Ankara - Ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek narušil turecký vzdušný prostor, oznámila dnes Ankara. Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo ruského velvyslance a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak oznámil, že se chce kvůli incidentu setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Loni v listopadu turecká armáda sestřelila ruské letadlo, které podle tvrzení Ankary narušilo turecký vzdušný prostor blízko syrských hranic. Incident vyvolal novou diplomatickou krizi mezi oběma zeměmi.
Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg po dnešní zprávě o novém incidentu vyzval Rusko, aby podniklo všechna nutná opatření, která zajistí, že vzdušný prostor Turecka už nebude znovu narušen.
"Předchozí incidenty ukázaly, jak je takové jednání nebezpečné," uvedl v prohlášení Stoltenberg. "Vyzývám Rusko, aby jednalo zodpovědně a plně respektovalo vzdušný prostor NATO. Rusko musí podniknout všechna nutná opatření, aby zajistilo, že se žádné takové narušení už nebude opakovat," dodal. Vyjádřil také solidaritu zemí NATO s Tureckem, které je rovněž členem aliance.
Turecké ministerstvo ve zveřejněném prohlášení uvedlo, že letadlo bylo před vstupem do tureckého vzdušného prostoru několikrát varováno v ruštině i v angličtině. Ministerstvo podle agentury AP obvinilo Rusko z eskalace napětí a varovalo, že Moskva ponese zodpovědnost za případné "strašlivé" následky. Prohlášení však neuvádí, kde přesně byl turecký vzdušný prostor narušen.
Erdogan dnes před odletem na návštěvu do Latinské Ameriky novinářům řekl, že se chce osobně setkat s Putinem a své přání již sdělil ministerstvu zahraničí. Oba státníci se od listopadového sestřelení ruského letadla nad Tureckem nesetkali.
Rusko loni odmítlo, že se sestřelený letoun dostal do tureckého vzdušného prostoru. Moskva po incidentu zavedla sérií sankcí vůči Turecku, zvláště ekonomických, a současně obvinila Ankaru z finanční podpory teroristické organizace Islámský stát (IS), mimo jiné tím, že od ní Turci nakupují ropu.
Jak Rusko, tak Turecko podnikají nálety na Sýrii. Postoj k syrské krizi je ovšem rozděluje.
Související
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
Turecko , Ruská armáda , SU-34
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
před 2 hodinami
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
před 3 hodinami
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
před 4 hodinami
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
před 5 hodinami
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
před 5 hodinami
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
před 6 hodinami
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
před 7 hodinami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 8 hodinami
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 8 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 9 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 10 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 11 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 12 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 13 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 13 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 14 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 15 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 16 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
Americký prezident Donald Trump přehodnotil svá původní prohlášení a ustoupil od plánu udělit Ukrajině licenci k domácí výrobě rakety systému Patriot. Bílý dům k tomuto kroku vedou především obavy z možného úniku vysoce citlivých vojenských technologií, které by v budoucnu mohly skončit v ruských rukách. Rozhodnutí tak opět prohlubuje nejistotu ohledně ukrajinské protivzdušné obrany před očekávanými zimními útoky ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák