"Toto je naše Evropa." Politici důrazně odsoudili teroristický útok ve Vídni

Solidaritu Rakousku kvůli večernímu útoku ve Vídni, při němž útočník zabil čtyři lidi a další zranil, vyjádřila mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron i další světoví politici. Zdůraznili také, že je nutné se spojit v boji proti islamistickému terorismu.

"V těchto těžkých hodinách, kdy se Vídeň stala cílem teroristického násilí, jsem v myšlenkách s tamními obyvateli a s bezpečnostními složkami, kteří se postavili nebezpečí. Soucítím s příbuznými obětí, zraněným přeji plné zotavení," uvedla Merkelová. Dodala, že Němci stojí plně na straně svých rakouských přátel. "Islamistický teror je naším společným nepřítelem," dodala.

Wir Deutsche stehen in Anteilnahme und Solidarität an der Seite unserer österreichischen Freunde. Der Kampf gegen den islamistischen Terror ist unser gemeinsamer Kampf - Kanzlerin #Merkel zum terroristischen Anschlag in #Wien. pic.twitter.com/ijoiVEjSfG

— Steffen Seibert (@RegSprecher) November 3, 2020

Také německý ministr zahraničí Heiko Maas označil zprávy z Vídně za šokující. Podobně se vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země s Rakouskem sousedí. "Jsme šokováni a zděšeni brutálním útokem ve Vídni," napsal Söder na twitteru.

"Toto je naše Evropa. Naši nepřátelé musí vědět, s kým mají co do činění. Neustoupíme," komentoval útok francouzský prezident Macron, jehož země zažila v minulých týdnech hned několik teroristických útoků radikálních islamistů.

Nous, Français, partageons le choc et la peine du peuple autrichien frappé ce soir par un attentat au cœur de sa capitale, Vienne. Après la France, c’est un pays ami qui est attaqué. C’est notre Europe. Nos ennemis doivent savoir à qui ils ont affaire. Nous ne céderons rien.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) November 2, 2020

Atentát z centa Vídně odsoudili i americký prezident Trump a jeho rival v dnešních prezidentských volbách Joe Biden. "Tyto zlé útoky proti nevinným lidem musí skončit. USA stojí po boku Rakouska, Francie a celé Evropy v boji proti teroristům, včetně radikálních islamistických teroristů," reagoval Trump. "Musíme být všichni jednotní proti nenávisti a násilí," řekl k útoku podle agentury Reuters Biden.

"Hluboký šok" vyjádřil britský premiér Boris Johnson. "Myšlenky Británie jsou s lidem Rakouska - stojíme spolu v boji proti teroru," doplnil.

I am deeply shocked by the terrible attacks in Vienna tonight. The UK’s thoughts are with the people of Austria - we stand united with you against terror.

— Boris Johnson (@BorisJohnson) November 2, 2020

Útok odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres. "Sleduji s velkým znepokojením násilný teroristický útok ve Vídni, ve městě, kde má OSN jedno ze svých sídel. Odsuzuji tyto útoky co nejdůrazněji a potvrzuji solidaritu OSN s lidmi a vládou Rakouska," uvedl.

"Evropa důrazně odsuzuje tento zbabělý čin, který jde proti životu a našim lidským hodnotám... Jsme s Rakouskem," komentoval situaci předseda Evropské rady Charles Michel. Také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila Rakousku solidaritu, útok ji "šokoval", stejně jako šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa by měla "Evropa bít na poplach" tváří v tvář "děsivé vlně terorismu, která kontinent ohrožuje". "Musíme si uvědomit, že je ohrožena bezpečnost Evropy a tím i evropského životního stylu," napsal šéf maďarské diplomacie na facebooku.

Také italský premiér Giuseppe Conte útok odsoudil. "V našem společném evropském domě není místo pro nenávist a násilí," napsal na twitteru. Též španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že "nenávist evropskou společnost nezlomí" a že "Evropa bude dál pevně stát proti terorismu".

Útok ve Vídni odsoudila i řada muslimských zemí, například o Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty (SAE), Katar či Turecko.

#Statement | We extend our condolences and sympathies to the families of the victims and to the government and people of Austria, and we send our sincere wishes for a speedy recovery to those injured.

— Foreign Ministry ?? (@KSAmofaEN) November 3, 2020

Také iránské ministerstvo zahraničí útok kritizovalo s tím, že ukázal, že "terorismus a extremismus nemá hranice". Podle iránského ministerstva by ale ke konci islamistického teroru "mohl vést i konec islamofobie na Západě".

Podle Konference evropských rabínů (CER) islamistické útoky v Evropě v posledních týdnech ukázaly, že Evropa potřebuje novou "náboženskou politiku". CER podle agentury DPA míní, že je důležité vědět, kdo káže v mešitách a dalších svatostáncích, kým jsou financovány i jakou roli hrají při takových činech sociální média.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Angela Merkelová Donald Trump Joe Biden Heiko Maas Boris Johnson António Guterres Rakousko Emmanuel Macron Giuseppe Conte Muslimové Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy