V Rakousku má být do konce týdne naočkovaný každý třetí zájemce, uvedl Kurz

V Rakousku bude do konce týdne alespoň první dávkou naočkovaný každý třetí zájemce o vakcínu proti covidu-19. Řekl to dnes kancléř Sebastian Kurz. Očkování lidí starších 65 let bude v některých spolkových zemích brzy dokončeno, dodal lidovecký šéf rakouské vlády.

"Jsme v cílové rovince, pokud jde o vítězství nad pandemií," řekl Kurz. Dosud podle rakouského ministerstva zdravotnictví dostalo první dávku vakcíny proti koronavirové nákaze 1,6 milionu z téměř devíti milionů obyvatel země. Ochotných nechat se očkovat je odhadem kolem pěti milionů Rakušanů ze 7,5 milionu starších 16 let.

Epidemická situace je nyní v Rakousku podle Kurze stabilní a nejpozději v květnu by mělo být možné přistoupit k celonárodním uvolňovacím krokům, včetně otevření restaurací, sportovišť a kulturních zařízení. Za posledních sedm dní se nově nakazilo přibližně 210 lidí na 100.000 obyvatel.

Spolkové země Vídeň a Dolní Rakousy jsou v uzávěře od 1. dubna do 2. května kvůli napjaté situaci v místních nemocnicích. Burgenland, třetí z východních zemí Rakouska, kde od Velikonoc platí lockdown, chce obchody a služby otevřít příští týden. V ostatních šesti rakouských spolkových zemích jsou obchody otevřené už od 8. února, kdy Rakousko přes ne zcela uspokojivou epidemickou situaci uvolnilo už třetí koronavirovou uzávěru. Trojice východních spolkových zemí uzavřela služby a obchody s jiným než nezbytným zbožím v reakci na šíření takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní varianta.

Související

Více souvisejících

Rakousko Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy