Pandemie covid-19 obrátila migrační trasy. Za cestu z Evropy se platí mnohem víc

Kvůli nemoci covid-19 se řada marockých či alžírských migrantů v předchozích dnech vrátila do své vlasti, pašerákům za to ale zaplatili více než za cestu opačným směrem, napsal dnes deník El País. Migranti, z nichž mnozí pobývali ve Španělsku ilegálně, přišli kvůli nouzovému stavu v této zemi o zdroj příjmů, protože se často živili pouličním prodejem.

Maroko navíc v březnu uzavřelo hranice. Ve španělských enklávách v Africe Ceutě a Melille tak uvázly stovky marockých pendlerů.

"Pašeráci migrantů prokázali extrémní flexibilitu a přizpůsobili se nové situaci, teď organizují cesty nelegálních marockých migrantů, kteří utíkají kvůli covid-19 opačným směrem, tedy ze Španělska do Maroka," citoval El País z interního dokumentu Evropské komise. Flexibilní jsou podle španělského deníku i pašeráci, kteří organizují cesty do Itálie. Také oni nyní podle policejních zdrojů pomáhají migrantům plout opačným směrem.

Koncem března vyrazila stovka marockých migrantů, z nichž většina žila ve Španělsku ilegálně, na člunech zpět do Maroka. Každý z nich podle marockého tisku zaplatil za cestu 5400 eur (asi 145.000 Kč). Za cestu opačným směrem, tedy z Maroka do Španělska, si přitom pašeráci účtují zhruba od 400 do 1000 eur, uvedl El País s odvoláním na policejní zdroje.

Stovka Maročanů se původně chtěla vrátit na vlastní pěst. Dostali se ale do nouzové situace, protože kvůli špatnému počasí uvázli na španělském pobřeží. Proto pak kontaktovali pašeráky. Když dorazili do Maroka, museli se skrývat před místní policií, protože jsou možnými přenašeči koronaviru. Španělsko má druhý nejvyšší počet potvrzených případů nákazy na světě (přes 210.000).

Maroko je po JAR a Egyptu třetí nejhůře postiženou africkou zemí co do počtu potvrzených případů nákazy (na 3600) a také v Maroku nyní platí přísná omezení. V polovině března Maroko uzavřelo kvůli koronaviru hranice, a to i pro své občany, uvedl deník El País. Takže například v enklávách Ceuta a Melilla uvázli Maročané, kteří tam chodí denně pracovat. V Ceutě je nyní takto podle místního deníku El Faro de Ceuta nejméně 300 marockých pendlerů a v Melille jich je asi 350.

Také Alžírsko zaznamenalo případy ilegálních návratů svých občanů ze Španělska. "Překvapující a neobvyklé - čluny nemíří k pobřeží Pyrenejského poloostrova, ale vrací se ze Španělska do Alžírska," napsal server Algerie 360°. Podle něj jsou migranti po návratu do země zadrženi, prohlédnuti lékařem a případně umístěni do karantény.

Obecně ale migrace ve Středomoří, a tedy i ve Španělsku, pokračuje obvyklým směrem. Od poloviny března, kdy byl v zemi vyhlášen nouzový stav a omezen volný pohyb osob, do poloviny dubna překročilo nelegálně španělské hranice, pozemní či námořní, 829 běženců z Afriky. Od začátku roku do minulé neděle dorazilo do Španělska z Afriky na 6100 běženců, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku asi o čtvrtinu méně.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko EU (Evropská unie) evropská komise Alžírsko Maroko Ceuta (enkláva) Melilla (enkláva) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy