V Německu přibylo přes 67.000 nově nakažených

V Německu druhý den v řadě klesla sedmidenní incidence, která udává týdenní počet nově nakažených koronavirem na 100.000 obyvatel. Dnes je na hodnotě 442,9, o den dříve to bylo 452,2. Vyplývá to z dat zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI). Nových případů infekce odhalily laboratoře za úterý něco přes 67.000, za 24 hodin zemřelo 446 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od února.

Vůbec nejvyšší sedmidenní incidenci za dobu pandemie (452,4) ohlásily německé úřady v pondělí, před týdnem byla na hodnotě 404,5. Dál ovšem platí, že situace se výrazně liší mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Zatímco v Sasku je nyní incidence na čísle 1209 a v Durynsku na hodnotě 963, Hamburk hlásí 204 infikovaných na 100.000 obyvatel.

Zatímco incidence klesá, dnes hlášený počet nových úmrtí v souvislosti s covidem je nejvyšší od 20. února, kdy bylo 490 nově zemřelých. Nemocnice se navíc obávají, že bez ohledu na přijímaná opatření by země mohla mít do Vánoc 6000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, čímž by byl překonán vrchol z minulé zimy. Letos 3. ledna bylo na německých JIP 5745 covidových pacientů, což je nejvyšší počet za celou dobu pandemie.

Nyní však mají nemocnice k dispozici méně lůžek kvůli nedostatku ošetřujícího personálu. "Situace je opravdu čím dál napjatější," řekl televizi ZDF šéf sdružení intenzivní medicíny Gernot Marx a vyzval vládu, aby zvážila dočasnou plošnou uzávěru.

Podle agentury DPA je patrné, že počet zemřelých odráží počet nakažených se zpožděním, a tak je možné, že v příštích dnech budou hlášeny ještě vyšší počty úmrtí. I tak jsou nyní počty hlášených úmrtí ani ne poloviční ve srovnání s vrcholem před necelým rokem, a to i přesto, že nakažených je mnohem více. Experti to přičítají pozitivnímu efektu očkování.

Znepokojivá je zpráva, že čtyři lidé ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihu Německa měli pozitivní test na novou variantu omikron, ačkoli byli plně očkovaní proti covidu-19. Všichni čtyři ale mají jen mírné příznaky a nyní jsou v karanténě.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovalo 5,9 milionu obyvatel, z nichž 101.790 zemřelo. Skutečný počet nakažených však bude pravděpodobně vyšší, jelikož řada infekcí není odhalena.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

Česko spláchly bouřky. Hasiči měli přes tisíc výjezdů, místo vlaků jezdí autobusy

Česko v pátek spláchly velmi silné bouřky, před nimiž předem varovali meteorologové. Do akce museli zejména hasiči, kteří měli přes tisíc výjezdů po celé zemi. Počasí způsobilo problémy také v dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy