Pfizer a Moderna. Lékaři bez hranic varují: Schválení vakcín nepostačí k vyřešení pandemie, pokud...

„Svět se zatajeným dechem očekává schválení vakcín proti COVID-19, ještě ale není čas slavit,“ říká lékař Sidney Wong, výkonný ředitel Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic. „Právě teď jsme svědky situace, kdy velký podíl omezeného počtu prvních dávek drží v rukou malá hrstka zemí jako Spojené státy americké, Velká Británie a členové Evropské unie. Pro brzkou dodávku do ostatních zemí toho zbylo velmi málo. My bychom chtěli vidět rychlé navýšení celkových globálních zásob: aby bylo více vakcín v oběhu a dávky byly přidělovány podle kritérií veřejného zdraví Světové zdravotnické organizace. Nikoliv podle schopnosti daných zemí za ně zaplatit.“

Americká společnost pro kontrolu léčiv (FDA) zahájila jednání o mimořádné autorizaci dvou vakcín proti onemocnění COVID-19 od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Lékaři bez hranic varují: eventuální schválení vakcín proti COVID-19 nepostačí k vyřešení globální pandemie, pokud korporace nezačnou spolupracovat s dalšími výrobci a nebudou prodávat vakcíny za výrobní cenu. To by znamenalo sdílení veškerého potřebného duševního vlastnictví, technologií, dat a postupů, aby co nejvíce společností mohlo vyrábět život zachraňující vakcíny. Lékaři bez hranic k transparentnosti vyzývají i proto, že obě vakcíny byly financovány z veřejných zdrojů.

Očekávaná omezení ve spojitosti se zásobami prvních vakcín proti COVID-19 byla uměle vytvořena systémem, který dovolil farmaceutickým korporacím rozhodovat o tom, kdo bude moci tyto vakcíny v budoucnu vyrábět. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Moderna byla jedinou společností, která se zavázala k tomu, že během pandemie nebude vymáhat právo vyplývající ze svých patentů. Aby měl tento slib smysl, měla by Moderna sdílet své duševní vlastnictví, technologie, data a know-how. Tím by umožnila ostatním výrobcům maximalizovat produkci těchto potenciálně život zachraňujících vakcín.

Společnosti Pfizer/BioNTech nenastínily žádné plány sdílet své technologie, chráněné na základě duševního vlastnictví. Aby se zvýšila světová kapacita výroby a zásobování, Pfizer/BioNTech by měly své výrobky vystavit pod otevřenou licencí a sdílet své technologie s ostatními výrobci vakcín. Velká Británie schválila nouzové použití této vakcíny začátkem prosince.

Vývoj obou testovaných vakcín získal značnou podporu z veřejných zdrojů. Tyto peníze ale nezavazují společnosti k transferu technologií, transparentnosti v nákladech ani k prodeji vakcín za výrobní cenu.

Transparentnost napříč spektrem je však klíčová pro zajištění dostupnosti vakcín. Obě korporace přitom udržely důležitá data o vývoji a výzkumu, klinické studii a informace o výrobní ceně v tajnosti, tzn. mimo kontrolu veřejnosti. Některé společnosti vyvíjející vakcínu proti COVID-19, jako je například AstraZeneca, se zaručily prodávat ji během pandemie „bez zisku“. Zatímco Pfizer a Moderna oznámily, že vakcíny za výrobní ceny prodávat nebudou.

Moderna získala téměř 2,5 miliardy dolarů z amerických vládních fondů. Přesto Moderna navrhuje cenu 50–74 dolarů na osobu (za obě potřebné dávky) pro prodej v zemích s vysokým příjmem, včetně USA. To je zatím jedna z nejvyšších cen potenciální vakcíny proti COVID-19, která kdy byla uvedena. V tuto chvíli není jasné, za jakou cenu chce společnost vakcínu prodávat v zemích s nízkými či středními příjmy.

Vývoj vakcíny společnosti Pfizer zase podpořil grant německé vlády ve výši skoro 443 milionů dolarů. Společnost jej získala skrze svého partnera BioNTech. Dosáhla také na půjčku přesahující 118 milionů dolarů od Evropské investiční banky. Podle aktuálních informací Pfizer plánuje cenu nastavit na 40 dolarů na osobu (za obě dávky).

„V momentě tak důležitých pokroků, které vzbuzují naději, je skličující pozorovat, jak farmaceutické společnosti ukrývají informace klíčové pro zajištění dostupnosti vakcíny před dohledem veřejnosti,“ řekla Dana Gill, americká poradkyně Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic.

„Farmaceutické korporace a vlády tímto způsobem snižují svou zodpovědnost vůči daňovým poplatníkům a veřejným subjektům, kteří vývoj vakcín hradili a nyní za ně budou platit. Veřejnost má právo na informace a bez transparentnosti nemůže dosáhnout férových cen. A ani vlády nemohou vyjednávat o nižších cenách založených na skutečných nákladech. Pfizer a Moderna by měly jít příkladem a informace o vývoji vakcíny zpřístupnit. Žádné společnosti by nemělo být umožněno z pandemie profitovat.“

Zajištění férového přístupu však nezávisí pouze na dostatečných zásobách a dostupné ceně.  Obě vakcíny totiž vyžadují pro své uchování i přepravu nezvykle nízkou teplotu. Látka společnosti Moderna vyžaduje převoz při  -20 stupních Celsia, látka společnosti Pfizer/BioNTech dokonce -70 stupních Celsia. To je chladnější teplota, než bývá během arktických zim. Je tedy třeba zachovat tzv. ultra-chladový řetězec.

To je obrovská výzva, co se týče převozu, způsobu uchovávání i použití – zvláště pak v prostředí s limitovanými zdroji, kde pracují Lékaři bez hranic.

Související

Lékaři bez hranic, ilustrační foto

Lékaři bez hranic po zabití dvou zaměstnanců přerušili činnost v Burkina Fasu

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) na dobu neurčitou pozastavila činnost v Burkina Fasu. Důvodem je zabití dvou jejích zaměstnanců při ozbrojeném útoku na její vozidlo z minulého týdne. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ode dneška bude MSF v této africké zemi pomáhat pouze v naléhavých situacích vyžadujících záchranu života.
Lékaři bez hranic, ilustrační foto

Lékaři bez hranic po popravě jednoho pacienta uzavřou nemocnici na Haiti

Nevládní organizace Lékaři bez hranic uzavře jednu ze svých nemocnic na Haiti. Rozhodla se tak poté, co členové kriminálních gangů v pátek ze zařízení unesli jednoho z pacientů a popravili ho, píše dnes deník Le Monde. Podle odhadů by kvůli tomuto kroku mohlo přijít o zdravotní péči až 800.000 lidí.

Více souvisejících

Lékaři bez hranic očkování Pfizer BioNTech Moderna (farmaceutická firma) USA (Spojené státy americké) EU Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy