Písní o ruském atomovém útoku na Washington pobouřil veřejnost petrohradský pěvecký sbor. Záznam koncertu, který se v sobotu konal v katedrále svatého Izáka, zveřejnil soubor na sociálních sítích. Podle jeho šéfa Vladimira Beglecova šlo jen o vtip, který neměl žádný politický podtext, napsala dnes ruská redakce zpravodajského serveru BBC.
Píseň Na ponorce aneb o výplatě vojáka napsal skladatel a zpěvák Andrej Kozlovskij mezi lety 1979 a 1980 během svých studií na vojenské fakultě petrohradské univerzity.
"Za tuto humornou píseň jsem to 'schytal' tehdy a teď podruhé," prohlásil Kozlovskij. Podle něj skladbu po jejím vzniku označili za satiru na účet armády a nyní za propagandu.
"Promiňte, my se politikou nezabýváme. Píseň je humorná a k ničemu nevyzývá. Publikum tleskalo ve stoje," prohlásil šéf souboru Beglecov. Sbor ve svém prohlášení na sociální sítí V Kontaktě uvedl, že zpívá celou řadu písní v originálním znění a odmítá přepisovat texty tak, aby byly politicky korektní.
Podle správy chrámu svatého Izáka nebyla píseň na předem schváleném programu. Soubor ji zazpíval jako přídavek na konci vystoupení bez souhlasu zástupců katedrály, uvedla agentura AP. Kritici vystoupení označili za nevhodné zejména vzhledem k rostoucímu napětí mezi Moskvou a Washingtonem.
"Píseň je sama o sobě stará a patří k sovětskému undergroundu. Tehdy byla humorná a dokonce satirou vůči sovětské propagandě. V současné době, po putinovských 'pohádkách' a 'vtípcích', ke všemu zazpívaná s takovou vážností, nepůsobí vůbec jako vtip," prohlásil ruský duchovní Andrej Kurajev.
Související
Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců
Letiště v Petrohradu je dočasně mimo provoz kvůli neidentifikovanému objektu
Rusko Petrohrad , Rusko , Washington, D.C., USA
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák