Brutální vyhošťování tisíců lidí z Angoly? V Kongu to vře

Kongo si dnes předvolalo angolského velvyslance kvůli vyhoštění tisíců Konžanů z Angoly. Podle konžských úřadů angolské bezpečnostní složky postupovaly brutálně a několik desítek lidí při operaci přišlo o život. Z Angoly od začátku října odešlo podle informací serveru BBC na 180.000 Konžanů. Kongo v reakci poslalo přes hranici 20.000 Angolanů, z nichž mnozí v Kongu žili několik desítek let a uprchli tam před občanskou válkou.

Angola popírá obvinění, že její bezpečnostní složky mají na svědomí životy vyhoštěných. Podle ní většina lidí odešla dobrovolně.

Spor kolem deportace se podle agentury Reuters vyhrocuje v době zhoršujících se vztahů vlády konžského prezidenta Josepha Kabily s někdejší spojeneckou Angolou. Před dvaceti lety Angola pomohla Kabilově otci a bývalému prezidentovi Laurentu Kabilovi v boji proti Tutsiům, kteří se ho pokoušeli svrhnout.

Nyní Angola dává najevo nesouhlas se způsobem vlády Kabily mladšího, který odmítl odstoupit, když v roce 2016 skončil jeho mandát. Nelíbí se jí ani jeho řešení konfliktu v provincii Kasai, kvůli němuž ze země odcházejí tisíce Konžanů.

Mluvčí konžské vlády Lambert Mende řekl, že z Angoly bylo brutálně vyhoštěno 28.000 občanů Konga, což je v rozporu s dohodu o volném pohybu osob ujednané mezi Kongem a Angolou.

Velitel angolské policie Antonio Bernardo řekl, že dohoda dovoluje jen 48hodinové návštěvy. "Angola je svrchovaná země. Obrana její svrchovanosti zahrnuje zajištění národní bezpečnosti a ochranu přírodních zdrojů," řekl před novináři. Konžští imigranti podle něj v Angole pobývali nelegálně, a přesto se jim dostalo obětavé pomoci.

Podle Reuters vyhoštění souvisí s vystupňovaným bojem Angoly proti nelegální těžbě a pašování diamantů.

Související

Více souvisejících

Kongo Angola

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy