Předsedkyně švýcarské sekce nevládní organizace Advokáti bez hranic (ASF) požádala švýcarský soud, aby určil opatrovníky alžírskému prezidentovi Abdalazízovi Buteflikovi. Ten od roku 2013 trpí následky mrtvice, nyní je hospitalizován v Ženevě, ale přesto kandiduje v dubnových prezidentských volbách. Je mu 82 let a Alžířané od února pořádají protesty proti tomu, aby se Buteflika ucházel o pátý mandát.
Předsedkyně švýcarské sekce ASF Saskia Ditisheimová požádala jménem nejmenované občanky Alžírska soud, aby určil Buteflikovi jednoho nebo více opatrovníků. Je podle ní příliš nemocen a nedokáže čelit manipulaci svého okolí.
"Je jasné, že jeho stav je vážný a brání mu v úsudku. Je možné, že jeho činy stejně jako podání kandidatury nejsou jeho rozhodnutím, ale rozhodnutím jeho politického a rodinného okolí," uvádí se v žádosti, o níž dnes informovala agentura AFP. Zatím není jasné, zda soud vůbec žádost přijme a bude se jí zabývat.
Volby se budou konat 18. dubna a Alžířané jsou v ulicích od 22. února. Naposledy se protest konal v pátek. Buteflika je hospitalizován od 24. února. Jeho okolí tvrdí, že odjel na rutinní testy, jeho zdravotní stav se nezhoršil a není důvodem ke znepokojení.
Thanks for keeping the protests 200% peaceful ?✌ #Algeria #March8th #الجزائر ???????? pic.twitter.com/BsZ7isk5Gn
— MAMOMIRA (@MAMOMIRsuki) 9. března 2019
Podle žádosti mají lékaři dostat právo vyvázat se z povinnosti udržet "lékařské tajemství" a vydat lékařskou zprávu, v níž se vyjádří k tomu, zda je Buteflika schopen řídit zemi. Poručník nebo poručníci mají být vybráni z lidí mimo okruh Buteflikových spolupracovníků.
Profesor práva na univerzitě v Ženevě Nicolas Jeandin řekl, že je na alžírských právních institucích, aby určily, zda má být občanovi přiděleno opatrovnictví. Pokud ale podle něj švýcarský soud dojde k závěru, že je nezbytně nutné ochránit ohroženou osobu, pak může zasáhnout.
Související
V Alžírsku pompézně pohřbili kontroverzního generála Saláha, skolil ho infarkt
Zemřel generál Saláh, nenáviděný symbol alžírského režimu
Abdal Azíz Buteflika , Švýcarsko , Alžírsko
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
před 57 minutami
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
před 1 hodinou
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
před 2 hodinami
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
před 3 hodinami
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
před 4 hodinami
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
před 4 hodinami
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
před 4 hodinami
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 5 hodinami
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
před 5 hodinami
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
před 6 hodinami
Americká letadlová loď sestřelila íránský dron, který se k ní blížil „agresivním způsobem“
před 7 hodinami
Babiš dorazil na Pražský hrad na jednání s Pavlem
před 8 hodinami
Ozbrojené komando zabilo syna bývalého libyjského vůdce Kaddáfího
před 9 hodinami
Počasí: Do konce týdne bude déšť střídat sněžení, příští týden se situace nezlepší
včera
OBRAZEM: Chování Macinky je „extrémní případ buranství“, tepe vládu opozice před hlasováním o nedůvěře
včera
Rozčílený Trump vyhrotil spor s Harvardovou univerzitou. Chce, aby mu zaplatila miliardu dolarů
včera
Trump se bojí „prohnilých“ států, ve kterých nevyhrává. Vyzval ke znárodnění voleb
včera
Vesmírná stanice u Měsíce spojila svět. Teď dostává program Artemis zásadní trhliny
včera
Koalice nepustí opozici ke slovu, Macinkovým SMSkám se ale záměrně vyhýbá. Sněmovna může jednat i v noci
Aktualizováno včera
Zbytečná schůze, vykládáte pohádky o hodnotách pro televizní kamery, pustil se Babiš do opozice
Pouhých devatenáct dní poté, co kabinet Andreje Babiše získal důvěru, vyvolala opozice mimořádnou schůzi k jeho odvolání. Hlavním impulsem k pokusu o svržení vlády složené z hnutí ANO, SPD a Motoristů je setrvání ministra zahraničí Petra Macinky ve funkci. Podle opozičních lídrů je nepřípustné, aby v čele diplomacie stál člověk, kterého prezident Petr Pavel obvinil z vydírání.
Zdroj: Libor Novák