Tusk si přeje odklad brexitu, chce přesvědčit lídry zemí EU

Britský premiér Boris Johnson dnes předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi zopakoval, že nechce další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Podle mluvčího vlády totiž stále věří, že je možné v britském parlamentu novou brexitovou dohodu prosadit. Tusk na twitteru uvedl, že Johnsonovi vysvětlil, proč doporučuje lídrům 27 zemí, aby žádost Británie o odklad přijali. Podle dnešních vyjádření je mu nakloněno Německo či Irsko. Francie naznačila, že je ochotna uvažovat o krátkém, "technickém odkladu".

Přidejte svůj názor

Donald Tusk
doporučujeme

Unijní diplomaté se večer v Bruselu podle informací ČTK shodli, že by k odložení britského odchodu mohla stačit písemná procedura bez nutnosti svolávat zvláštní summit. Británie by měla z EU odejít za osm dní.

"Je naprosto jasné, že veřejnost chce, aby už jsme to dokončili... chce, abychom dokončili brexit... Jasně říkáme, že bychom rádi zajistili brexit k 31. říjnu," řekl dnes Johnsonův mluvčí. Podle něj premiér Tuskovi řekl, že žádný odklad brexitu nechce, neboť stále věří, že dokáže v parlamentu prosadit dohodu, kterou minulý čtvrtek s Bruselem vyjednal.

"Ve svém telefonickém rozhovoru jsem premiérovi Borisi Johnsonovi vysvětlil důvody, proč doporučují EU27, aby žádost Spojeného království o odklad přijala," uvedl na twitteru Tusk.

O odklad brexitu požádal v sobotu Johnson, když se mu nepodařilo prosadit novou dohodu s EU v parlamentu. K poslání žádosti do Bruselu jej nutil zákon z počátku září. Premiér zaslal žádost nepodepsanou a přidal ještě jeden dopis, tentokrát podepsaný, v němž uvedl, že považuje odklad brexitu za chybu a že s ním nesouhlasí.

Jako první dnes veřejně s odkladem brexitu o tři měsíce, tedy do 31. ledna příštího roku, vyjádřil souhlas irský premiér Leo Varadkar. Po jeho telefonátu s Tuskem irská vláda sdělila, že by v případě odkladu mohla Británie opustit unii i dříve, pokud by se jí podařilo schválit brexitovou dohodu.

Také Německo je podle mluvčího vlády Steffena Seiberta otevřeno možnosti dalšího odkladu. Na Německu podle něj žádost o odklad neztroskotá. Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že Německo nemá problém s odkladem o "dva, tři týdny". Sloužit by měl podle něj k tomu, aby mohli britští poslanci v klidu debatovat o ratifikaci brexitového zákona.

Za největšího odpůrce odkladu brexitu na straně evropské sedmadvacítky je považována Francie. Francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová dnes ale naznačila, že by Paříž mohla souhlasit s "čistě technickým odkladem v řádu dnů". Jakékoli další vyjednávání o brexitové dohodě ale kategoricky odmítla.

Podle informací ČTK měla dnes Francie na podvečerní schůzce velvyslanců členských zemí největší výhrady vůči možnému flexibilnímu prodloužení britského členství v EU v maximální délce tří měsíců. "Důležité bude, jak se Tusk dohodne s (francouzským prezidentem Emmanuelem) Macronem v příštích dnech," sdělil ČTK zdroj obeznámený s diskusí. Žádná ze zemí podle něj dnes nedala najevo, že by trvala na uspořádání mimořádného summitu a všechny jsou zatím ochotny shodnout se na písemném prodloužení navrhovaném Tuskem.

Pokud se prezidenti a premiéři 27 zemí EU nedokážou dohodnout na odkladu na dálku, budou se podle irského premiéra Varadkara zřejmě muset sejít. "Pokud bude shoda, můžeme to udělat písemnou formou. Pokud nebude, pak budeme muset svolat schůzku Evropské rady, možná příští pondělí, možná dokonce už v pátek, abychom debatovali o tom, zda umožníme odklad, na jak dlouho a za jakých podmínek," řekl dnes Varadkar v irském parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda elitního právníka Valka: Slovenský prokurátor podal obžalobu

25.05.2020 14:10 Slovenský prokurátor dnes podal obžalobu na muže obviněného z vraždy někdejšího šéfa…

Řecko dál uvolňuje restrikce. Lidé opět mohou do restaurace a na ostrovy

25.05.2020 12:15 Řekové si dnes po deseti týdnech mohou opět dát jídlo či pití v restauraci, kavárně či baru a mohou…

Karanténa prudce snížila počet obětí dopravních nehod v Německu

25.05.2020 10:23 Karanténní opatření doprovázející pandemii nemoci covid-19 vedla k prudkému poklesu počtu mrtvých…

Cestovní ruch na Slovensku v březnu kvůli koronaviru prudce klesl

25.05.2020 10:13 Cestovní ruch na Slovensku v březnu prudce klesl. V hotelech, penzionech a dalších podobných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy