V EU zatím nepanuje shoda ohledně omezení exportu vakcín

Možné omezení vývozu vakcín vyrobených v Evropské unii vyvolává pochybnosti mezi experty a rozděluje členské státy. Plán, s nímž ve snaze zajistit unijním zemím dovoz vakcín zejména z Británie přišla ve středu Evropská komise, nemusí podle některých ekonomů či diplomatů přinést zásadní užitek. Na druhé straně má podporu zejména velkých členských zemí, podle nichž může pomoci zacelit výpadky dodávek slíbených očkovacích látek.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová reagovala návrhem zejména na výpadky dodávek od britsko-švédské firmy AstraZeneca, kterou se komise marně snaží přesvědčit k dodržování smluvních závazků. Zatímco miliony dávek v unii vyráběné vakcíny již zamířily do Británie, opačným směrem neproudí nic.

Komise koncem ledna zavedla kontroly exportu očkovacích látek, díky nimž zjistila, že od té doby firmy vyvezly do více než desítky zemí světa na 30 milionů dávek, třetinu z nich do Británie. Lídři unijních zemí se budou příští čtvrtek na bruselském summitu bavit o tom, zda místo kontrol nepřistoupit v některých případech rovnou k zákazu.

To by však podle některých expertů nemuselo přinést zemím EU příliš pozitivní efekt. "Je to politicky úplně špatný nápad a Evropa by z něj neměla žádný materiální zisk v podobě extra vakcín," řekl listu Financial Times bruselský ekonom Jakob Kierkegaard z think-tanku GMF. Stejně jako další experti poukazuje na provázanost globálního zásobování vakcínami, kvůli němuž by zákaz exportu mohl zkomplikovat boj proti covidu-19. Unii by navíc mohly uškodit odvety dalších zemí.

Britští vládní politici již vyzvali EU, aby si nápad rozmyslela. Ekonomové podotýkají, že hotových vakcín se sice unijní země z britských ostrovů zatím nedočkaly, avšak důležité součásti pro výrobu očkovacích látek britští či američtí výrobci firmám v EU dodávají. Případný obchodní konflikt by mohl tyto dodávky ohrozit a dále zkomplikovat již tak složité vztahy, které evropský blok necelé tři měsíce po definitivním odchodu Británie se svou bývalou členskou zemí má.

Právě kvůli zásadám volného obchodu nemá podle diplomatů zákaz exportu jasnou podporu všech členských států unie. Stojí za ním zejména klíčové velké země Německo, Francie a Itálie, podle jejichž politiků má přimět AstraZeneku dodržovat dohodu. Firma slíbila v prvním čtvrtletí dodat přes 90 milionů dávek, místo toho nakonec doručí okolo 30 milionů a omezovat objem hodlá i ve čtvrtletí druhém.

Naproti tomu Nizozemsko, Belgie či Irsko podle diplomatických zdrojů o vhodnosti zákazu pochybují. Česko se řadí mezi země, které omezení podporují za předpokladu, že budou vyvážená a v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Zásadní rozhodnutí by mohlo padnout za šest dní na vrcholné schůzce šéfů států a vlád v Bruselu.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři propašovali na web ČTK smyšlenou zprávu o atentátu na Pellegriniho

Zpravodajský web České noviny, který provozuje tisková agentura ČTK, se v úterý stal terčem hackerského útoku. Na stránkách se objevily smyšlené texty o údajném atentátu na nově zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Případem se zabývají příslušné úřady.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy