Brusel - Pentagon i NATO neberou zprávy o údajné nové ruské invazi na Ukrajinu na lehkou váhu. Přesto jejich představitelé přiznávají, že pro tvrzení šířené vládou v Kyjevě chybí jakékoliv důkazy. Informuje server rt.com.
Kyjevská vláda včera oznámila, že Rusko opět posiluje svou vojenskou přítomnost na východě země ovládaném tamními proruskými separatisty. Putinův režim údajně do oblasti vyslal 32 tanků, 16 samohybných houfnic a 30 kamionů s municí.
NATO v reakci oznámilo, že uvedené "zprávy prověřuje". Pokud by se potvrdily, aliance bude situaci považovat za "další důkaz o ruské agresi". Zatím však jakékoliv přesvědčivé důkazy chybí.
To přiznal i mluvčí amerického ministerstva obrany, admirál John Kirby: "Nemáme žádné nezávislé operační zprávy, které by mohly potvrdit uvedená hlášení, že tato sestava překročila hranice."
Tvrzením ukrajinského kabinetu se brání i samotné Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že na Ukrajině nejsou žádné jednotky ruské armády. "I Jen Psakiová (mluvčí) uvedla, že (americké) ministerstvo zahraničí nemá žádné takové zprávy," dodal šéf ruské diplomacie.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Rusko , NATO
Aktuálně se děje
včera
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
včera
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
včera
Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu
včera
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
včera
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
včera
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
včera
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
včera
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
včera
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
včera
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
včera
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
včera
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
včera
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
28. května 2026 22:01
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
28. května 2026 20:59
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
28. května 2026 20:24
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
28. května 2026 19:40
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
28. května 2026 18:36
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
28. května 2026 17:07
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se nacházejí ve velmi nepřehledném a napjatém stadiu, kdy dosavadní příměří čelí vážným zkouškám. Přestože klid zbraní, který vstoupil v platnost 8. dubna, trvá již přes sedm týdnů a je výrazně delší než předchozí intenzivní boje, obě strany v posledních dnech přistoupily k odvetným vojenským akcím.
Zdroj: Libor Novák