V Německu opět přibylo méně nakažených než v Česku

Německé zdravotní úřady nahlásily za poslední den Institutu Roberta Kocha (RKI) 10.207 nových případů koronavirové nákazy. Nárůst je tak podobný jako před týdnem. V souvislosti s infekcí zemřelo v zemi s 83 miliony obyvatel dalších 534 lidí, vyplývá z dnešních údajů RKI.

Německu se v posledních týdnech dařilo výrazněji snižovat počty nových případů infekce a často jich mělo méně než Česká republika s necelými 11 miliony obyvatel. I dnes hlásí Česko 10.813 nově infikovaných, tedy o něco více než Německo.

Minulý čtvrtek evidoval RKI 10.237 nových infekcí a 666 dalších úmrtí během 24 hodin. Dosud nejvíce nakažených za 24 hodin zaznamenaly německé úřady 18. prosince. Počet 33.777 však zahrnoval i 3500 dodatečně nahlášených případů. Nejvíce nových úmrtí, 1244, hlásilo Německo 14. ledna.

Počet nově nakažených během sedmi dní na 100.000 obyvatel, tedy takzvaná sedmidenní incidence, je nyní v Německu na hodnotě 57,1, což je o desetinu více než předchozí den. Agentura DPA upozorňuje, že už v předchozích dnech už incidence nijak výrazně neklesala.

Ještě před čtyřmi týdny, 21. ledna, byla incidence 119 a na rekordní hodnotě 197,6 byl tento ukazatel 22. prosince.

Německo se obává opětovného zhoršení situace v důsledku šíření nových a nakažlivějších mutací koronaviru. Proto také minulý týden obnovilo kontroly na hranicích s Českem a Rakouskem a zpřísnilo podmínky vstupu do země.

Podle DPA však bude teprve v příštích dnech možné vysledovat, jestli příznivý trend z minulých týdnů končí. Experti upozorňují i na to, že kvůli počasí někteří lidé možná navštěvují lékaře nebo testovací místa později než obvykle, takže nové infekce byly podchyceny se zpožděním.

Sedmidenní reprodukční číslo je nyní v Německu 0,85 a rovněž stagnuje. Znamená to, že 100 infikovaných v průměru nakazí dalších 85 lidí.

Od začátku pandemie zaznamenal RKI 2,293.908 prokázaných případů nakažení koronavirem SARS-CoV-2. Po onemocnění covidem-19 zemřelo v Německu dohromady 66.698 lidí.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 9 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 11 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy