Volby ve Slovinsku překvapivě vyhrálo nově vzniklé Hnutí Svoboda

Dnešní parlamentní volby ve Slovinsku podle neúplných výsledků vyhrálo liberálně zelené Hnutí Svoboda (Gibanje Svoboda) s 32,9 procenta hlasů. Druhá skončila Slovinská demokratická strana (SDS) dosavadního premiéra Janeze Janši s 25,1 procenta. Vládnoucí uskupení už podle agentury APA uznalo porážku a Janša, kterého kritici označují za pravicového populistu, tak podle všeho v čele vlády 2,1 milionové země brzy skončí.

Prvotní odhady hovořily o tom, že by si Hnutí Svoboda mohlo přijít dokonce až na 35,8 procenta hlasů a SDS jen na 22,5 procenta. I tak je ale hlasování považováno za jasný úspěch politického nováčka a někdejšího manažera Roberta Goloba, který hnutí vedl do jeho prvních parlamentních voleb. APA očekává, že by se měl stát příštím ministerským předsedou.

"Dnes lidé tancují. Zítra je nový den a od zítřka budeme tvrdě pracovat, abychom tuto důvěru ospravedlnili," vzkázal voličům Golob, podle něhož hlasování ukázalo, že si lidé skutečně přejí změnu. Místopředseda SDS Aleš Hojs už uznal porážku a gratuloval vítěznému hnutí. "Je zřejmé, že lidé znovu vsadili na novou tvář," poznamenal.

K sestavení vlády bude Hnutí Svoboda potřebovat koaličního partnera. Jeho hledání by mělo usnadnit to, že už před volbami daly některé strany najevo, že s Janšou po hlasování určitě spolupracovat nebudou.

Do parlamentu by se měli dostat ještě křesťanskodemokratické a dosud koaliční Nové Slovinsko se 7,2 procenta a sociální demokraté se 6,7 procenta. Rozložení křesel by mohlo být následující: Hnutí Svoboda - 41, SDS - 31, Nové Slovinsko i sociální demokraté - osm. Dvě křesla jsou v 90členném parlamentu vyhrazena národnostním menšinám.

Oproti prvotním odhadům, které Levici přisuzovaly 4,4 procenta, se teď zdá, že tato strana nepřekoná čtyřprocentní hranici. Podle částečných výsledků ji podpořilo 3,8 procenta voličů.

Janšovi kritici vyčítají, že kopíruje autoritářský styl vládnutí maďarského premiéra Viktora Orbána, a podrývá demokratické principy. Janša, mezi jehož politické vzory patří i bývalý americký prezident Donald Trump, tato obvinění odmítá. Premiérem byl už v letech 2004-2008 a 2012-2013. Nyní balkánskou zemi vede od roku 2020.

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko Robert Golob

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy