U pobřeží Libye se v noci na dnešek podle humanitárních organizací utopilo přinejmenším 94 lidí. Lékaři bez hranic dnes informovali o ztroskotání, při němž zahynulo dvacet osob, píše agentura AFP. Ve čtvrtek večer Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN uvedla, že při havárii lodi u libyjských břehů zahynulo 74 osob. Obě neštěstí přežilo zhruba 50 lidí.
"Náš tým v Surmánu (na západním pobřeží Libye) ošetřil tři ženy, které jako jediné přežily ztroskotání, při kterém se utopilo dvacet osob," uvedla na twitteru organizace Lékaři bez hranic.
BREAKING: Our teams in Sorman #Libya have today assisted three women as the lone survivors of another shipwreck where 20 people drowned. Rescued by local fishermen, they were in shock and terrified; they saw loved ones disappear beneath the waves, dying in front of their eyes.
— MSF Sea (@MSF_Sea) November 12, 2020
Další neštěstí se dle IOM stalo nedaleko od města Chums, které se nachází na východě od Tripolisu. Libyjské pobřežní hlídce se podařilo zachránit 47 osob a vylovit několik těl.
A shipwreck off the Libyan coast has killed 20 people, Doctors Without Borders (MSF) said, just hours after news of a separate incident in which at least 74 migrants diedhttps://t.co/QlFxYqmgKs
— AFP News Agency (@AFP) November 13, 2020
Podle IOM letos při snaze dostat se do Evropy utonulo ve Středozemním moři nejméně 900 lidí, z toho 19 již dříve v tomto týdnu. Od začátku října IOM zaznamenala rychlý nárůst počtu migrantů, kteří opouštějí libyjské pobřeží. Od začátku října jich směrem do Itálie dorazilo více než 780, uvádí agentura AP.
IOM tvrdí, že od počátku roku bylo na moři zachyceno a posláno zpět do Libye přes 11.000 osob. Podle organizace hrozí v Libyi, která čelí vyhrocené vnitřní situaci, uprchlíkům nezákonné věznění, vykořisťování a další porušování lidských práv.
Španělská vláda nechá posílit námořní kontrolu kolem Kanárských ostrovů kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří připlouvají na souostroví. Uvedla to dnes ministryně regionální politiky Carolina Dariasová, informuje veřejnoprávní stanice RTVE. Do zesílené kontroly se zapojí lodě, helikoptéra a ponorka.
"Naším cílem je bojovat proti sítím převaděčů," uvedla ministryně Dariasová. "Vláda se zaměří na deportaci osob, které se nenachází ve stavu ohrožení," dodala. Společně se španělskými úřady bude na dohledu spolupracovat i evropská pohraniční agentura Frontex.
Pobřežní stráž zachránila ve čtvrtek zhruba 400 migrantů, kteří se snažili doplout ke Kanárským ostrovům na malých loďkách. Počet osob, jež se z Afriky snaží dostat na souostroví, které je španělským územím, vzrostl od minulého víkendu. V sobotu na ostrovy připlulo zhruba 1400 přistěhovalců. Od začátku roku na souostroví připlulo přes 12.000 lidí, v roce 2019 to bylo 1500 lidí.
Vláda chce také postavit nové centrum, které by sloužilo pro kontrolu a ubytování uprchlíků. Podle ministryně Dariasové hodlá posílit i spolupráci s africkými zeměmi původu migrantů, například se Senegalem a Mauritánií.
Kanárské ostrovy se nachází zhruba 100 kilometrů od afrického pobřeží. S migrací se potýkají od roku 1994. Největší počet migrantů souostroví zaznamenalo v roce 2006, kdy k jeho břehům připlulo 31.678 lidí v 515 lodích.
Související

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
uprchlíci , Libye , Lékaři bez hranic , Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) , Španělsko , Kanárské ostrovy
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 6 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
včera

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
včera

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
včera

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
včera

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
včera

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
včera

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
včera

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
2. května 2025 21:05
Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
Bezprecedentní výpadek proudu, který tento týden ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, se stal největším evropským blackoutem za posledních více než dvacet let. Přestože podobné události zůstávají vzácné, experti varují: žádná energetická síť na světě není neomylná.
Zdroj: Libor Novák