V Polsku a Maďarsku prudce stoupá počet nakažených

Maďarsko a Polsko zažívají prudký růst počtu nakažených koronavirem a pod čím dál větším tlakem jsou i tamní nemocnice. V Maďarsku mělo za posledních 24 hodin na virus SARS-CoV-2 pozitivní test 9444 lidí, což je vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. V Polsku za uplynulý den přibylo 21.049 případů nákazy, nejvíce od listopadu.

Maďarská vláda přiznává, že zemi zasáhla třetí vlna pandemie covidu-19 a infektolog János Szlávik dnes podle agentury MTI varoval, že tato vlna bude mnohem fatálnější než dvě předchozí. Podle něj je to způsobeno zejména šířením nových nakažlivějších mutací, které ohrožují i mladší ročníky. V maďarských nemocnicích je aktuálně skoro 9000 pacientů s covidem-19, zhruba tisícovka z nich potřebuje plicní ventilátor.

Od začátku pandemie se v Maďarsku nakazilo přes půl milionu lidí, 16.790 jich zemřelo. Za poslední den přibylo 163 úmrtí, o den dříve to bylo 130.

Situace v Maďarsku je nepříznivá navzdory tomu, že země povolila i očkování ruskou a čínskou vakcínou, které zatím nemají povolení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Díky tomu má Maďarsko v rámci EU po Maltě druhý nejvyšší počet naočkovaných v přepočtu na obyvatele. Vakcínu dostalo přes 12 procent obyvatel - první dávkou už je v zemi s deseti miliony obyvatel naočkováno skoro 1,3 milionu lidí, obě dávky dostalo na 350.000 lidí.

Počty nově nakažených v posledních dnech citelně rostou i v Polsku, před týdnem tam byly denní bilance infikovaných zhruba o 5000 nižší. Aktuálně má země skoro 300.000 aktivních případů nákazy, v nemocnicích je téměř 20.000 pacientů s covidem-19, 2000 z nich potřebují plicní ventilátor, což je nejvíc od začátku prosince.

V Polsku, které má 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie koronavirem nakazilo skoro 1,9 milionu lidí, 47.068 z nich zemřelo. Za poslední den země zaznamenala 343 mrtvých.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Polsko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy