Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Ruští agenti už mají několik akcí v Evropě za poslední roky na svědomí, v současnosti ale přibývá důkazů o přípravách dalších takových činů. Zpravodajci o této hrozbě mluví stále otevřeněji, aby před ní varovali, napsaly Financial Times. 

"Vyhodnotili jsme, že riziko státem kontrolovaných sabotážních akcí výrazně vzrostlo," uvedl Thomas Haldenwang, který je šéfem německé civilní kontrarozvědky. Moskva se podle něj nebrání útokům, které by Evropě způsobily zásadní škody. 

Podle Keira Gilese z institutu Chatham House je jasně patrné, že Rusové zesílili své aktivity. "Nedá se říci, zda je to tím, že do operací nasazují více zdrojů, nebo zda jsou více ledabylí a nechají se chytit, nebo zda se západní kontrarozvědky zlepšily v odhalování a zastavování takových akcí. Ať je to, jak chce, děje se toho hodně," konstatoval. 

Evropské země již nyní veřejně obviňují Rusko z dezinformačních kampaní či hackerských útoků. Česko v pátek společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsoudilo aktivity ruského státního aktéra APT28, který je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Nejmenovaný představitel evropských tajných služeb podle deníku prohlásil, že Rusko se snaží vyvinout co největší tlak na evropské státy, přičemž k tomu s vědomím prezidenta Vladimira Putina hodlá využít sabotáže, dezinformace i kybernetické útoky. 

Ruské snahy podle FT souvisí s tím, co se dělo předloni po začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Řada zemí tehdy dohromady vypověděla přes 600 ruských agentů, kteří v nich prováděli špionážní činnost pod diplomatickým krytím. 

Evropské bezpečnostní služby jsou ve střehu a pátrají i v minulosti. List upozornil například na dosud nevyjasněný výbuch v muniční továrně zbrojovky BAE Systems ve Walesu, která dodává munici na Ukrajinu. Česká policie ostatně v uplynulých dnech odložila případ výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku s tím, že se podařilo prokázat podíl ruské vojenské rozvědky. 

"Cílem útoků, kterých jsme zatím byli svědky, je samozřejmě způsobit zmatek a škody, ale dá se jich také využít pro dezinformace. A pak jde rovněž o to, co se díky nim může Rusko naučit, pokud chce skutečně Evropu paralyzovat. Jde o nácvik," dodal Giles. 

Související

Více souvisejících

Rusko výbuch ve Vrběticích na Zlínsku GRU výbuch Hackeři dezinformátoři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy