V Německu přibylo 9847 nakažených, o prodloužení karantény se rozhodne v úterý

Počet případů nákazy koronavirem v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 9847 na více než 1,775 milionu. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Úmrtí s covidem-19 v Německu přibylo 302, čímž jejich počet od začátku pandemie stoupl na 34.574. Německu se tak stále nedaří dostat infekci pod kontrolu, proto se předpokládá, ze země do konce ledna prodlouží stávající karanténu.

V Německu od poloviny prosince platí přísná celostátní karanténa, jež zahrnuje uzavírku škol i všech podniků, které nenabízejí nezbytné zboží či služby. Platí také limit ohledně kontaktu lidí z různých domácností. Tvrdé restrikce jsou prozatím vyhlášeny nejméně do 10. ledna, ale politici i média nepochybují, že karanténa potrvá přinejmenším do konce ledna.

O prodloužení karantény v úterý rozhodne kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Delší uzávěru prozatím veřejně podpořili premiéři Bavorska, Saska a Durynska Markus Söder, Michael Kretschmer a Bodo Ramelow. Tyto spolkové země patří v Německu k nejpostiženějším. Söder o nezbytnosti prodloužení karantény hovořil již v neděli.

Der Lockdown muss bis Ende Januar verlängert werden. Vorschnelle Lockerungen würden uns wieder weit zurückwerfen. Die Zahlen sind einfach noch viel zu hoch. So sehr es einen nervt, aber wir müssen konsequent bleiben und dürfen nicht wieder zu früh aufgeben.

— Markus Söder (@Markus_Soeder) January 3, 2021

V rámci karantény jsou uzavřené restaurace a obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, výjimku mají ale například knihkupectví. Restaurace a také uzavřené obchody však mohou provozovat výdejová okénka. Prozatím jsou uzavřené také školy, které mají delší prázdniny a elektronickou výuku.

Do tříd by se žáci měli vrátit za týden 11. ledna, na mnoha místech v Německu se tak ale zřejmě nestane.

Ačkoli vláda za prioritu opakovaně uváděla udržení prezenční výuky, spolková ministryně školství Anja Karliczeková nepovažuje návrat k plnohodnotné výuce ve třídách pro všechny ročníky za představitelný. Před uspěchaným otevřením škol a školek varuje i bavorský premiér Söder.

Proti otevření škol od 11. ledna se již vyslovili bavorský ministr školství Michael Piazolo či jeho kolegové ze Šlesvicka-Holštýnska, Durynska či Berlína. O tom, jak dlouho budou školy uzavřené, rozhodují jednotlivé spolkové země. Zatímco Berlín zvažuje týdenní odklad řádné výuky, Durynsko hovoří o celém lednu bez prezenční docházky.

V neděli Německo zaznamenalo 10.315 nových nákaz, v průběhu minulého týdne mimo sváteční dny ale denní přírůstky vystoupaly i nad 30.000 případů.

Po přepočtu na obyvatele má Německo výrazně méně případů nákazy novým koronavirem než Česká republika. Podle Institutu Roberta Kocha eviduje Německo za uplynulých sedm dní zhruba 139 nakažených na 100.000 obyvatel, cílem vlády je dostat se pod hranici 50 nově infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo Markus Söder Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby

Milí moji, je druhá adventní neděle roku 2023 a spolu s ní jsou tu další Události Petra Nutila! 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy