Angola

Ilustrační foto

V Africe roste obava z šíření nemoci COVID-19, nakažených přibývá

V Africe začínají narůstat obavy z možných dopadů pandemie způsobené koronavirem. Podle agentury AFP kontinent zaznamenal zatím přes 1000 potvrzených případů nákazy. První oběti nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává, dnes ohlásila Burkina Faso či ostrov Mauricius. Eritrea a Angola poprvé zaznamenaly nakažené na svém území.
Kongo, ilustrační foto

Brutální vyhošťování tisíců lidí z Angoly? V Kongu to vře

Kongo si dnes předvolalo angolského velvyslance kvůli vyhoštění tisíců Konžanů z Angoly. Podle konžských úřadů angolské bezpečnostní složky postupovaly brutálně a několik desítek lidí při operaci přišlo o život. Z Angoly od začátku října odešlo podle informací serveru BBC na 180.000 Konžanů. Kongo v reakci poslalo přes hranici 20.000 Angolanů, z nichž mnozí v Kongu žili několik desítek let a uprchli tam před občanskou válkou.
Nehody vlaků

Při srážce vlaků v Angole zemřelo 17 lidí

Luanda - Nejméně 17 lidí dnes přišlo o život a 12 jich utrpělo zranění při srážce vlaku s údržbovou soupravou v jižní Angole. Mezi oběťmi při neštěstí v provincii Namibe jsou i oba strojvůdci. Uvedla to agentura AFP.
Ilustrační foto

Rusko ztratilo další družici? Řídící středisko nemá kontakt s Angosat-1

Bajkonur - K dobývání vesmíru se přidala i Angola. Nosná raketa s družicí Angosat-1 odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý večer. Zařízení má být s to zajistit vysílání nejen na angolském území, ale po celé Africe. Řídící středisko podle ruských tiskových agentur ale později oznámilo, že s družicí ztratilo spojení.
Ilustrační foto

Angola čelí kritice: Přístup k imigrantům připomíná hon na lidi

Johannesburg - Přístup k imigrantům není velký problém jen v Evropě, ale i Africe. Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) a osm nevládních afrických organizací v pátek společně vyzvaly angolskou vládu, aby ukončila represi vůči imigrantům. Angola podle nich porušuje lidská práva.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

před 6 hodinami

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

před 9 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy