Vyhrál Putin, nebo Zelenskyj? Média analyzují summit o ukrajinské krizi

Diplomaticky řečeno za remízu označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výsledky pařížského summitu, kde v pondělí za přispění francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové poprvé jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. V době konání summitu podle dnešního komuniké ukrajinské armády přišli o život v palbě další tři vojáci.

Od jara 2014 si boje na Donbasu mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a Ruskem podporovanými separatisty vyžádaly na 13.000 mrtvých. Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do konfliktu stále popírá.

Samo uspořádání summitu po třech letech označoval Zelenskyj za vítězství, ale to bylo ještě před schůzkou. "Řeknu upřímně, že pro mě je to příliš málo. Tolik jsem si přál ten problém vyřešit," řekl po jednání ukrajinský prezident. Pro tyto schůzky se vžil název normandská čtyřka, a to podle první čtyřstranné schůzky při oslavách vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014.

S Putinem se mu nejednalo snadno, ale věří, že některé věci posunuli vpřed. Zatímco Putin podle něj každý problém dopodrobna rozebírá, Zelenskyj je jiný typ. "Hned bych se raz dva domluvil". Teprve budoucnost ukáže, zda "se s ním (Putinem) dá vůbec dohodnout, anebo nedá", řekl Zelenskyj ukrajinským médiím.

"Summit se konal, válka zůstala," napsal o výsledku ruský list Kommersant, podle kterého definitivní urovnání konfliktu na Donbasu jednání nepřiblížilo. Nedohodlo se ani odpoutání znepřátelených vojsk podél celé frontové linie, bez čehož nelze dosáhnout trvalého příměří. A místo zakotvení autonomie Donbasu v ukrajinské ústavě, což je pro Moskvu klíčová politická otázka, lze očekávat jen prodloužení platnosti ukrajinského zákona o zvláštním postavení povstalci ovládané části Donbasu. Za jediný nesporný úspěch lze podle listu pokládat jen souhlas s výměnou zajatců.

List Ukrajinska pravda označuje summit za Zelenského vítězství - už jen proto, že se navzdory očekávání nestal Putinovou snadnou kořistí, ani se v Paříži nedostal do situace "sám proti všem", i díky zprávám o útocích ruských hackerů na Macrona a o vraždě v Berlíně připisované ruským tajným službám. Třem protivníkům tak nakonec musel čelit Putin.

"Plného vítězství se v Paříži nedosáhlo, ale není to ani porážka. A bylo by naivní čekat, že při první schůzce s Putinem roztaje led v zásadních otázkách," napsal komentátor ukrajinského listu.

Byl to podle něj prezident a jeho tým, kdo vyvolal přehnaná očekávání, že Putin ustoupí ve sporu o kontrolu hranic, vzdá se loutkových takzvaných povstaleckých republik a stáhne svou armádu z okupovaného Donbasu.

První osobní setkání Putina a Zelenského podle ruského ekonomického deníku Vedomosti ani nevedla k průlomu v jednáních o dodávkách a přepravě ruského zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy po Novém roce, kdy vyprší současná dohoda. "Domluvili jsme se, že se budeme dál domlouvat," řekl po jednáních šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko.

Související

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj a Putin jednali o další výměně zajatců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky telefonicky jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o další výměně zajatců. Informovala o tom dnes Zelenského kancelář s tím, že prezidenti obou zemí spolu mluvili také o přípravě příští schůzky v "normandském formátu", tedy s francouzským prezidentem a německou kancléřkou.
Ukrajinská armáda

Operace "všichni za všechny". Kyjev a separatisté si vyměňují zajatce

Ukrajinské vládní síly a proruští separatisté z východu Ukrajiny dopoledne zahájili rozsáhlou výměnu vězňů, při níž by se měli dostat z vazby všichni zajatci z pětiletých bojů mezi dvěma stranami. Ukrajinská prezidentská kancelář kolem poledne na twitteru oznámila převzetí prvních 25 lidí.

Více souvisejících

Normandská čtyřka Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Emmanuel Macron Angela Merkelová Ukrajinská krize Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy