Itálie zadržuje loď Sea-Watch 4. Pro migranty plující přes moře je to rozsudek smrti, tvrdí Lékaři bez hranic

Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost záchranných plavidel v centrálním Středomoří. Uvedla to organizace Lékaři bez hranic poté, co italské úřady zadržely loď Sea-Watch 4. Tiskovou zprávu mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Posádka Sea-Watch 4 zachránila za necelých 14 dní svého působení 354 lidí. Bylo mezi nimi 227 mužů a 98 mladistvých bez doprovodu, stejně jako řada rodin, žen, osob s postižením, těhotných matek a dětí – nejmladšímu byly méně než dva roky. Tým Lékařů bez hranic na palubě jim poskytl 551 zdravotních konzultací. Řada pacientů utrpěla chemické popáleniny nebo vdechla výpary z toxické směsi benzínu a mořské vody. Jeden dospívající byl v tak vážném stavu, že musel být evakuován.

Two weeks ago tomorrow, #SeaWatch4 arrived in #Sicily to disembark 353 people rescued in the #Mediterranean.The ship has been held under quarantine since. Here the #MSF crew onboard share their reflections of the people & the moments which defined this lifesaving mission ? pic.twitter.com/OEnnfVXLG4

— MSF Sea (@MSF_Sea) September 15, 2020

„Ošetřená zranění jasně dokládají realitu plnou násilí a rizika, jimž lidé na útěku čelí,“ vysvětlila projektová koordinátorka Lékařů bez hranic na palubě Barbara Deck. „Ať už se jedná o chlapce, který po ráně do hlavy od ozbrojenců ohluchl, nebo o otce zjizveného při mučení roztaveným plastem v Libyi, jejich nezdolnost člověka naplňuje pokorou. Zároveň však s hrůzou pozorujeme, že zatímco my na palubě pomáháme těm nejzranitelnějším, evropské vlády dělají vše proto, aby jim v dosažení nezbytné péče zabránily.“     

Žádné země EU v současné době záchranné a pátrací operace v centrálním Středomoří neprovozují. Jenom během srpna tam přitom zemřelo nebo se pohřešovalo 111 lidí, tedy nejvíc za letošní rok. Celkově v regionu od ledna 2020 přišlo o život 379 mužů, žen i dětí, což z místa dělá jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě.    

„Italské úřady vědomě manipulují a zneužívají legitimní procedury námořního práva,“ řekla vedoucí záchranných a pátracích operací Lékařů bez hranic Ellen van der Velden. „Kontroly lodí neziskových organizací slouží k zastavení jejich činnosti. Jakmile plavidlo vstoupí do italského přístavu, je podrobeno zdlouhavé a přehnané inspekci do té doby, než se úřadům podaří najít jakoukoliv nepodstatnou nesrovnalost. Poslední inspekce lodi Sea-Watch 4 v sobotu 20. září trvala 11 hodin. Až pak dokázaly úřady přijít s dostatečně závažnými prohřešky a zakázaly nám z Palerma vyplout.“  

„Obviňují nás ze ‚systematického‘ zachraňování lidí, napomínají nás, že máme na palubě příliš mnoho záchranných vest, nebo nás kontrolují kvůli odpadu. Na povinnost všech lodí poskytovat podporu plavidlům v nesnázích se zcela zapomíná. Takhle to vypadá, když italské úřady nehrají fér. Snaží se inkriminovat a zastavit práci humanitárních organizací, zatímco sami odmítají svojí vlastní zodpovědnost pomáhat. Všechno se děje s tichým souhlasem, ne-li plnohodnotnou podporou, evropských států,“ dodala van der Velden.  

Evropští představitelé navíc neselhávají jen ve své zodpovědnosti zajišťovat záchranné a pátrací kapacity. Zarážející je i jejich podpora libyjské pobřežní stráže. Ta od začátku roku 2020 zadržela a zpět do Libye navrátila téměř 8 000 lidí na útěku. To představuje 32% růst oproti stejnému časovému období v loňském roce. Počet lidí zadržovaných v oficiálních libyjských detenčních centrech tak stále roste. Zemi přitom nepovažují za bezpečnou ani mezinárodní a evropské instituce včetně OSN, Mezinárodní organizace pro migraci či Evropské komise.    

Členské státy EU ignorují svojí právní a morální povinnost zachraňovat životy. Namísto toho vymýšlejí a následně zneužívají přehnaně byrokratická opatření s cílem omezit činnost neziskových organizací. Výsledkem je jenom víc mrtvých na moři.

Lodi Sea-Watch 4 by mělo být okamžitě umožněno opět vyplout. Neziskové organizace se nesnaží o nic jiného než poskytnout pomoc zoufalým lidem. Útoky na ně musí přestat.      

Loď Sea-Watch 4 je pátým plavidlem zadrženým italskými úřady za posledních pět měsíců. Po inspekci každého z nich italská pobřežní stráž oznámila, že objevila „nesrovnalosti technické a operační podstaty, které ohrožují nejen bezpečí posádky, ale také každého, kdo byl, nebo by mohl být, zachráněn. 

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Sea Watch uprchlíci Itálie EU (Evropská unie) loď s uprchlíky

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy