srážky především v Jeseníkách a Beskydech. Nejméně na jednom místě spadlo do brzkých odpoledních hodin přes sto milimetrů srážek, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy