Merkelová hodila Gruzii přes palubu? Do NATO rychle nevstoupí, kvůli Rusku

Tbilisi - Německá kancléřka Angela Merkelová při dnešní návštěvě Tbilisi dala najevo, že s brzkým přistoupením Gruzie do NATO nelze počítat. Také prohlásila, že Abcházie a Jižní Osetie jsou součástí Gruzie.

Moskva po krátké válce s Gruzií před deseti lety uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. 

"Musíme být čestní a poctivě řečeno nevidím možnost rychlého přijetí Gruzie do NATO. V souvislosti s Abcházií a Jižní Osetií nemůžeme hovořit o rychlém vstupu Gruzie do NATO. Každopádně takové je stanovisko Německa a to se nezmění," řekla Merkelová při setkání se studenty během druhého dne návštěvy v gruzínském hlavním městě.

Kancléřka označila porušení územní celistvosti Gruzie za "nejhrubší nespravedlnost". Na dotaz jednoho ze studentů, zda má problém s výrazem okupace, připustila, že jde o okupaci pětiny Gruzie.

"Rusko je důležitou zemí ve světě a Německo si přeje dobré vztahy s Ruskem," uvedla dále Merkelová a ujistila, že "Evropská unie a NATO nejsou nepřáteli Ruska".

Merkelová vysvětlila, že Německo, které postupně omezuje spotřebu uhlí, nezbytně potřebuje zemní plyn, a proto podporuje stavbu nového plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltu přepravovat surovinu z Ruska. 

Americký prezident Donald Trum přitom plynovod Nord Stream 2 kritizoval v souvislosti s obrannými výdaji v rámci NATO. "Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny. My je máme chránit proti Rusku, ale oni platí Rusku miliardy dolarů," prohlásil Trump při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem před červencovým summitem NATO v Bruselu.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Gruzie NATO Rusko Jižní Osetie Abcházie plynovod Nord Stream 2

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy