Ankara - Turecký oblastní soud ve městě Gaziantep ve středu potvrdil trest vězení ve výši devíti let a dvou měsíců pro poslance druhé největší opoziční strany. Kurd Idris Baluken, který byl šéfem parlamentní frakce prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), byl odsouzen za "členství v teroristické organizaci". Informoval o tom deník Hűrriyet.
Členy strany HDP, včetně jejího bývalého vedení, turecký režim dlouhodobě pronásleduje kvůli údajné podpoře Strany kurdských pracujících (PKK), která vede od 80. let minulého století ozbrojený boj s vládou na jihovýchodě země a kterou Ankara a některé země, včetně USA, a také EU považují za teroristickou organizaci.
Jedenačtyřicetiletý Baluken, který je poslancem od roku 2011, byl zatčen v listopadu 2016 v rámci rozsáhlé operace turecké policie. Ta tehdy pozatýkala v Ankaře a ve městě Diyarbakir více než desítku poslanců HDP, včetně dvou šéfů strany Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové. Razii kritizovala řada zemí, včetně USA, Evropská komise i OSN.
Baluken byl z vězení propuštěn loni v lednu, když s ním začal soud. Letos v lednu byl ale znovu zatčen poté, co ho soud ve městě Diyarbakir odsoudil k několika trestům, souhrnně k 16 letům a osmi měsícům vězení.
Strana HDP se po volbách z roku 2015 stala třetí nejsilnější stranou v 550členném tureckém parlamentu s 59 poslanci. Nyní jich tam je jen 48, ostatní přišli o mandát. Podle deníku Hürriyet čelí nyní skoro všichni poslanci HDP nějakému obvinění. Někteří z nich jsou ve vězení, včetně bývalých šéfů Yüksekdagové a Demirtaşe, který i tak kandiduje v červnových prezidentských volbách.
Zbavení imunity čtvrtiny poslanců tureckého parlamentu umožnil zákon o ústavních změnách, který parlament přijal v roce 2016. Dotkl se většinou zástupců opozice, podle níž se tak vláda snaží zbavit svých kritiků. Zákon, který prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kritizovaly kromě opozice i západní země s tím, že jde o porušení parlamentní demokracie. Zákon odsoudili i europoslanci, podle nichž se má o odebrání imunity rozhodovat na základě konkrétního případu, a ne takto hromadně.
Související
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
Turecko , Kurdové , Terorismus , soudy , politici
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Starmer zahájil boj proti technologickým gigantům. Chce zastavit nekonečné rolování na sociálních sítích
před 1 hodinou
V Praze opět roste počet případů žloutenky
před 2 hodinami
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
před 2 hodinami
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
před 3 hodinami
Souboj o přízeň Evropy odstartoval. V Mnichově proběhla veřejná přetahovaná mezi USA a Čínou
před 4 hodinami
Opravdu má Putin zájem o mír? Rusko stále častěji míří na civilisty, počet mrtvých na Ukrajině rapidně vzrostl
před 5 hodinami
Počasí přinese tento týden další silné mrazy, o víkendu se výrazně oteplí
včera
První vyjádření z USA: Washington nemá důvod zpochybňovat, že byl Navalnyj zavražděn, prohlásil Rubio
včera
Motoristé navrhnou nového ministra životního prostředí. Má dělat vše co mu Turek řekne
včera
Vitozziová získala ve stíhačce první italské olympijské biatlonové zlato. Voborníková sahala po TOP 10
včera
Další medaile pro Česko ze snowboardové disciplíny byla daleko. Oba české týmy skončily ve čtvrtfinále
včera
Reakce na odhalení vraždy Navalného: Ve hře jsou nové protiruské sankce
včera
Česko zažije v březnu demonstraci na Letné, oznámil Minář
včera
Stíhací závod biatlonistů zvládl nejlépe Švéd Ponsiluoma. Nejlepší Češi uzavírali první dvacítku
včera
České hokejisty čeká složitější cesta k bojům o medaile. Se Švýcary prohráli v prodloužení
včera
Tisíce lidí opět vyšly do ulic. Na stovkách míst demonstrují na podporu Pavla
včera
Evropa dostala od Trumpa kopanec do zadku, rozhodně ale nečelí civilizačnímu zániku, shodli se lídři
Aktualizováno včera
Macinka se na MSC střetl s Clintonovou, obhajoval Trumpovu politiku
včera
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
včera
EU zatím nemůže nabídnout Ukrajině datum vstupu, shodují se někteří lídři
Evropská unie není v tuto chvíli připravena nabídnout Ukrajině konkrétní datum vstupu do bloku. Shodli se na tom lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová během bezpečnostní konference v Mnichově. Ačkoliv oba zdůrazňují, že Ukrajina do Evropy patří, proces naráží na potřebu vyřešit širší geopolitické souvislosti a vnitřní připravenost členských států.
Zdroj: Libor Novák