AP: Co nás může naučit boj s ebolou o hromadném očkování

V situaci, kdy se celý svět připravuje na hromadné očkování proti covidu-19, může zásadní lekci představovat konžská zkušenost s distribucí vakcíny proti ebole, uvádí agentura AP. Mezi lety 2018 a 2020, kdy Konžská demokratická republika zaznamenala tři epidemie smrtící nemoci, byly proti ní oočkovány stovky tisíc lidí.

Nádobky s očkovací látkou, která musela být skladována při teplotě minus 60 až minus 80 stupňů Celsia, podobně jako jedna z vakcín proti covidu-19, přitom zdravotníci převáželi v prostředí s tropickým klimatem a obtížným terénem. Navíc se museli popasovat s nedůvěrou lidí k vakcíně a rozšířenými pověrami.

V Kongu si zdravotníci s nádobkami studenějšími než vzduch v Antarktidě klestili cestu přes rovníkové lesy a převáželi je po bahnitých horských cestách. Používali i motocykly či kánoe.

Zásadní roli při přepravě vakcíny sehrálo zařízení Arktek, podobné technicky pokročilé termosce, které dokázalo udržet preparát v požadované teplotě týden. To bylo v Kongu, kde má méně než deset procent lidí přístup k elektřině, klíčové.

"Stejně jako většina termosek, které dokážou udržet kávu horkou nebo osvěživý nápoj studený, funguje i Arktek na principu vakua," uvedl Daniel Liebermnan z neziskové výzkumné společnosti Global Health Laboratories (GHL), která se na vývoji zařízení podílela. GHL nyní nabízí zařízení v kombinaci se suchým ledem, který dokáže udržet až 1500 dávek vakcíny proti covidu-19 ve zmrzlém stavu několik týdnů.

Pokročilé technologie jsou ale k ničemu, pokud chybí důvěra veřejnosti a vynoří se dezinformace. Například v Kongu se rozšířily zvěsti, že vakcína má oslabit muže, ženám způsobit neplodnost a dětem snížit inteligenci. Přes 300 útoků na zdravotníky skončilo smrtí šesti z nich.

Nedůvěra k vakcíně přitom není problém jen střední Afriky. Podle průzkumu univerzity King's College London a společnosti Ipsos MORI třetina respondentů v Británii uvedla, že zaznamenala zprávy odrazující od koronavirové vakcíny. Studie z roku 2018 provedená charitativní výzkumnou organizací Wellcome Trust dokonce tvrdí, že lidé v chudších regionech mívají vyšší důvěru v bezpečnost vakcíny než obyvatelé v oblastech s vysokými příjmy.

"Lidé musejí vědět, co dostávají, znát rizika a výhody. Chybou je, že informace jsou rozředěny a příliš zjednodušovány," myslí si podle John Johnson z organizace Lékaři bez hranic (MSF). "I kdybychom měli všechny peníze světa a všechny prostředky potřebné pro nasazení vakcíny, neuspějeme, pokud lidé nebudou na naší straně," zdůraznil Johnson.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Ebola Kongo Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 22 minutami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 9 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

Zdroj: David Holub

Další zprávy