Ankara/Štrasburk/Brusel - Rada Evropy (RE) vyzvala tureckou vládu, aby dnešním referendu v Turecku, v němž voliči těsně schválili změny ústavy posilující pravomoci prezidenta, uvážlivě zvažovala všechny další kroky. Evropská unie vyzvala Ankaru k nalezení "co nejširšího národního konsenzu".
"Je nanejvýš důležité, aby byla zajištěna nezávislost soudnictví v souladu s principy zakotvenými v evropské konvenci o lidských právech," uvedl dnes v prohlášení generální tajemník RE Thorbjorn Jagland. Dodal, že RE bude Turecku v tomto procesu nápomocna. Turecko je členem RE od jejího vzniku v roce 1949.
Jagland rovněž vyzval turecké vedení, aby pečlivě zvažovalo další kroky, i vzhledem k těsným výsledkům referenda. V dnešním hlasování se pro změny ústavy vyslovilo 51,4 procenta zúčastněných voličů.
"Vzhledem k těsnému výsledku referenda a hlubokým důsledkům těchto ústavních změn, vyzýváme turecké orgány, aby usilovaly o co nejširší konsenzus při jejich uplatňování," uvedli ve společném prohlášení předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař EU pro rozšíření Johannes Hahn.
Trojice unijních představitelů zároveň upozornila, že reformy budou posuzovány, zda neporušují povinnosti Turecka jako kandidátské země usilující o vstup do EU a jako členské země Rady Evropy.
Ústavní změny zavedou v Turecku prezidentský systém místo parlamentního, hlava státu tak bude mít větší pravomoci. Například bude moci vydávat dekrety, vyhlašovat výjimečná opatření, jmenovat ministry či rozpustit parlament.
Odpůrci reformy ji kritizují, že soustředí příliš velké pravomoce do rukou prezidenta. Erdogan, který zemi vládne de facto už 14 let (z toho 11 let jako premiér), je už nyní kritizován za příliš autoritářský styl.
Západní země i organizace ochránců lidských práv Ankaře vytýkají mimo jiné porušování svobody slova, v Turecku jsou souzeni i novináři a opoziční politici.
Související
Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta
Rusko je diktatura a Putin diktátor, oznámilo PS Rady Evropy. Měl by být stíhaný
Rady Evropy (PACE) , Turecko , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
před 1 hodinou
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
před 1 hodinou
OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec
před 2 hodinami
Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní
před 3 hodinami
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
před 4 hodinami
Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu
před 4 hodinami
Král popu je zpět. Příběh Michaela Jacksona vypráví nový film
před 4 hodinami
Šéfem lidovců se zřejmě stane jihomoravský hejtman Jan Grolich
před 5 hodinami
Trump přikázal námořnictvu ničit íránská plavidla. Příměří mezi Izraelem a Libanonem bude prodlouženo
před 6 hodinami
Turkovy výroky jsou testem české společnosti
před 6 hodinami
Turek označil úředníky za parazity, které musí Motoristé derazitovat. Nepřijatelné, naštval se Babiš
před 7 hodinami
Rusko buduje digitální železnou oponu. Je to jen dočasné, hájí se Kreml, nikdo mu ale nevěří
před 7 hodinami
USA se chystají na kolaps příměří. Plánují útok na íránské námořnictvo
před 9 hodinami
Počasí se změní. Zapříčiní to studená fronta, uvedli meteorologové
včera
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
včera
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
včera
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
včera
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
včera
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
včera
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
Policie se zabývala případem vyhrožování ministerstvu vnitra. Senior tvrdil, že do jedné z budov úřadu umístil výbušninu. Strážcům zákona se jej podařilo rychle vypátrat, muž se vzdal ještě před případným zákrokem zásahové jednotky.
Zdroj: Jan Hrabě