V Německu přibylo za neděli 67.501 nakažených koronavirem

V Německu za neděli přibylo 67.501 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel, je dnes na hodnotě 1700,6, a proti nedělní hodnotě 1723 tak mírně klesla. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání a prevenci infekčních chorob.

Denní bilance potvrzených případů covidu-19 v Německu v posledních dnech stále rostly. Údaje zveřejňované v pondělí však bývají nižší, o víkendu hlásí počty nakažených méně zdravotnických zařízení. Odborníci rovněž předpokládají, že velký počet případů infekce zůstává kvůli omezeným kapacitám testování a trasování nezachycen.

V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 20,3 milionu lidí. Nákaze podlehlo 128.457 osob, z toho 20 za poslední den. Před týdnem ve spojitosti s nemocí covid-19 zemřelo 13 lidí.

Nehledě na vysokou míru infekce v Německu o víkendu skončí přechodné období, po kterém přestanou s výjimkou roušek platit prakticky všechna karanténní omezení. Několik spolkových zemí vyzvalo vládu, aby kvůli pokračující pandemii novelizovala protiepidemický zákon tak, aby celoněmecká omezení zůstala v platnost. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach ale takový postup na dnešním jednání se zemskými ministry zdravotnictví odmítl.

"Pokud není celoněmecký zdravotní systém kvůli pandemii přetížen, nelze zavádět ani celoněmecká opatření," řekl Lauterbach. Regiony ale mohou vyhlašovat ohniska nákazy, za které mohou být označeny i celé spolkové země. Rozhodnutí závisí jen na zemských sněmech. V ohniscích nákazy může být opět vstup do vybraných zařízení a obchodů podmíněn očkováním či testem nebo nařízeno nošení roušek ve školách a obchodech. Mimo ohniska bude platit jen nošení roušek v hromadné dopravě a v nemocnicích.

Zemští ministři zdravotnictví dnes s Lauterbachem jednali i o zdravotní péči pro ukrajinské běžence. Shodli se na tom, že uprchlíci musí mít bez zbytečných byrokratických překážek přístup k lékařskému ošetření, mimo jiné i k očkování proti covidu-19 a spalničkám.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy