Rusko dne 2. února pozastavilo dodržování studenoválečné smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu (INF), čemuž předcházel stejný krok USA, konstatuje vojenský analytik Dmitrij Stefanovič v komentáři pro server Moscow Times. Expert z Ruské rady pro mezinárodní vztahy připomíná, že Moskva a Washington se dlouho vzájemně obviňovaly z porušování dohody, což ji učinilo dále neudržitelnou.
Hrozí závažné důsledky
Tato vzájemná podezíravost z porušování smlouvy INF může mít závažné důsledky, varuje odborník. Podotýká, že existují signály, že Rusko i USA se chystají alespoň částečně přezbrojit.
Aktuální zprávy o krátkodobém vývoji amerických raket si sice protiřečí, ale existují hrubé obrysy, že Spojené státy začnou rozmístěním střel osazených konvenčními hlavicemi, uvádí Stefanovič. Dodává, že USA s vysokou pravděpodobností zahájí letové testy nových zbraní ještě před vypršením smlouvy INF, což dohoda oficiálně zakazuje.
Analytik očekává, že Spojené státy začnou uvedené kroky podnikat již na jaře. "Poté, co smlouva oficiálně vyprší, USA zřejmě rozmístí rakety PrSM, které jsou v zásadě obdobou ruských 'balistických' střel Iskander-M s dosahem delším než dříve udávaných 499 kilometrů," píše Stefanovič. Za další pravděpodobnou možnost označuje vývoj pozemní verze raket s plochou dráhou letu JASSM, které jsou nyní odpalovány pouze ze vzduchu.
Co se týká plánu Kremlu a ruského ministerstva obrany, ty hovoří mnohem otevřeněji o tom, jaké zbraňové systémy se budou vyvíjet a kdy, poukazuje expert. Konstatuje, že předně jde o plán vývoje ze země odpalované verze střely s plochou dráhou letu Kalibr, která zřejmě bude vykazovat značnou technologickou podobnost s nechvalně známou raketou 9M729, která podle americké strany porušila smlouvu INF.
Tyto plány nejsou tak přelomové, jelikož střely Kalibr již nyní existují v námořních verzích odpalovaných z různých platforem, uvádí Stefanovič. Neočekává, že by vývoj takové zbraně měl pro ruský zbrojní průmysl představovat větší výzvu, jelikož příslušné odpalovací zařízení bude velmi podobné tomu pro již vyráběný expertní Kalibr "Club-M".
Bezobsažný humbuk
"Ruští představitelé také avizovali novou ze země odpalovanou hypersonickou střelu," píše odborník. Deklaruje, že okolo tohoto typu zbraní je hodně rušno, ale ve skutečnosti jde především o bezobsažný humbuk.
Ze země odpalované hypersonické střely krátkého, středního a dlouhého doletu zmiňuje v poslední době při mnoha příležitostech ruský ministr obrany Sergej Šojgu, připomíná analytik. Dodává, že tyto plány podpořil také ruský prezident Vladimir Putin a ministerstvo obrany minulý týden potvrdilo, že nové hypersonické střely budou připravené do roku 2020.
O ruské schopnosti dostát těmto slibům by podle experta nemělo být pochyb. Pokládá však otázku, zda jsou takové zbraně ve skutečnosti potřeba. "I v nejhorším případě nedojde k rozmístění raket v rozsahu podobném studené válce, kdy byly po celé Evropě rozmístěny stovky střel," míní Stefanovič. Očekává spíše symbolické kroky, v rámci kterých by mohlo dojít k dislokaci raket na Ukrajině s doletem okolo 800 kilometrů namířených na Moskvu.
Rusko a USA zůstanou na špici v raketových technologiích, ať se situace vyvine jakkoliv, zdůrazňuje odborník. Dodává, že pokud se obě země rozhodnout rozmístit své moderní zbraně středního dosahu v Asii, nejvíce poškozeným bude Čína.
K takovému scénáři ovšem nemusí dojít, protože Putin dává jasně najevo své odhodlání nerozmístit rakety středního a krátkého doletu v regionu, pokud tak USA neučiní jako první, poukazuje analytik. To považuje za výborný příklad zdrženlivosti, který může nakonec pomoci utlumit současnou krizi.
Jednostranné závazky sice nejsou tak pevné jako mezinárodní smlouvy, ale momentálně mohou být užitečné, konstatuje Stefanovič. I ti nejzarytější kritici kontroly zbrojení tak nakonec mohou připustit, že oboustranná zdrženlivost při dislokaci je levnější a bezpečnější než rozmístění tisícovek raket a příslušných protiraketových systémů ve všech koutech světa.
Související
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami
Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Rakety , 9M729 (ruská raketa)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek