AP: Co nás může naučit boj s ebolou o hromadném očkování

V situaci, kdy se celý svět připravuje na hromadné očkování proti covidu-19, může zásadní lekci představovat konžská zkušenost s distribucí vakcíny proti ebole, uvádí agentura AP. Mezi lety 2018 a 2020, kdy Konžská demokratická republika zaznamenala tři epidemie smrtící nemoci, byly proti ní oočkovány stovky tisíc lidí.

Nádobky s očkovací látkou, která musela být skladována při teplotě minus 60 až minus 80 stupňů Celsia, podobně jako jedna z vakcín proti covidu-19, přitom zdravotníci převáželi v prostředí s tropickým klimatem a obtížným terénem. Navíc se museli popasovat s nedůvěrou lidí k vakcíně a rozšířenými pověrami.

V Kongu si zdravotníci s nádobkami studenějšími než vzduch v Antarktidě klestili cestu přes rovníkové lesy a převáželi je po bahnitých horských cestách. Používali i motocykly či kánoe.

Zásadní roli při přepravě vakcíny sehrálo zařízení Arktek, podobné technicky pokročilé termosce, které dokázalo udržet preparát v požadované teplotě týden. To bylo v Kongu, kde má méně než deset procent lidí přístup k elektřině, klíčové.

"Stejně jako většina termosek, které dokážou udržet kávu horkou nebo osvěživý nápoj studený, funguje i Arktek na principu vakua," uvedl Daniel Liebermnan z neziskové výzkumné společnosti Global Health Laboratories (GHL), která se na vývoji zařízení podílela. GHL nyní nabízí zařízení v kombinaci se suchým ledem, který dokáže udržet až 1500 dávek vakcíny proti covidu-19 ve zmrzlém stavu několik týdnů.

Pokročilé technologie jsou ale k ničemu, pokud chybí důvěra veřejnosti a vynoří se dezinformace. Například v Kongu se rozšířily zvěsti, že vakcína má oslabit muže, ženám způsobit neplodnost a dětem snížit inteligenci. Přes 300 útoků na zdravotníky skončilo smrtí šesti z nich.

Nedůvěra k vakcíně přitom není problém jen střední Afriky. Podle průzkumu univerzity King's College London a společnosti Ipsos MORI třetina respondentů v Británii uvedla, že zaznamenala zprávy odrazující od koronavirové vakcíny. Studie z roku 2018 provedená charitativní výzkumnou organizací Wellcome Trust dokonce tvrdí, že lidé v chudších regionech mívají vyšší důvěru v bezpečnost vakcíny než obyvatelé v oblastech s vysokými příjmy.

"Lidé musejí vědět, co dostávají, znát rizika a výhody. Chybou je, že informace jsou rozředěny a příliš zjednodušovány," myslí si podle John Johnson z organizace Lékaři bez hranic (MSF). "I kdybychom měli všechny peníze světa a všechny prostředky potřebné pro nasazení vakcíny, neuspějeme, pokud lidé nebudou na naší straně," zdůraznil Johnson.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Ebola Kongo Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy