V Německu kvůli pandemii vznikají drive-in adventní trhy

Německo se kvůli pandemii nemoci covid-19 rozhodlo vzdát klasických adventních trhů, které každoročně lákají návštěvníky také z České republiky. Náhradou se objevily samostatné stánky se svařeným vínem nebo takzvané drive-in vánoční trhy, které si lidé toužící po sváteční atmosféře mohou prohlédnout z auta.

Jeden takový trh se dnes otevírá v porýnském Kalkaru. Vystoupit z vozu se zde sice kvůli karanténním podmínkám nesmí, přesto pořadatelé doufají, že ho do konce roku navštíví až 10.000 lidí.

Kalkarský park trh označuje jako Zimní říši divů, která je uzpůsobena na prohlídku z auta. "Zvláštní situace často přináší neobvyklé nápady," uvádí pořadatelé. V areálu parku vytyčili trasu dlouhou 2,5 kilometru, na které na návštěvníky čeká 300 vánočních stromků, umělý sníh a také Mikuláš, který dětem zamává. Připraveny jsou i velké jesličky s Josefem, Marií a Ježíškem. Vstupné činí 12,5 eura (330 korun) na jedno osobní auto.

Jedním z lákadel klasických adventních trhů jsou stánky s občerstvením. Taková možnost nechybí ani v Kalkaru, potraviny se ale uvnitř areálu prodávají výhradně s sebou, a to po objednání předem přes internet. Předání je z hygienických důvodů bezkontaktní, zaměstnanci parku objednávky zákazníkům pověsí na zpětná zrcátka. Další stánky s občerstvením, které dělí velké rozestupy, stojí na parkovišti na konci prohlídkové trasy. Zde si mohou lidé svařené víno, horkou čokoládu a také párky či guláš z okénka auta koupit bez předchozího objednání. Zřízena zde byla také zvláštní odstavná plocha, kde si lidé jídlo mohou v autě v klidu sníst, pokud ho nechtějí vézt domů. Konzumace mimo vůz je nicméně zakázána.

Kalkarský trh, který bude otevřen do konce roku každý týden od středy do neděle s výjimkou Štědrého dne, není v Německu svého druhu jediný. V Bochumi v Porúří se jeden takový otevřel před týdnem v sobotu. Akce se nekoná denně, ale jen ve vybrané dny. Další termín je stanoven na 17. prosince, ale lístky jsou již nyní prakticky vyprodané. Vstupné, jehož součástí je i balíček občerstvení a litr svařeného vína v lahvi na pozdější ohřátí, stojí 55 euro (1450 korun).

Další drive-in vánoční trh uspořádal Patrick Schmidt v bavorském Landshutu. "Princip je podobný jako u velkých řetězců s rychlým občerstvením, lidé přijedou autem, dostanou lístek s nabídkou, projedou si trasu se stánky," říká Schmidt. Věří, že i tato náhrada mu pomůže složitou dobu překonat. "Nehledě na to, že díky trhu nyní nemusíme na kurzarbeit, je to také zábava," uvádí. Kurzarbeit je režim ochrany pracovních míst, kdy zaměstnancům s nuceně zkrácenou pracovní dobou přispívá na mzdy stát. Schmidt původně trhy pořádal od čtvrtka do pátku, kvůli velkému zájmu ale přidal ještě středu.

Přestože byla německá města kvůli pandemii donucena trhy odřeknout, vánoční výzdoba v nich nechybí. Dostupné jsou často také stánky se svařeným vínem či s jídlem, které je vydáváno s sebou. Například v Essenu je takových míst zhruba dvacet. V Essenu navíc vznikl digitální adventní trh, kde lidé najdou seznam prodejců, od kterých si mohou zboží objednat přes internet. V Berlíně je zase možné koupit si svařené víno přímo před Braniborskou bránou u celoročních kiosků s občerstvením.

Prodej svařeného vína se ale řadě politiků a také odborníků nelíbí, protože se u nich hromadí lidé ve frontách, kde se jen málo dbá na odstup či roušky. Sociálnědemokratický poslanec Karl Lauterbach prodeje svařeného vína a lahvového piva u stánků označil za katastrofální, jako odstrašující případ zmínil Kolín nad Rýnem. Na twitteru proto následně přivítal rozhodnutí tohoto porýnského města o zákazu prodeje vybraného alkoholu na veřejnosti po 16:00. Omezení se zde vztahuje pouze na horké alkoholické nápoje, jako jsou punč, svařené víno či svařené pivo, naopak lahvové pivo je tak nadále dostupné.

Související

Více souvisejících

vánoční trhy Německo zajímavosti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 8 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy