Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit více životů

Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka vakcíny může přitom člověka ochránit na celý život. V krizových situacích zdravotníci hrají o čas. Uvedli to lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„Jakmile propukne epidemie žluté zimnice, zasažené země i Lékaři bez hranic potřebují rychlý přístup k vakcínám,” říká Myriam Henkens, mezinárodní koordinátorka zdravotní péče Lékařů bez hranic.

Bohužel tato vakcína ale často chybí. Její výroba trvá 12 měsíců a je obtížné odhadnout množství, které bude každý rok potřeba k zabránění šíření nemoci. Výrobní kapacity nemohou během epidemií uspokojit celosvětové potřeby. Lidé tak nejsou chráněni a poskytovatelé lékařské péče, včetně Lékařů bez hranic a vlád, mají ve chvíli, kdy vakcíny nejvíce potřebují, prázdné ruce. „Díky této studii mohou být zdravotníci nyní klidní, protože budou vědět, že podání menší dávky jakékoliv vakcíny proti žluté zimnici předběžně schválené WHO ochrání nejen pacienta, kterého zrovna ošetřují, ale pomůže i dalším lidem.”

Výzkumné centrum Lékařů bez hranic studii vypracovalo ve spolupráci s Keňským institutem pro lékařský výzkum, Pasteurovým ústavem v Dakaru a WHO. Tzv. randomizovanou dvojitě zaslepenou studii, kdy lékař ani pacient netuší, jaký lék dostávají, provedli ve městech Mbarara v Ugandě a Kilifi v Keni mezi 6. listopadem 2017 a 21. únorem 2018. Výzkumní pracovníci v této studii podali buď jednu pětinu dávky, nebo celou dávku vakcíny proti žluté zimnici 960 dospělým ve věku 18 až 59 let. Ti, kteří dostali jednu pětinu dávky, měli srovnatelnou imunologickou reakci jako ti, co dostali standardní dávku. Díky těmto zjištěním se může současný přístup WHO ke snížení dávek vakcín proti žluté zimnici v případě jejího nedostatku během epidemií použít na všechny předběžně schválené očkovací látky proti této nemoci.

V rámci této klinické studie se poprvé hodnotily při jednom výzkumu všechny čtyři dostupné vakcíny proti žluté zimnici předběžně schválené WHO. Jde o očkovací látky odvozené z několika kmenů viru: 17DD (Bio-Manguinhos/Fiocruz, Brazílie), 17D-213 (Ruská akademie lékařských věd), 17D-204 (Pasteurův ústav, Dakar, Senegal) a 17D-204 (Sanofi Pasteur, Francie).

Zkušenost z terénu

Žlutá zimnice se vyskytuje ve 34 afrických zemích. Naše týmy zasahovaly od roku 2000 při epidemiích žluté zimnice např. v Angole, Demokratické republice Kongo – včetně let 2015-2016, kdy v zemi probíhala největší epidemie za posledních 30 let – Guineji, Súdánu, Sieře Leone, Středoafrické republice a Čadu. Při epidemii žluté zimnice v Angole a Demokratické republice Kongo v roce 2016 vyvstal problém dodávek vakcín. V některých afrických zemích totiž museli pozastavit pravidelné očkování, aby se zajistil dostatek vakcín pro boj s epidemií ve dvou zmíněných státech. V těchto regionech s nedostatečnými zdroji, kde je omezená zdravotní péče, mají preventivní opatření obrovský dopad.

„V oblastech, kde se žlutá zimnice často vyskytuje, žije více než miliarda lidí,” říká Isabelle Defourny, ředitelka operací Lékařů bez hranic. „Naše týmy pracující v terénu po celém světě byly svědky toho, jak tato nemoc může vyústit v rozsáhlou epidemii. To platí hlavně ve velkých městech, kde se žlutá zimnice může šířit velmi rychle, způsobit tisíce úmrtí a závažné humanitární následky. Ve světě čelícím tolika jiným zdravotním hrozbám je pozitivní zprávou, že takový výzkum pomůže přímo zachránit více životů.”

Žlutá zimnice je virové krvácivé onemocnění přenášené komáry, které každý rok zabije 30 000 lidí. Nejvíce se objevuje v subsaharské Africe. K nárůstu případů však dochází i ve Střední a Jižní Americe. U spousty lidí je tato infekce asymptomatická nebo má jen mírný průběh. U malého procenta nakažených se ale rozvine těžší forma onemocnění, která může způsobit vnitřní krvácení a závažné poškození jater a ledvin. Přibližně polovina lidí, u kterých se objeví toto stádium žluté zimnice, během několika dní zemře.

Související

Komáři

Nové epidemie budou kosit Evropany? Lékaře děsí důsledky klimatických změn

Onemocnění, jejichž přenašečem jsou komáři, se mohou kvůli klimatickým změnám do roku 2080 objevit i v Evropě a Severní Americe. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases, podle níž nemocem, jako je virus zika, horečka dengue nebo žlutá zimnice, bude nově čelit další miliarda lidí.

Více souvisejících

žlutá zimnice afrika očkování Lékaři bez hranic WHO (Světová zdravotnická organizace) Kongo Angola uganda Keňa nemoci

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy