Tornádo otřáslo i sousedními zeměmi, pomoc Moravě nabízí i Chorvatsko

Ničivé bouřky a tornádo, které zpustošily několik obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, vyvolaly soucit i vlnu solidarity v zahraničí. Premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí EU o pomoc a naznačil, že Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity. Soustrast Česku vyjadřovali od noci i čelní představitelé středoevropských zemí, které také poskytly konkrétní pomoc v podobě vyslání zdravotníků nebo hasičů.

Premiér Babiš dnes zmínil možnost využití unijního fondu solidarity, který Česku pomohl několikrát po záplavách. "Pokud takový fond existuje, tak toho musíme využít, protože ty škody jsou ve stovkách milionů," řekl dnes novinářům premiér. Krátce poté napsal, že se obrátil na předsedu Evropské rady Charlese Michela a šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou se žádostí o pomoc.

"Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě," uvedla ještě ve čtvrtek pozdě večer slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnání se s následky pohromy," dodala a ocenila rychlou pomoc slovenských zdravotníků. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě zasahovalo sedm slovenských sanitek. Slovensko rovněž Česku nabízí pomoc s ubytováním lidí, informoval slovenský ministr sociálních věcí Milan Krajniak.

Také rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes vyjádřil soustrast rodinám obětí a poděkoval rakouským záchranářům, kteří se v Česku podíleli na ošetřování zraněných. "Po nočním nečase k nám dorazily stěží pochopitelné obrazy zkázy," uvedl prezident na facebooku. "Vyjadřujeme soustrast obětem a jejich příbuzným. Záchranáři podali v těchto situacích nadlidský výkon. Sousedky a sousedé si pomáhají navzájem. Jim všem patří můj velký dík," dodal. V noci na dnešek zasahovaly na Moravě více než tři desítky rakouských sanitek a dva vrtulníky. Řada záchranářů byli dobrovolníci rakouského Červeného kříže.

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau vyslovil účast lidem na jižní Moravě a mluvčí premiéra Mateusze Morawieckého dnes oznámil, že do zasažených oblastí pojedou pomáhat polští hasiči. "Naši hasiči pomohou s odklízením katastrofálních následků tornáda," napsal na twitteru mluvčí polského premiéra Piotr Müller. "V takových chvílích jsme vždy k dispozici našim sousedům," dodal mluvčí.

Také Chorvatsko Česku nabídlo pomoc s odstraňováním následků řádění tornáda. "Ministerstvo vnitra a civilní ochrana jsou v kontaktu s českými úřady ohledně poskytnutí pomoci. V těchto náročných časech může Česko počítat s naší podporou a solidaritou," uvedl chorvatský premiér Andrej Plenković.

Apokalyptické snímky ze zpustošených míst se objevily i v zahraničních médiích. Nejprodávanější německý deník Bild záběry ze zničených obcí popsal jako naprostou zkázu. "Stromy přes ulici, odkryté střechy, trosky, kolem rozházená auta, strhané vedení," napsal dnes Bild s tím, že tornádo zanechalo spoušť v sedmi vesnicích.

Agentura APA přinesla svědectví rakouského záchranáře, který zasahoval v Hruškách a kde viděl "zdrcující scény". "Člověk to zná jen ze Spojených států, z klasických oblastí hurikánů," řekl Patrick Wolfram, dobrovolný pracovník Červeného kříže a vedoucí stanice ve městě Laa an der Thaya nedaleko české hranice. "Nechci si představovat, kdyby se to stalo o pár kilometrů dál vzdušnou čarou," dodal Wolfram.

Internetový portál britské veřejnoprávní stanice BBC podobně jako třeba list The Guardian uvádějí, že "nad českými vesnicemi se přehnalo smrtící tornádo". Agentura Reuters ve své reportáži citovala mimo jiné obyvatelku Hrušek, která popsala, jak viděla ve vzduchu letět auto i psy. Slovenské Hospodárské noviny nebo Aktuality.sk spustily kvůli událostem on-line přenosy.

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021) EU (Evropská unie) Chorvatsko Slovensko Rakousko

Aktuálně se děje

včera

včera

Ceny Anděl

Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících

S blížícím se datem konání 35. ročníku Cen Anděl Coca-Cola odhalují pořadatelé kompletní složení letošních vystupujících. Na pódiu pražského Výstaviště se 11. dubna představí nominovaní napříč žánry i věkovými kategoriemi – od Michala Prokopa a Framus Five, přes Lenny s Unique Quartetem, po Annet X nebo trio GUFRAU s Victorem Kalem a Rohonym. Večerem v hlavním vysílacím čase na ČT1 provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér

Zatímco české fotbalové prostředí navzdory korupční sázkařské kauze prožívá vlnu euforie po postupu reprezentace na mistrovství světa, kde se tak představí po 20 letech, ve velké tradiční fotbalové zemi, jako je Itálie, mají fotbaloví fanoušci naprosto odlišnou náladu. Jejich země se totiž potřetí v řadě neprobojovala na světový šampionát, když tentokrát v baráži překvapivě nestačila na Bosnu a Hercegovinu. Tato skutečnost otřásla italským fotbalem natolik, že ve své funkci skončil dosavadní šéf italského fotbalového svazu Gabriele Gravina a ve funkci vedoucího delegace brankářská legenda Gianluigi Buffon. Končí i dosavadní trenér italského národního A-týmu Gennaro Gatusso. Do toho všeho pak šéf UEFA Aleksander Čeferin přišel s kritikou kvality italských fotbalových stadionů.

včera

včera

Václav Moravec a Andrej Babiš

Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst

Dlouholetý moderátor politických debat Václav Moravec, který před několika týdny po více než 20 letech odešel z veřejnoprávní České televize, začíná mít jasno o své budoucnosti. S předchozím zaměstnavatelem ale stále potřebuje vyřešit jednu zásadní věc. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků

Český fotbal v posledních dnech žije fantastickým úspěchem v podobě postupu české reprezentace na mistrovství světa, kam se dostala po 20 letech. Proto není divu, že už nyní se řeší podoba přípravných zápasů na vrchol letošního fotbalového roku. Ty by měly být na programu na přelomu května a června, přičemž soupeři českého národního týmu jsou teprve v jednání. Mezinárodní fotbalová federace FIFA mezitím přidělila české reprezentaci základnu poblíž amerického Dallasu. Zároveň také řeší počáteční trable s prodejem vstupenek na světový šampionát.

včera

Ilustrační fotografie

Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety

Psal se 25. březen roku 1901, když byl v německé továrně Daimler Motoren Gesellschaft vyroben první osobní automobil značky Mercedes. Pod tímto označením se automobily proslavily po celém světě a jsou oblíbené dodnes. Jaká je historie těchto vozů? A po kom byly pojmenovány?

včera

včera

včera

včera

včera

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

včera

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení

Počasí v příštím týdnu ukáže svou proměnlivou tvář. Podle aktuální předpovědi nás čeká přechod od deštivého pondělí přes slunné úterý až po postupné ochlazování v závěru týdne. Na horách se dokonce může znovu objevit sněžení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy