Změna plánu. Rakousko začne s hromadným testováním už počátkem prosince

Rakousko začne s hromadným testováním obyvatelstva na koronavirus v nejzápadnějších spolkových zemích Tyrolsko a Vorarlbersko už v pátek a o víkendu 4. až 6. prosince, o týden později pak v Salcbursku. Oznámil to dnes podle agentury APA rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Původně mělo Rakousko s hromadným testováním začít až o víkendu před Vánocemi, tedy 19. a 20. prosince. V Rakousku se za posledních 24 hodin covidem-19 nakazilo 5.802 lidí, což potvrzuje stabilizaci situace.

Dobrovolné antigenní rychlotesty budou i běžným občanům na západě Rakouska k dispozici už od začátku prosince. Od tehdy budou testy prováděny, jak vláda oznámila už 20. listopadu, mezi všemi zhruba 200.000 rakouskými učiteli a učitelkami ze škol a školek.

V Salcbursku začne hromadné testování 12. a 13. prosince, informuje OE24. V salcburské obci Annaberg-Lungötz, která má přibližně 2.200 obyvatel, se však bude plošně testovat už 1. a 2. prosince, protože právě tam přibylo za posledních sedm dní nejvíce případů koronavirové nákazy a aktuálně je v obci 60 aktivních případů.

Už dříve vláda oznámila, že 7. a 8. prosince podstoupí testy také 40.000 policistů. Hromadné testy mají zemi pomoci alespoň částečně v návratu k normálu, než bude k dispozici vakcína. V úterý rakouský ministr zdravotnictví oznámil, že s očkováním rakouské populace proti covidu-19 by se mělo začít v lednu, a to nejdříve v domovech seniorů a v pečovatelských domech u personálu a lidí starších 65 let.

Rakousko hlásí v poslední době poměrně stabilní počty nově nakažených; za posledních 24 hodin jich přibylo necelých 6000, z toho nejvíce v Horních Rakousech (1385), které sousední s Českou republikou. Dohromady tak byla v devítimilionové zemi infekce prokázána u 260.512 lidí, z nichž 2667 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Rakousko Sebastian Kurz Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy