Více než polovina Čechů souhlasí se závěry vyšetřování Vrbětic. Někteří věří nebezpečným narativům

Více než polovina české populace souhlasí se závěry policejního vyšetřování výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014. Vyplývá to z průzkumu Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO).

Celkově se závěry policejního vyšetřování vrbětické kauzy souhlasí nadpoloviční většina české populace, přesněji 58 %.

Podle CEDMO se závěry souhlasili častěji muži než ženy v poměru 63:53 %, vysokoškolský vzdělání lidé (66 %), obyvatelé Prahy a Středočeského kraje (64 %) a voliči Petra Pavla (76 %). Voliči Andreje Babiše ve druhém kole prezidentských voleb se závěry souhlasili ze 40 %.

Další částí průzkumu bylo tvrzení, že ruské zpravodajské služby dlouhodobě působí na území České republiky. S ním opět souhlasí více muži než ženy v poměru 74:65 % a vysokoškolsky vzdělání lidé ze 77 %. Voliči Pavla souhlasí z 85 % a Babiše z 53 %.

Lidé z menší části souhlasí s nebezpečnými dezinformačními narativy, které kauzu obklopují. „Celkem 17 % respondentů nesouhlasilo s oficiálními závěry vyšetřování kauzy Vrbětice, které zveřejnila Policie ČR,“ nastínil datový analytik CEDMO Lukáš Krutil.

„Lidé, kteří nesouhlasili se závěry vyšetřování, se nejčastěji domnívali, že výbuchy byly nešťastnou náhodou (10 %), nebo že za výbuchy je zodpovědný majitel skladu či jeho zaměstnanci (9 %), nebo že za ně mohou americké tajné služby či Západ obecně (9 %). Necelá třetina (29 %) těch, kteří s těmito závěry nesouhlasili, však neuvedla žádné konkrétní vysvětlení,“ vyjmenoval Krutil.

Průzkum CEDMO ale šel ještě hlouběji. „Nesouhlas vyjádřili více muži (19 %) než ženy (15 %) a častěji starší lidé. Čím starší respondent, tím častěji nesouhlasil. Nejmladší respondenti do 24 let nesouhlasili v 7 % případů, zatímco nejstarší respondenti nad 65 let v 25 % případů. Mezi nesouhlasícími převažovali lidé se základním nebo středním vzděláním bez maturity a lidé z mimopražských a středočeských regionů,“ popsal datový analytik.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav.

Předloni v dubnu tehdejší premiér Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch. Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.

„Šetření je ve finální fázi,“ prohlásil letos v dubnu ministr vnitra Vít Rakušan. Ten také pochválil reakci tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO), která informovala o zjištěních Bezpečnostní informační služby. Podle Rakušana se následně podařilo vyloučit ruskou společnost Rosatom z výběrového řízení na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. 

Související

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Více souvisejících

výbuch ve Vrběticích na Zlínsku češi průzkumy

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy