Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu byl 9M729, tvrdí

Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označované kódem 9M729) na lednové konferenci v Moskvě byl podvod. Tvrzení o záměně za jinou raketu v minulých dnech zveřejnil americký server The Daily Beast s odvoláním na informaci zpravodajských služeb USA.

Raketa SSC-8 podle Pentagonu porušuje smlouvu mezi Ruskem a USA o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a Washington kvůli ní smlouvu vypověděl. Moskva ale tvrzení USA popírá, a aby svou argumentaci podpořila, kontroverzní zbraň předvedla koncem ledna zahraničním diplomatům. The Daily Beast v pondělí napsal, že předváděná raketa, odpalovací zařízení ani přepravní kontejner nebyly tím, za co je organizátoři konference vydávali.

"Ten den byla prezentována právě raketa 9M729 a žádná jiná," řekl dnes novinářům předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev. "Její parametry byly zveřejněny a zařízení bylo demonstrováno na briefingu s vojenskými atašé," dodal senátor. Raketa má prý dolet 480 kilometrů, takže smlouvu INF neporušuje. Dohoda zakazuje rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou raketu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Odborníci v USA tvrdí, že SSC-8 je pozemní mobilní variantou raket s plochou dráhou letu Kalibr odpalovaných z lodí. Ty smlouva INF nezakazuje.

Související

Jaderné zbraně

Tisíce raket ve všech koutech světa a návrat studené války? Expert má jasno

Rusko dne 2. února pozastavilo dodržování studenoválečné smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu (INF), čemuž předcházel stejný krok USA, konstatuje vojenský analytik Dmitrij Stefanovič v komentáři pro server Moscow Times. Expert z Ruské rady pro mezinárodní vztahy připomíná, že Moskva a Washington se dlouho vzájemně obviňovaly z porušování dohody, což ji učinilo dále neudržitelnou.

Více souvisejících

9M729 (ruská raketa) Rusko Moskva raketa

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy