Na Slovensku dnes pokračuje proces s jedním z obžalovaných v případu předloňských vražd novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Bývalý voják Miroslav Marček, který se k vraždám již dříve přiznal, požádal o líčení v nepřítomnosti a Specializovaný trestní soud mu vyhověl. Odpoledne se očekává oznámení verdiktu.
Prokurátor v závěrečné řeči navrhl uložit Marčekovi 25 let vězení, obhajoba žádá pro svého klienta mimořádné snížení trestu.
Vzhledem k Marčekovu doznání se soud omezil pouze na projednání důkazů, které jsou důležité hlavně pro stanovení výše trestu. Marčekovi hrozí až doživotí.
Marček se u soudu letos v lednu přiznal nejen k vraždám Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, ale také k tomu, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára v jeho domě. Tato vražda je součástí obžaloby v Kuciakově případu. Po doznání Marčeka soud jeho případ vyloučil k samostatnému projednání.
Na dnešek soud předvolal znalce z oboru psychiatrie a psychologie, kteří vypracovali posudky týkající se Marčeka. Ty jsou důležité při rozhodování o výši trestu. Podmínkou uložení doživotí je totiž kromě jiného skutečnost, že není naděje na nápravu odsouzeného odnětím svobody na 25 let.
Psycholog Robert Máthé u soudu uvedl, že prognóza Marčekovy resocializace je nepříznivá. Obžalovaného označil za egocentrického, méně přizpůsobivého, bez projevu emocí a za osobu, která potlačuje agresivní tendence. Přiznání k vraždám psycholog ocenil, Marčekův projev lítosti ale nepovažuje za autentický.
"Jeho (Marčekova) náprava není vyloučena. Teoreticky existuje naděje na jeho převýchovu," řekl prokurátor ve své závěrečné řeči. Tvrdil, že nejsou splněné podmínky pro uložení doživotí. Podle něj by se bez Marčekova doznání nepodařilo vyšetřit zmíněnou Molnárovu vraždu.
Právní zástupce matky Kušnírové se v závěrečné řeči naopak vyslovil pro to, aby soud Marčekovi vyměřil nejpřísnější možný trest, tedy doživotí. Marčekův obhájce zase žádá pro svého klienta mimořádné snížení trestu pod hranici 25 let, a to i v souvislosti s přiznáním viny.
Líčení v Marčekově kauze se koná za přísných bezpečnostních opatření i kvůli pandemii choroby covid-19. Předsedkyně senátu umožnila vstup do budovy soudu jen zástupcům tří slovenských médií včetně veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska, který stejně jako portál Aktuality.sk přinesl na svém webu zvukový přenos z líčení.
Bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, který přiznal vinu. Ještě loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který přistoupil na trest vězení 15 let.
Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Marian Kočner ze msty za to, že Kuciak poukazoval na jeho rozsáhlou kontroverzní ekonomickou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli.
Související
Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu
Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech
vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Miroslav Marček , Slovensko , Zoltán Andruskó (kauza Kuciak) , Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) , soudy , Marian Kočner
Aktuálně se děje
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
21. července 2026 14:40
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
21. července 2026 13:22
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák