Ebola

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.
Ebola, ilustrační fotografie

Ve Kongu začali očkovat na ebolu kvůli úmrtí dítěte

Ve východním Kongu začalo očkování proti ebole, protože se prokázalo, že na toto vysoce infekční onemocnění minulý týden zemřelo malé dítě. O očkování dnes informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Jako první dostanou vakcínu firmy Merck příbuzní dítěte a zdravotníci.
Ebola, ilustrační fotografie

V Kongu se objevil nový případ eboly

V Kongu se objevil nový případ životu nebezpečné nemoci ebola. Nákazu zaznamenali v provincii Severní Kivu na východě země. Dítě, které vykazovalo její příznaky, ve středu zemřelo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to oznámilo konžské ministerstvo zdravotnictví. Teprve v květnu úřady uvedly, že ebola v Severním Kivu už není.
Ebola, ilustrační fotografie

NÁZOR: Ebola vs. covid. Experti vysvětlují, proč se svět nepoučil z roku 2015

Postup boje s covidem-19 je limitovaný z velké části kvůli tomu, že jen 2 % lidí v rozvojovém světě byly proti nemoci očkovány, konstatují profesor epidemiologie David Heymann, profesor vnitřního lékařství Ashish Jha a představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Edward Kelley. V komentáři pro server Los Angeles Times naznačují, že velká část cesty ke zvládnutí aktuální pandemii je stále před námi.
Ebola, ilustrační fotografie

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v západoafrickém státě Guinea. Krvácivá horečka se v zemi začala šířit v únoru, nakazilo se jí 16 lidí, z nichž 12 zemřelo, uvedla agentura Reuters. Nebezpečná choroba se v Guineji letos objevila poprvé od epidemie z let 2013 až 2016, kdy v západní Africe zabila přes 11.300 lidí.
Ebola, ilustrační fotografie

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady agentura Reuters. Kongo ohlásilo první případ 7. února a od té doby se tam potvrdilo šest případů. Dva lidé zemřeli. Obavy z možného vypuknutí epidemie tohoto nakažlivého onemocnění se v Kongu objevily už začátkem února, kdy zemřela nakažená žena na severovýchodě země v blízkosti města Butembo
Ebola, ilustrační fotografie

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze podlehli. Podle agentury AFP to v sobotu oznámil guinejský ministr zdravotnictví Rémy Lamah. AFP uvedla, že je to poprvé, co byla ebola zaznamenána v západní Africe od epidemie z let 2013 až 2016, kdy si tato choroba v oblasti vyžádala více než 11.300 životů. Guinejská vláda dnes vyhlásila začátek epidemie.
Ebola, ilustrační fotografie

Kongo hlásí nový případ nákazy virem eboly

V Kongu panují obavy z možného vypuknutí nové epidemie eboly. Vyvolal je nový případ nákazy tímto virem na severovýchodě země v blízkosti města Butembo. Infikovaná žena zemřela, informovalo dnes podle agentury Reuters konžské ministerstvo zdravotnictví.
Ilustrační foto

Vědci přirovnávají přetrvávající symptomy koronaviru k následkům eboly

Dlouhodobě přetrvávající příznaky covidu-19, které trápí některé pacienty, vědci přirovnávají k následkům jiných virových onemocnění, eboly a horečky chikungunya. Snaží se jim proto více porozumět, aby pacientům, kteří trpí i po letech, mohli účinněji pomoci, píše britský The Guardian na svém webu.
Ebola, ilustrační fotografie

AP: Co nás může naučit boj s ebolou o hromadném očkování

V situaci, kdy se celý svět připravuje na hromadné očkování proti covidu-19, může zásadní lekci představovat konžská zkušenost s distribucí vakcíny proti ebole, uvádí agentura AP. Mezi lety 2018 a 2020, kdy Konžská demokratická republika zaznamenala tři epidemie smrtící nemoci, byly proti ní oočkovány stovky tisíc lidí.
Světová zdravotnická organizace (WHO)

Ebolou se na západě Konga podle WHO nakazilo už 60 lidí

Počet případů eboly na západě Konga vystoupal na 60, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Nové ohnisko je nyní v Rovníkové provincii na hranici s Konžskou republikou. První případy na západě země, která se zároveň potýká s epidemií covidu-19 a spalniček, úřady oznámily na začátku června.
Pacienti čekají na ošetření ve zdravotním středisku v Martissantu. Snímek z listopadu 2019. © Caroline Frechard

Lékaři bez hranic v akci. Zasahují i při jedné z nejspletitějších humanitárních krizí vůbec

Česká kancelář Lékařů bez hranic díky dárcům financovala v roce 2019 pomoc ve dvanácti zemích rekordní částkou 101 milionů korun. Nejvíce finančních prostředků směřovalo na zdravotní péči a humanitární pomoc v Keni, Iráku, Jižním Súdánu nebo Nigeru. Peníze českých dárců pomohly mimo jiné i v boji s krvácivou horečkou ebola v Demokratické republice Kongo. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy