Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic, ilustrační foto

Lékaři bez hranic po zabití dvou zaměstnanců přerušili činnost v Burkina Fasu

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) na dobu neurčitou pozastavila činnost v Burkina Fasu. Důvodem je zabití dvou jejích zaměstnanců při ozbrojeném útoku na její vozidlo z minulého týdne. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ode dneška bude MSF v této africké zemi pomáhat pouze v naléhavých situacích vyžadujících záchranu života.
Lékaři bez hranic, ilustrační foto

Lékaři bez hranic po popravě jednoho pacienta uzavřou nemocnici na Haiti

Nevládní organizace Lékaři bez hranic uzavře jednu ze svých nemocnic na Haiti. Rozhodla se tak poté, co členové kriminálních gangů v pátek ze zařízení unesli jednoho z pacientů a popravili ho, píše dnes deník Le Monde. Podle odhadů by kvůli tomuto kroku mohlo přijít o zdravotní péči až 800.000 lidí.
Nádraží ve Lvově (Foto: Jean Pierre Amigo) Rozhovor

Uprchlíci nejvíce trpí podchlazením a dehydratací, problém je i tuberkulóza, říkají Lékaři bez hranic

Svět se momentálně potýká hned s několika vážnými uprchlickými krizemi. Jednou z nejsmrtelnějších tras zůstává oblast centrálního Středomoří, alarmující je situace v Latinské Americe, před válkou prchají miliony Ukrajinců. „Většina uprchlíků se nevydává někam do dálek za lepším, jak je to často prezentováno,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Bendl, vedoucí komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic.
Adéla Pártlová

ROZHOVOR: Mise mi ukázaly, co dokážou ženy vydržet, říká zdravotnice Lékařů bez hranic

Porodní asistentka Adéla Pártlová absolvovala dvě mise humanitární organizace Lékařů bez hranic. V extrémních podmínkách pomáhala pacientům v občanskou válkou zmítaném Jižním Súdánu, následně byla přítomná v Afghánistánu, když moc přebíralo radikální islamistické hnutí Tálibán. O své zkušenosti s úskalím, které projekty v těchto zemích provázejí, se podělila v rozhovoru pro EuroZprávy.
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

OSN hodlá dál působit v Afghánistánu, oznámil Guterres

Organizace spojených národů bude i nadále působit v Afghánistánu a podporovat místní obyvatele ve chvíli, kdy moc v zemi převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán, napsal na twitteru generální tajemník OSN António Guterres. Pokračování humanitární pomoci přislíbila také například organizace Lékaři bez hranic.
Budeme koronavirům jednou předcházet formou tablet? Vědci vidí budoucnost očkování slibně.

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i pilulky

Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do těla dostat vakcínu, je více. Mnoho let se například ústní podání ve formě kapek nebo sprej do nosu. Více než tři čtvrtě roku je ve vývoji také několik očkovacích látek proti novému typu koronaviru, které by se do těla dostávali pomocí pilulek.
Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Život s talasémií: Nemocné děti potřebují péči Lékařů bez hranic víc než kdy dřív

S talasémií se nežije lehce žádnému dítěti. Kvůli nemoci často jezdí do nemocnice, někdy i třikrát měsíčně. Musí snášet časté injekce, brát léky každý den po zbytek svého života a vyrovnat se s komplikacemi, které nemoc přináší. Tyto děti navíc čelí tlaku, který plyne z toho, že jsou jiné než jejich vrstevníci, protože se učí zvládat stav, který je chronický. Žít s talasémii je ale ještě náročnější pro děti uprchlíků v Libanonu, které prakticky nemají přístup k veřejné zdravotní péči. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Ebola, ilustrační fotografie

AP: Co nás může naučit boj s ebolou o hromadném očkování

V situaci, kdy se celý svět připravuje na hromadné očkování proti covidu-19, může zásadní lekci představovat konžská zkušenost s distribucí vakcíny proti ebole, uvádí agentura AP. Mezi lety 2018 a 2020, kdy Konžská demokratická republika zaznamenala tři epidemie smrtící nemoci, byly proti ní oočkovány stovky tisíc lidí.
Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Noční můra bez konce: Kvůli intenzivnímu násilí v Jemenu umírají další civilisté

„V našem traumatologickém centru v Mokce ošetříme každého, kdo potřebuje urgentní chirurgický zákrok: pacienty s válečnými zraněními, raněné v důsledku dopravních nehod, těhotné ženy, které musí podstoupit císařský řez,“ říká Raphael Veicht, vedoucí tamní mise Lékařů bez hranic. „Když ale najednou skoro všichni civilisté přicházejí s vážnými zraněními způsobenými zbraněmi, vyvolává to podstatné otázky. To, co tady v naší malé nemocnici vidíme, je zneklidňující a zcela nepřijatelné. Útočení na civilisty znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva. Tady se ale zašlo ještě dál. Mezi našimi pacienty jsou děti, těhotné či kojící ženy a pracovníci továrny na zpracování mléka, kterou nedávno zasáhla bomba. Tohle nelze ničím omluvit.“
Ilustrační foto

Pfizer a Moderna. Lékaři bez hranic varují: Schválení vakcín nepostačí k vyřešení pandemie, pokud...

„Svět se zatajeným dechem očekává schválení vakcín proti COVID-19, ještě ale není čas slavit,“ říká lékař Sidney Wong, výkonný ředitel Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic. „Právě teď jsme svědky situace, kdy velký podíl omezeného počtu prvních dávek drží v rukou malá hrstka zemí jako Spojené státy americké, Velká Británie a členové Evropské unie. Pro brzkou dodávku do ostatních zemí toho zbylo velmi málo. My bychom chtěli vidět rychlé navýšení celkových globálních zásob: aby bylo více vakcín v oběhu a dávky byly přidělovány podle kritérií veřejného zdraví Světové zdravotnické organizace. Nikoliv podle schopnosti daných zemí za ně zaplatit.“
Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

U Libye se utopilo téměř 100 migrantů, Španělsko posílí kontrolu u Kanárských ostrovů

U pobřeží Libye se v noci na dnešek podle humanitárních organizací utopilo přinejmenším 94 lidí. Lékaři bez hranic dnes informovali o ztroskotání, při němž zahynulo dvacet osob, píše agentura AFP. Ve čtvrtek večer Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN uvedla, že při havárii lodi u libyjských břehů zahynulo 74 osob. Obě neštěstí přežilo zhruba 50 lidí.
Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Vyděsí je i nejslabší zvuk. Obyvatelé Bejrútu mají po ničivé explozi psychická traumata

Dva ze tří pacientů, kteří od 10. srpna do 30. září vyhledali v nejhůře zasažených oblastech Bejrútu pomoc Lékařů bez hranic, vykazují známky úzkosti a deprese. Více než polovina z nich udává jako důvod výbuch, jenž centrem hlavního města otřásl 4. srpna. Duševní zdraví se zhoršuje také u lidí, kteří psychickými obtížemi trpěli už před explozí. Celkem 82 % z nich říká, že má od té doby závažnější symptomy. Uvedli to Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Uprchlíci, ilustrační foto

Migranti živoří v nelidských podmínkách. Lékaři bez hranic žádají jejich evakuaci z řeckých ostrovů

Měsíc poté, co požáry zničily uprchlický tábor Moria, je na Lesbu stále zadržovaných více než 7 500 lidí. Děje se tak navzdory veřejně deklarovaným slibům některých evropských komisařů tamní situaci zlepšit. Další tisíce osob, včetně 7 000 dětí, zároveň přežívá v nebezpečných táborech napříč ostatními ostrovy egejského moře. Uvedli to Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Koronavirus SARS-CoV-2

Naprosto klíčový test na covid-19 je předražený. Lékaři bez hranic spouští Kampaň za dostupnost léků

Lékaři bez hranic vyzvali americkou společnost Cepheid, aby alokovala své testy na covid-19 (Xpert Xpress SARS-CoV-2) mezi jednotlivé země spravedlivě a za dostupnou cenu. Společnost Cepheid by neměla na pandemii neférově profitovat a měla by snížit cenu každého testu z nynějších téměř dvaceti amerických dolarů na pět dolarů pro ty nejchudší země světa, uvedli Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe zemřel před 175 lety. Zabily ho drogy a alkohol

Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem života pod vlivem drog a alkoholu. Právě závislost na omamných látkách byla příčinou jeho předčasného skonu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Izrael varuje Írán: Skončíte jako Pásmo Gazy nebo Bejrút

Izraelský ministr obrany Joav Galant varoval Írán, že pokud se pokusí ublížit Izraeli, může čelit podobnému osudu jako Pásmo Gazy nebo Bejrút. Uvedl to server ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy