Ankara - Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Turecko, aby přestalo útočit na syrské Kurdy. Podle jeho prohlášení je Turecko zemí, která "nejvíc strádala kvůli terorismu" a dodal, že "každý národ má právo na obranu, ale musí to udělat přiměřeným a vyváženým způsobem". Zprávu přinesly agentury Beta a Tanjug.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Turecko, aby omezilo použití síly v severní Sýrii, kde turecké vojenské jednotky bojují proti kurdským extremistům. Stoltenberg prohlásil, že o celé situaci diskutoval jak s tureckým prezidentem Erdoğanem, tak s ostatními spojenci v NATO.
Podle agentury AP uvedl šéf Severoatlantické aliance, že Turecko již dost trpělo terorismem a že každá země má právo se bránit, ale musí to dělat přiměřeným a vyváženým způsobem.
AP uvedla, že Erdoğan nedávno navštívil turecko-syrskou hranici, kde byl informován o průběhu turecké ofenzívy a o situaci v Afrinu. Erdoğan, doprovázený náčelníkem generálního štábu, ministrem obrany a dalšími významnými důstojníky, navštívil velitelské středisko, které dohlíželo na operaci nazvanou "Olivová větev" v provincii Hatay.
Turecký premiér Binali Yildirim dnes řekl dnes, že Ankara nepřipustí vytvoření teroristické jednotky podél tureckých hranic. Podle AP to znamená, že by Turecko mohlo rozšířit svou ofenzívu z Afrinu na další oblasti.
Yildirim také velmi kritizoval Spojené státy za podporu kurdských milicí v syrském Afrinu. "Je ohromující a nepřijatelné, aby země, která by měla chránit hranice NATO, otevřeně podporovala ozbrojené entity, které napadají naše hranice," běsnil Yildirim.
Podle premiérových slov bylo zhruba 300 "extrémistů" neutralizováno - zabito, zraněno nebo zajato.
Připomeňme, že turecká vojska napadla syrské město Afrin v rámci operace Olivová větev 20. ledna. Cílem operace je zneškodnit vojenská území v oblasti syrského Kurdistánu, který je Ankarou považován za teroristickou oblast.
Související
Stoltenberg navrhnul, aby se Ukrajina vzdala území výměnou za konec války
NATO má po 10 letech nové vedení. Rutte nahradil Stoltenberga
Jens Stoltenberg , OSN , Turecko , Sýrie , Afrin (Sýrie) , Recep Tayyip Erdogan , Binali Yildirim
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě