Alžírsko

Emmanuel Macron

Macron slíbil odtajnit francouzské archivy o válce v Alžírsku

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes rozhodl o snadnějším procesu odtajňování francouzských archivů do roku 1970, které zahrnují také informace o válce v Alžírsku. Vychází tak vstříc požadavkům zprávy historika Benjamina Story, vypracované na zadání Elysejského paláce ve snaze zlepšit vzájemné vztahy obou zemí, které pojí spory z koloniální doby, píše agentura AFP. Rozhodnutí vítají i další historici.
Emmanuel Macron

Macron se odmítl omluvit za koloniální činy Francie v Alžírsku

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout "symbolické kroky" k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl dnes úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

V Alžírsku se hydroxychlorochin v léčbě covidu-19 osvědčil

Alžírsko bude nadále pacientům s nemocí covid-19 podávat hydroxychlorochin, i když Světová zdravotnická organizace (WHO) jeho testování dočasně zastavila. Člen vědecké komise alžírského krizového štábu doktor Muhammad Bikkat dnes řekl, že Alžírsko tento preparát používá u nemocných s úspěchem.
Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Pandemie covid-19 obrátila migrační trasy. Za cestu z Evropy se platí mnohem víc

Kvůli nemoci covid-19 se řada marockých či alžírských migrantů v předchozích dnech vrátila do své vlasti, pašerákům za to ale zaplatili více než za cestu opačným směrem, napsal dnes deník El País. Migranti, z nichž mnozí pobývali ve Španělsku ilegálně, přišli kvůli nouzovému stavu v této zemi o zdroj příjmů, protože se často živili pouličním prodejem.
Ilustrační foto

V Africe roste obava z šíření nemoci COVID-19, nakažených přibývá

V Africe začínají narůstat obavy z možných dopadů pandemie způsobené koronavirem. Podle agentury AFP kontinent zaznamenal zatím přes 1000 potvrzených případů nákazy. První oběti nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává, dnes ohlásila Burkina Faso či ostrov Mauricius. Eritrea a Angola poprvé zaznamenaly nakažené na svém území.
Alžírsko

Novým alžírským premiérem bude politolog Abdal Azíz Džarád

Novým alžírským premiérem byl dnes jmenován Abdal Azíz Džarád, politolog vyučující na univerzitě v Alžíru. S odkazem na státní televizi o tom informovaly světové tiskové agentury. Ministerského předsedu do funkce jmenoval nedávno zvolený prezident Abdal Madžíd Tabbúni, jehož legitimitu však neuznávají demonstranti, kteří přes deset měsíců pravidelně vycházejí do ulic a požadují odstoupení vládnoucí garnitury a zavedení ústavních reforem.
Alžírsko

Zemřel generál Saláh, nenáviděný symbol alžírského režimu

Zemřel mocný náčelník generálního štábu alžírské armády Ahmad Gaíd Saláh, jehož demisi žádali demonstranti,. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní televizi, která příčinu smrti neuvedla. Rozhlas podle agentury AP informoval, že generál podlehl dnes ráno ve vojenské nemocnici infarktu. Podle alžírských médií Saláhovi bylo 79 či 80 let.
Alžírsko

Alžírsko volí prezidenta: Demonstranti vyhlásili bojkot, napětí v zemi roste

Obyvatelé Alžírska dnes hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců proti jejich konání protestují tisíce občanů země, kteří je mají za předčasné a za snahu stávajícího vedení země udržet se u moci. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil.

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

Fiala se uzdravil, ústavní činitelé se konečně sejdou na Hradě kvůli zahraniční politice

Na Pražském hradě se ve čtvrtek uskuteční jednání nejvyšší ústavních činitelů k zahraniční politice. O směřování české diplomacie se budou bavit prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy