Lékaři bez hranic se vrací na moře zachraňovat migranty, budou spolupracovat se Sea-Watch

Uprchlická trasa přes Středozemní moře zůstává jednou z nejsmrtelnějších na světě. Lékaři bez hranic proto spojují síly s neziskovou organizací Sea-Watch a posílají čtyři své spolupracovníky na palubu lodi Sea-Watch 4. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Posádka bude v centrální části Středozemního moře zajišťovat záchranné a pátrací operace od poloviny srpna. Evropské státy bohužel stále využívají situace ohledně šíření nového koronaviru k omezování pomoci lidem na útěku, což má často tragické důsledky.

„Lidské bytosti nemůžeme jen tak nechat topit ve vlnách,“ řekl Oliver Behn, ředitel operací Lékařů bez hranic. „Nikdo by neměl být nucen snášet mučení a utrpení. Jako zdravotnická a humanitární organizace jsme si vědomi výzev, které představuje COVID-19. Zároveň však vidíme, že nedávná opatření některých evropských vlád jsou bezohledná a zjevně politicky motivovaná.“

„Svou podporou libyjské pobřežní stráže a odmítavým postojem k záchraně mužů, žen i dětí z Afriky vysílají evropské státy jasný signál, že jim na životech lidí prchajících přes Středomoří nezáleží,“ dodal Behn.

Nedostatek koordinace a uzavřené přístavy

Itálie a Malta během posledních pěti měsíců mnohokrát odepřely pomoc těm, kteří byli bezprostředně ohroženi. Často například uzavíraly své přístavy pro lodě neziskových organizací. Tyto kroky zanechávají lidi v nouzi bez pomoci na moři celé hodiny, dny nebo i týdny. Libye, odkud většina z nich prchá, je jednoznačně nebezpečná země, což přiznávají i mezinárodní a evropské instituce včetně OSN, Mezinárodní organizace pro migraci či Evropská komise.

I přesto bylo od začátku roku zadrženo a do Libye nuceně navráceno 5650 osob. Děje se to také díky bilaterální dohodě podpořené a financované Evropskou unií. Občanská pátrací a záchranná plavidla, mezi něž patřily i Sea-Watch 3 či loď Ocean Viking, byly v italských přístavech v minulosti systematicky blokovány na základě prostých technikálií. A i když kriminalizace humanitární práce pokračuje, záchranné operace získávají širokou podporu, například od koalice neziskových organizací United4Rescue, s jejíž pomocí byla loď Sea-Watch 4 zakoupena a nyní uvedena do provozu. Koalice vznikla z iniciativy německé protestanské církve v prosinci 2019. Má již přes 500 členů.

?PRESS RELEASE! #MSF is to join @seawatch_intl on board the Sea-Watch 4, a new ship bound for lifesaving operations in the central #Mediterranean Sea ? [1/4]https://t.co/FHHWkPwGZr

— MSF Sea (@MSF_Sea) August 6, 2020

„Sea-Watch 4 a velká řada partnerů a podporovatelů, kteří za ní stojí, je jednohlasnou odpovědí ze strany občanské společnosti na rasistickou politiku EU, která raději nechá lidi utopit, než aby jim umožnila vstup na evropská pobřeží,“ řekl Philipp Hahn, vedoucí mise Sea-Watch 4. „Je to symbol solidarity s lidmi na útěku a jasný signál pro EU, že záchranné operace, navzdory veškerému úsilí nás brzdit, nezastavíme. Lidé jsou ponecháni smrti na moři nebo jsou zatlačeni zpět na místo, ze kterého se snažili uniknout. Pohraniční hlídková letadla EU situaci sledují shora a spoluúčastní se tak na zpečetění jejich osudu. Dokud budou státy EU využívat topící se lidi jako odstrašující prostředek, my budeme dál pokračovat v jejich záchraně.“

Nebezpečný přechod jako poslední možnost

Mnoho lidí ze stovek navracených do Libye zůstává nezvěstných, ostatní jsou drženi v přeplněných místnostech se špatnými sanitačními opatřeními, nedostatkem jídla a vody a pouze s omezenými možnostmi se fyzicky distancovat. To je velmi nebezpečné obzvlášť v kontextu současné pandemie. Zintenzivnění bojů uvnitř Libye začátkem tohoto roku a šíření onemocnění COVID-19 navíc vyvolalo další tlak na tamní zdravotnický systém, který se již blíží kolapsu.

Lidé se o nebezpečný přechod přes Středozemní moře pokouší, protože neexistuje žádná bezpečná a legální alternativa. Je to jejich poslední možnost. Nedostatek kapacit pro pátrací a záchranné aktivity lidi neodradí. Jenom v červnu zemřelo nebo se pohřešovalo v centrální části Středozemního moře 101 lidí. Minulý týden byli navíc tři lidé zabiti při vylodění. Stalo se tak poté, co je tamní pobřežní stráž zachytila na moři a odvezla zpět do Libye (více informací ZDE). Počet těch, kteří se pokusili tuto nebezpečnou cestu podniknout, se oproti stejnému období v loňském roce čtyřikrát zvýšil.

Konec jedné spolupráce a začátek druhé

Naposledy byli Lékaři bez hranic ve Středozemním moři přítomni po boku neziskové organizace SOS MEDITERANÉE na palubě lodi Ocean Viking. Vznikly však neshody ohledně toho, jak ve spolupráci pokračovat. Lékaři bez hranic se proto v dubnu rozhodli spolupráci ukončit, po dobu několika měsíců tak v centrálním Středomoří nepůsobili. Spolupráce těchto dvou organizací trvala od roku 2016 na palubách lodí Aquarius a Ocean Viking (více informací ZDE).

Nově budou čtyři pracovníci Lékařů bez hranic (lékař, porodní asistentka a komunikační tým) působit na palubě lodi Sea-Watch 4, původně pojmenované Poseidon. Koalice United4Rescue se Sea-Watch loď zakoupila v únoru tohoto roku, poté ji předělala, aby vybavením odpovídala záchrannému a pátracímu plavidlu. Zatímco za záchranné operace a loď zodpovídá organizace Sea-Watch, Lékaři bez hranic budou na palubě poskytovat urgentní lékařskou péči a provozovat lodní kliniku. Společně pak budou organizace zajišťovat i humanitární pomoc v podobě jídla, pití a jiných základních potřeb.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic uprchlíci Sea Watch SOS Méditerranée (neziskovka) loď Ocean Viking EU (Evropská unie) Libye

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy