Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes obvinil albánské vedení v Prištině, že se snaží vyhnat Srby z Kosova. Podle něj tomu jasně nasvědčuje stoprocentní zvýšení cla na dovážené srbské zboží a také plánovaná změna bezpečnostních sil Kosova v pravidelnou armádu, kterou by měl v polovině prosince schválit parlament.
"Je naprosto jasné, že ohlášené vytvoření armády a trvání na stoprocentním clu na zboží z centrálního Srbska mají za cíl vyhnat Srby z Kosova, protože znemožňují jejich přežití," řekl Vučić podle sdělení svého kabinetu při setkání v Bělehradu s čínským velvyslancem, jehož prostřednictvím požádal Peking o mezinárodní podporu.
"Někdo se zjevně snaží Srbsko postrčit do konfliktu," řekl prezident. Postup Prištiny v této souvislosti označil za "nezodpovědné chování, které může vést ke katastrofě". "Neboť Srbsko nemůže a nebude klidně přihlížet ničení srbského lidu," citoval Vučiče jeho kabinet.
Bělehrad ztratil faktickou kontrolu nad Kosovem v roce 1999, poté co nálety NATO ukončily krvavý konflikt v tomto regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. Kosovští Albánci pak v roce 2008 jednostranně vyhlásili nezávislost bývalé jihosrbské autonomní oblasti. V Kosovu zůstalo jen kolem 120.000 obyvatel srbské národnosti.
Nezávislost Kosova původně uznalo podle různých údajů 111 až 115 ze 193 členských států OSN. Srbsko svrchovanost své bývalé provincie neuznává, stejně jako například Rusko, Čína a také pět členů Evropské unie, včetně Slovenska.
Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić v listopadu tvrdil, že už nejméně 11 zemí uznání Kosova stáhlo. Priština v souvislosti s tím i v souvislosti s nedávným nepřijetím Kosova za člena Interpolu obvinila Srbsko z agresivní diplomacie a "pomstila se" drastickým zvýšením cla na dovážené srbské zboží. Sice tím Bělehrad silně popudila, ale zároveň vyvolala nelibost v západních metropolích. Premiér Ramush Haradinaj přesto trvá na tom, že opatření bude platit, dokud Srbsko neuzná nezávislost Kosova.
Kosovské bezpečnostní síly (KSF) vznikly v roce 2009 s tím, že mají být multietnickým bezpečnostním sborem, který se bude zpočátku zapojovat především do civilních krizí či naléhavých situací. Kontrolu nad bezpečností v Kosovu přitom převzaly mezinárodní síly KFOR pod vedením NATO. Priština chce ve snaze o posílení svrchovanosti prosadit přeměnu KSF v pravidelnou armádu, což vyvolává v Srbsku obavy, ale i nesouhlas představitelů Severoatlantické aliance.
Související

Srbsko mezi EU a Ruskem. Vučić se omlouvá, ale diplomatická facka Moskvě se dala čekat

Putinovi slouhové v Evropě: Jména se sama nabízejí. Kdo ale stojí Moskvě nejblíž?
Aleksandr Vučič (srbský prezident) , Srbsko , kosovo , Ramush Haradinaj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty
včera

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů
včera

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina
včera

Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?
včera

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu
včera

Táhněte, obořila se vulgární lékařka na pacientku. Incident řeší i policie
včera

„Nejhorší premiér Babiš!“ Koalice SPOLU paroduje kampaň hnutí ANO a vrací úder webem a kolážemi
včera

Výbuch v Poličce se vyšetřuje. Policie prozradila, na co má podezření
včera

Atlantic zveřejnil celou konverzaci Trumpových poradců. Bílý dům se opět bouří
včera

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli
včera

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"
včera

Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize
včera

Proč Rusko kývlo na příměří v Černém moři? Ukrajině nic nepřináší, profituje z něj Kreml
včera

"Můžu za to já." Ke skandálu v Bílém domě se přiznal významný Trumpův muž, nic ale nevysvětlil
včera

Fialova vláda selhává. Její neschopnost a neefektivita způsobí víc, než jen prohru ve volbách
včera

Inferno v Jižní Koreji: Největší požár v historii země pohltil tisíc let starý chrám, zřítil se hasicí vrtulník
včera

Carney na USA nenechal nit suchou. Trumpovu administrativu po úniku informací tvrdě zkritizoval
včera

Zásoby potravin na tři dny v každé domácnosti. EU dnes představí krizový scénář pro válku a katastrofy
včera

Dva dokumenty, dvě různé dohody. Co je vlastně výsledkem úterých rozhovorů?
včera
Počasí příští týden: Do Česka se mohou vrátit mrazy
Zkraje příštího týdne se mohou do Česka opět vrátit mrazy. Podle ČHMÚ.cz mohou teploty v noci klesat pod nulu.
Zdroj: Libor Novák