V Africe roste obava z šíření nemoci COVID-19, nakažených přibývá

V Africe začínají narůstat obavy z možných dopadů pandemie způsobené koronavirem. Podle agentury AFP kontinent zaznamenal zatím přes 1000 potvrzených případů nákazy. První oběti nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává, dnes ohlásila Burkina Faso či ostrov Mauricius. Eritrea a Angola poprvé zaznamenaly nakažené na svém území.

Burkina Faso v pátek uzavřela svoje hranice a vyhlásila zákaz vycházení, aby zabránila dalšímu šíření viru. Dnes tamní úřady oznámily dvě úmrtí na COVID-19. Testy na koronavirus tam zatím vyšly pozitivní u 64 lidí, čtyři z nich jsou přitom vládní ministři.

Ostrovní stát Mauricius dnes ohlásil první oběť koronaviru, celkem tam lékaři nákazu zjistili u 13 lidí, píše Reuters.

První dva nakažené na svém území dnes zaznamenala Angola, která již dříve také uzavřela státní hranice. Infekce byla dnes poprvé zjištěna také v Eritreji, pozitivně testován byl norský státní příslušník eritrejského původu, jenž přicestoval do země. V pátek virus na svém území poprvé zaregistroval Madagaskar či Zimbabwe, v obou případech šlo o lidi přijíždějící z Evropy.

Řada států na černém kontinentu již přistoupila k preventivním opatřením proti šíření viru. Převážně muslimský Senegal zakázal páteční modlitby, Egypt dnes oznámil, že na dva měsíce uzavře veškeré mešity a kostely. Nigérie bohoslužby omezila, uzavřela školy a tři mezinárodní letiště. Keňa, která zatím neregistruje žádného nakaženého, se od pondělí rozhodla uzavřít bary a omezí také počet lidí, kteří mohou být naráz v supermarketech. Mozambik a Malawi uzavřely všechny školy v zemi.

V Alžírsku, kde dnes počet nakažených vzrostl z 95 na 139, byly zrušeny domácí i mezinárodní lety, zavřeny mešity, kavárny a polovině státních zaměstnanců bylo nařízeno zůstat doma. Mezinárodně uznávaná vláda sousední Libye dnes kvůli koronaviru nařídila noční zákaz vycházení. Již dříve tento týden tak učinil kabinet polního maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ Libye a s vládou v Tripolisu vede ozbrojený boj. OSN vyzvala válčící strany, aby přerušily boj a soustředily se na nebezpečí spojené s šířením koronaviru.

Podle dat univerzity Johna Hopkinse, která vývoj nakažených celosvětově sleduje, se koronavirus neobjevil zatím jen v hrstce afrických zemí. Relativně nízký počet nakažených ve zbylých státech přitom může být podle odborníků způsobený tím, že mnoho afrických zemí nemá dostatek testů na koronavirus a místní lékaři nemoc zaměňují s obyčejným zápalem plic. Problémem je i hygiena, především mytí rukou, připomíná Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před možnými důsledky epidemie způsobené koronavirem v Africe, kde většina států nemá příliš vyspělý zdravotnický systém a i za normálních okolností trpí nedostatkem zdravotnických pomůcek.

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval vyspělé státy k solidaritě a společnému postupu proti nemoci, která si podle něj v případě nečinnosti může vyžádat miliony lidských životů převážně v nejméně vyspělých zemích.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Burkina Faso Angola Senegal Madagaskar WHO (Světová zdravotnická organizace) Alžírsko Libye Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy