Měsíc poté, co požáry zničily uprchlický tábor Moria, je na Lesbu stále zadržovaných více než 7 500 lidí. Děje se tak navzdory veřejně deklarovaným slibům některých evropských komisařů tamní situaci zlepšit. Další tisíce osob, včetně 7 000 dětí, zároveň přežívá v nebezpečných táborech napříč ostatními ostrovy egejského moře. Uvedli to Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Více než půl milionu lidí podepsalo petice za evakuaci zranitelných lidi z řeckých ostrovů a ukončení tzv. politiky zadržování. Migrační pakt Evropské komise, prezentovaný před dvěma týdny, tyto požadavky zcela ignoruje. Namísto toho potvrzuje odhodlání evropských vlád a institucí pokračovat v jejich stávajícím přístupu, který do značné míry vedl k nedávným požárům.
One month ago a fire destroyed #Moria camp. #EU leaders promised "no more Morias", yet a new camp was built in #Lesbos and more continue to exist on other islands. Help us to bring the voice of the people still trapped on the Greek islands. No more means no more. pic.twitter.com/rlRjXCet2P
— MSF Sea (@MSF_Sea) October 8, 2020
Nový tábor na Lesbu svými podmínkami už teď připomíná bídu Morie: muži, ženy i dětí spí ve stanech na jednoduchých podložkách, chybí tekoucí voda, jídlo se distribuuje pouze jednou denně. Rodiče s dětmi se myjí v moři. Toalet je málo. Sprchy nejsou vůbec.
Now it happened what many people warned about: Heavy rain and wind hit the new camp on #Lesvos. And this is only the beginning since winter time is coming up soon. Almost 8000 refugees stuck their at the moment, among them many children, elderly and sick people. #Moria #KaraTepe pic.twitter.com/CnYuhFxR3S
— Sophia Maier (@_sophiamaier) October 8, 2020
Tábor byl postaven velmi narychlo v prostoru bývalé střelnice hned vedle moře a je tak vystaven všem vlivům tamního podnebí. Zima se blíží a improvizované stany nevydrží nadcházející deště ani bouřky. Všechno se navíc děje v kontextu šíření onemocnění COVID-19, před kterým se lidé žijící v táboře nemohou bránit. Implementace preventivních opatření jako udržovaní odstupu od ostatních je v tak stísněném prostoru nemožná.
Lidé v dalších hotspotech na Samosu, Chiosu, Kosu a Lerosu přežívají ve stejně nehumánní, přelidněné pasti. Na Kosu jsou nově příchozí automaticky zadržovaní už od ledna letošního roku. V hotspotu na Samosu žije v místě původně určeném pro 648 lidí celkem 4 314 osob. Je tam už i přes 90 pozitivních případů onemocnění COVID-19. Stále však chybí jakýkoliv plán na poskytování adekvátní zdravotní péče.
Migrační pakt EU jenom potvrzuje současný přístup evropských vlád. Zrcadlí se v něm prokazatelně selhávající politika hotspotů na ostrovech v Egejském moři, rozšiřuje povinné hraniční kontroly a otevřeně prosazuje spíš přístup odstrašování nežli důstojného přijímání a ochrany lidí na útěku.
Už toho bylo dost. Opakujeme náš apel urgentně evakuovat lidi z řeckých ostrovů do bezpečí, primárně prostřednictvím jejich relokace napříč Evropou. Vrcholní evropští představitelé musí zastavit svévolné zadržování lidí na útěku a upustit od návrhů na posílení podobných zařízení jinde v Evropě.
Tato zpráva je kromě Lékařů bez hranic společnou iniciativou hnutí a organizací Europe Must Act, Help Refugees, Legal Centre Lesvos, Lesvos Solidarity, Refugee Rights Europe, Still I Rise. Tato skupina založila i nedávnou petici, kterou podepsalo více než 165 000 lidí a která sdružila na 450 dalších organizací, platforem, skupin i politiků.
Poté, co požáry zničily uprchlický tábor Moria, vzniklo také několik dalších petic s podobnými požadavky. Dohromady se jim podařilo shromáždit statisíce podpisů (například na SeeBrücke nebo Amnesty International). Řada dalších petic od začátku pandemie COVID-19 volá i po evakuaci lidí z řeckých uprchlických táborů jinam do Evropy (příklady zde: Leave NoOne Behind, SOS Moria, Europe Must Act, Evakuieren Jetzt).
Související

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
uprchlíci , uprchlické tábory , Lékaři bez hranic , Řecko , EU , petice
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 minutami

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 15 minutami

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 27 minutami

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 27 minutami

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 1 hodinou

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 1 hodinou

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 1 hodinou

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 1 hodinou

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 2 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 3 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 3 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 3 hodinami

Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
před 3 hodinami

Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta
před 3 hodinami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku
před 4 hodinami

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze
před 4 hodinami

Mrtvého člověka vytáhli z Labe u Chvaletic. Jde o pohřešovaného mladíka?
před 4 hodinami

Putin chce přijet do Turecka, otevře jadernou elektrárnu od Rosatomu
před 4 hodinami

Britský král Karel III. slíbil prohlubovat vztahy mezi Londýnem a Berlínem
před 4 hodinami

USA, Británie i Japonsko zkritizovaly rozpuštění barmských politických stran
Aktualizováno včera
Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci
Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.
Zdroj: ČTK