Priština - V kosovské vládě údajně sedí válečný zločinec. Ministr zemědělství Nenad Rikalo, který je Srb, to rozhodně popírá a zastal se ho i premiér Ramuš Haradinaj.
Obvinění, že Rikalo v době střetů v roce 1999 týral obyvatele Prištiny, se objevila na veřejnosti už před dvěma týdny. Šéf koaliční vládní strany Aliance nové Kosovo (AKR) Behgjet Pacolli následně vyzval Haradinaje, aby Rikala z kabinetu odvolal.
Haradinaj řekl, že se kvůli uvedeným obviněním obrátil na prokuraturu, na kosovskou zpravodajskou službu a na kosovskou policii, aby vše prověřily. "V odpovědích, které jsem z těchto tří institucí oficiálně dostal, není žádný důkaz, že se na něčem takovém podílel," prohlásil premiér.
Šéf kosovské speciální prokuratury Reshat Millaku podle Balkánské sítě investigativního zpravodajství (BIRN) nyní potvrdil, že policie na jeho pokyn hovořila s několika lidmi, kteří o údajných zločinech Rikala mluvili. Nic dalšího k tomu však neprozradil.
Haradinajova vláda má v parlamentu těsnou podporu 61 poslanců. Členem křehké koalice je uskupení Srbská kandidátka, k níž patří Rikalo, i Pacolliho AKR.
Související
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská
kosovo , Ramush Haradinaj , válečné zločiny , Srbsko
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 1 hodinou
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 2 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 4 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 5 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení, obuvi a oděvních doplňků, což představuje nejnovější krok bloku ke snížení množství odpadu. Nové nařízení v rámci unijní směrnice o ekodesignu udržetelných výrobků se vztahuje na velké společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur.
Zdroj: Libor Novák