Sarajevo – Pokud se chce Bosna stát členem Evropské unie, měla by urychleně zahájit dohodnuté reformy. Vzkázal jí to eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Pozorovatelé nepředpokládají, že by bývalá jugoslávská republika mohla do unie vstoupit před rokem 2025.
Hahn varoval, že pokud se tak nestane, může podle něho Sarajevo propást nejbližší příležitost k tomu, aby tohoto cíle dosáhlo. EU dostala bosenskou přihlášku před 15 měsíci, ale balkánský stát podle komisaře neudělal nic z reforem či změn, dohodnutých s unií a mezinárodními věřiteli.
„Dosud se nic neprovedlo. Teď čekáme na velmi konkrétní výsledky," řekl dnes Hanh v Sarajevu po schůzce s politickým vedením země. Premiér Denis Zvizdić uvedl, že doufá, že ještě tento měsíc či počátkem příštího roku by političtí vůdci mohli dospět ke kompromisní dohodě ohledně dosud otevřených otázek.
Země rozdělená etnickými problémy dosud nezvládla ani odpovědět na počáteční dotazník ohledně připravenosti připojit se k unii. Politické sváry rozdmýchal zákon zvyšující spotřební daň z paliv, potřebný pro zahraniční financování projektů v infrastruktuře. Ani v energetice či zemědělství nejsou patrny žádné známky strategie, vyžadované unií, poznamenala agentura Reuters.
Hahn také apeloval na vládu a opoziční předáky, aby se přestali uchylovat k nacionalismu. Unie bude podle něj sledovat, zda se prosazují evropské hodnoty, včetně respektování soudních rozhodnutí. "Bez pochopení tohoto nemůže nastat žádný pokrok," dodal člen Evropské komise.
Zavádění reforem se Sarajevu prosazovat příliš nedaří kvůli značné autonomii obou hlavních bosenských entit (Republika srbská a bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny, a etnickému rozdělení země, které je od války v první polovině devadesátých let stále patrné.
Související
Balkánské státy postihl masivní blackout. Nefungují semafory, MHD ani obchody, na silnicích je chaos
Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina
bosna a hercegovina , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 2 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
Českou republiku čeká v nadcházejících dnech stabilní a postupně se oteplující počasí, které bude mít převážně jarní charakter.
Zdroj: Libor Novák