Itálie zadržuje loď Sea-Watch 4. Pro migranty plující přes moře je to rozsudek smrti, tvrdí Lékaři bez hranic

Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost záchranných plavidel v centrálním Středomoří. Uvedla to organizace Lékaři bez hranic poté, co italské úřady zadržely loď Sea-Watch 4. Tiskovou zprávu mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Posádka Sea-Watch 4 zachránila za necelých 14 dní svého působení 354 lidí. Bylo mezi nimi 227 mužů a 98 mladistvých bez doprovodu, stejně jako řada rodin, žen, osob s postižením, těhotných matek a dětí – nejmladšímu byly méně než dva roky. Tým Lékařů bez hranic na palubě jim poskytl 551 zdravotních konzultací. Řada pacientů utrpěla chemické popáleniny nebo vdechla výpary z toxické směsi benzínu a mořské vody. Jeden dospívající byl v tak vážném stavu, že musel být evakuován.

Two weeks ago tomorrow, #SeaWatch4 arrived in #Sicily to disembark 353 people rescued in the #Mediterranean.The ship has been held under quarantine since. Here the #MSF crew onboard share their reflections of the people & the moments which defined this lifesaving mission ? pic.twitter.com/OEnnfVXLG4

— MSF Sea (@MSF_Sea) September 15, 2020

„Ošetřená zranění jasně dokládají realitu plnou násilí a rizika, jimž lidé na útěku čelí,“ vysvětlila projektová koordinátorka Lékařů bez hranic na palubě Barbara Deck. „Ať už se jedná o chlapce, který po ráně do hlavy od ozbrojenců ohluchl, nebo o otce zjizveného při mučení roztaveným plastem v Libyi, jejich nezdolnost člověka naplňuje pokorou. Zároveň však s hrůzou pozorujeme, že zatímco my na palubě pomáháme těm nejzranitelnějším, evropské vlády dělají vše proto, aby jim v dosažení nezbytné péče zabránily.“     

Žádné země EU v současné době záchranné a pátrací operace v centrálním Středomoří neprovozují. Jenom během srpna tam přitom zemřelo nebo se pohřešovalo 111 lidí, tedy nejvíc za letošní rok. Celkově v regionu od ledna 2020 přišlo o život 379 mužů, žen i dětí, což z místa dělá jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě.    

„Italské úřady vědomě manipulují a zneužívají legitimní procedury námořního práva,“ řekla vedoucí záchranných a pátracích operací Lékařů bez hranic Ellen van der Velden. „Kontroly lodí neziskových organizací slouží k zastavení jejich činnosti. Jakmile plavidlo vstoupí do italského přístavu, je podrobeno zdlouhavé a přehnané inspekci do té doby, než se úřadům podaří najít jakoukoliv nepodstatnou nesrovnalost. Poslední inspekce lodi Sea-Watch 4 v sobotu 20. září trvala 11 hodin. Až pak dokázaly úřady přijít s dostatečně závažnými prohřešky a zakázaly nám z Palerma vyplout.“  

„Obviňují nás ze ‚systematického‘ zachraňování lidí, napomínají nás, že máme na palubě příliš mnoho záchranných vest, nebo nás kontrolují kvůli odpadu. Na povinnost všech lodí poskytovat podporu plavidlům v nesnázích se zcela zapomíná. Takhle to vypadá, když italské úřady nehrají fér. Snaží se inkriminovat a zastavit práci humanitárních organizací, zatímco sami odmítají svojí vlastní zodpovědnost pomáhat. Všechno se děje s tichým souhlasem, ne-li plnohodnotnou podporou, evropských států,“ dodala van der Velden.  

Evropští představitelé navíc neselhávají jen ve své zodpovědnosti zajišťovat záchranné a pátrací kapacity. Zarážející je i jejich podpora libyjské pobřežní stráže. Ta od začátku roku 2020 zadržela a zpět do Libye navrátila téměř 8 000 lidí na útěku. To představuje 32% růst oproti stejnému časovému období v loňském roce. Počet lidí zadržovaných v oficiálních libyjských detenčních centrech tak stále roste. Zemi přitom nepovažují za bezpečnou ani mezinárodní a evropské instituce včetně OSN, Mezinárodní organizace pro migraci či Evropské komise.    

Členské státy EU ignorují svojí právní a morální povinnost zachraňovat životy. Namísto toho vymýšlejí a následně zneužívají přehnaně byrokratická opatření s cílem omezit činnost neziskových organizací. Výsledkem je jenom víc mrtvých na moři.

Lodi Sea-Watch 4 by mělo být okamžitě umožněno opět vyplout. Neziskové organizace se nesnaží o nic jiného než poskytnout pomoc zoufalým lidem. Útoky na ně musí přestat.      

Loď Sea-Watch 4 je pátým plavidlem zadrženým italskými úřady za posledních pět měsíců. Po inspekci každého z nich italská pobřežní stráž oznámila, že objevila „nesrovnalosti technické a operační podstaty, které ohrožují nejen bezpečí posádky, ale také každého, kdo byl, nebo by mohl být, zachráněn. 

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Sea Watch uprchlíci Itálie EU (Evropská unie) loď s uprchlíky

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy