Itálie zadržuje loď Sea-Watch 4. Pro migranty plující přes moře je to rozsudek smrti, tvrdí Lékaři bez hranic

Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost záchranných plavidel v centrálním Středomoří. Uvedla to organizace Lékaři bez hranic poté, co italské úřady zadržely loď Sea-Watch 4. Tiskovou zprávu mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Posádka Sea-Watch 4 zachránila za necelých 14 dní svého působení 354 lidí. Bylo mezi nimi 227 mužů a 98 mladistvých bez doprovodu, stejně jako řada rodin, žen, osob s postižením, těhotných matek a dětí – nejmladšímu byly méně než dva roky. Tým Lékařů bez hranic na palubě jim poskytl 551 zdravotních konzultací. Řada pacientů utrpěla chemické popáleniny nebo vdechla výpary z toxické směsi benzínu a mořské vody. Jeden dospívající byl v tak vážném stavu, že musel být evakuován.

Two weeks ago tomorrow, #SeaWatch4 arrived in #Sicily to disembark 353 people rescued in the #Mediterranean.The ship has been held under quarantine since. Here the #MSF crew onboard share their reflections of the people & the moments which defined this lifesaving mission ? pic.twitter.com/OEnnfVXLG4

— MSF Sea (@MSF_Sea) September 15, 2020

„Ošetřená zranění jasně dokládají realitu plnou násilí a rizika, jimž lidé na útěku čelí,“ vysvětlila projektová koordinátorka Lékařů bez hranic na palubě Barbara Deck. „Ať už se jedná o chlapce, který po ráně do hlavy od ozbrojenců ohluchl, nebo o otce zjizveného při mučení roztaveným plastem v Libyi, jejich nezdolnost člověka naplňuje pokorou. Zároveň však s hrůzou pozorujeme, že zatímco my na palubě pomáháme těm nejzranitelnějším, evropské vlády dělají vše proto, aby jim v dosažení nezbytné péče zabránily.“     

Žádné země EU v současné době záchranné a pátrací operace v centrálním Středomoří neprovozují. Jenom během srpna tam přitom zemřelo nebo se pohřešovalo 111 lidí, tedy nejvíc za letošní rok. Celkově v regionu od ledna 2020 přišlo o život 379 mužů, žen i dětí, což z místa dělá jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě.    

„Italské úřady vědomě manipulují a zneužívají legitimní procedury námořního práva,“ řekla vedoucí záchranných a pátracích operací Lékařů bez hranic Ellen van der Velden. „Kontroly lodí neziskových organizací slouží k zastavení jejich činnosti. Jakmile plavidlo vstoupí do italského přístavu, je podrobeno zdlouhavé a přehnané inspekci do té doby, než se úřadům podaří najít jakoukoliv nepodstatnou nesrovnalost. Poslední inspekce lodi Sea-Watch 4 v sobotu 20. září trvala 11 hodin. Až pak dokázaly úřady přijít s dostatečně závažnými prohřešky a zakázaly nám z Palerma vyplout.“  

„Obviňují nás ze ‚systematického‘ zachraňování lidí, napomínají nás, že máme na palubě příliš mnoho záchranných vest, nebo nás kontrolují kvůli odpadu. Na povinnost všech lodí poskytovat podporu plavidlům v nesnázích se zcela zapomíná. Takhle to vypadá, když italské úřady nehrají fér. Snaží se inkriminovat a zastavit práci humanitárních organizací, zatímco sami odmítají svojí vlastní zodpovědnost pomáhat. Všechno se děje s tichým souhlasem, ne-li plnohodnotnou podporou, evropských států,“ dodala van der Velden.  

Evropští představitelé navíc neselhávají jen ve své zodpovědnosti zajišťovat záchranné a pátrací kapacity. Zarážející je i jejich podpora libyjské pobřežní stráže. Ta od začátku roku 2020 zadržela a zpět do Libye navrátila téměř 8 000 lidí na útěku. To představuje 32% růst oproti stejnému časovému období v loňském roce. Počet lidí zadržovaných v oficiálních libyjských detenčních centrech tak stále roste. Zemi přitom nepovažují za bezpečnou ani mezinárodní a evropské instituce včetně OSN, Mezinárodní organizace pro migraci či Evropské komise.    

Členské státy EU ignorují svojí právní a morální povinnost zachraňovat životy. Namísto toho vymýšlejí a následně zneužívají přehnaně byrokratická opatření s cílem omezit činnost neziskových organizací. Výsledkem je jenom víc mrtvých na moři.

Lodi Sea-Watch 4 by mělo být okamžitě umožněno opět vyplout. Neziskové organizace se nesnaží o nic jiného než poskytnout pomoc zoufalým lidem. Útoky na ně musí přestat.      

Loď Sea-Watch 4 je pátým plavidlem zadrženým italskými úřady za posledních pět měsíců. Po inspekci každého z nich italská pobřežní stráž oznámila, že objevila „nesrovnalosti technické a operační podstaty, které ohrožují nejen bezpečí posádky, ale také každého, kdo byl, nebo by mohl být, zachráněn. 

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Sea Watch uprchlíci Itálie EU (Evropská unie) loď s uprchlíky

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy