U pobřeží Libye se v noci na dnešek podle humanitárních organizací utopilo přinejmenším 94 lidí. Lékaři bez hranic dnes informovali o ztroskotání, při němž zahynulo dvacet osob, píše agentura AFP. Ve čtvrtek večer Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN uvedla, že při havárii lodi u libyjských břehů zahynulo 74 osob. Obě neštěstí přežilo zhruba 50 lidí.
"Náš tým v Surmánu (na západním pobřeží Libye) ošetřil tři ženy, které jako jediné přežily ztroskotání, při kterém se utopilo dvacet osob," uvedla na twitteru organizace Lékaři bez hranic.
BREAKING: Our teams in Sorman #Libya have today assisted three women as the lone survivors of another shipwreck where 20 people drowned. Rescued by local fishermen, they were in shock and terrified; they saw loved ones disappear beneath the waves, dying in front of their eyes.
— MSF Sea (@MSF_Sea) November 12, 2020
Další neštěstí se dle IOM stalo nedaleko od města Chums, které se nachází na východě od Tripolisu. Libyjské pobřežní hlídce se podařilo zachránit 47 osob a vylovit několik těl.
A shipwreck off the Libyan coast has killed 20 people, Doctors Without Borders (MSF) said, just hours after news of a separate incident in which at least 74 migrants diedhttps://t.co/QlFxYqmgKs
— AFP News Agency (@AFP) November 13, 2020
Podle IOM letos při snaze dostat se do Evropy utonulo ve Středozemním moři nejméně 900 lidí, z toho 19 již dříve v tomto týdnu. Od začátku října IOM zaznamenala rychlý nárůst počtu migrantů, kteří opouštějí libyjské pobřeží. Od začátku října jich směrem do Itálie dorazilo více než 780, uvádí agentura AP.
IOM tvrdí, že od počátku roku bylo na moři zachyceno a posláno zpět do Libye přes 11.000 osob. Podle organizace hrozí v Libyi, která čelí vyhrocené vnitřní situaci, uprchlíkům nezákonné věznění, vykořisťování a další porušování lidských práv.
Španělská vláda nechá posílit námořní kontrolu kolem Kanárských ostrovů kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří připlouvají na souostroví. Uvedla to dnes ministryně regionální politiky Carolina Dariasová, informuje veřejnoprávní stanice RTVE. Do zesílené kontroly se zapojí lodě, helikoptéra a ponorka.
"Naším cílem je bojovat proti sítím převaděčů," uvedla ministryně Dariasová. "Vláda se zaměří na deportaci osob, které se nenachází ve stavu ohrožení," dodala. Společně se španělskými úřady bude na dohledu spolupracovat i evropská pohraniční agentura Frontex.
Pobřežní stráž zachránila ve čtvrtek zhruba 400 migrantů, kteří se snažili doplout ke Kanárským ostrovům na malých loďkách. Počet osob, jež se z Afriky snaží dostat na souostroví, které je španělským územím, vzrostl od minulého víkendu. V sobotu na ostrovy připlulo zhruba 1400 přistěhovalců. Od začátku roku na souostroví připlulo přes 12.000 lidí, v roce 2019 to bylo 1500 lidí.
Vláda chce také postavit nové centrum, které by sloužilo pro kontrolu a ubytování uprchlíků. Podle ministryně Dariasové hodlá posílit i spolupráci s africkými zeměmi původu migrantů, například se Senegalem a Mauritánií.
Kanárské ostrovy se nachází zhruba 100 kilometrů od afrického pobřeží. S migrací se potýkají od roku 1994. Největší počet migrantů souostroví zaznamenalo v roce 2006, kdy k jeho břehům připlulo 31.678 lidí v 515 lodích.
Související
Migrace jako útěk před zlou situací a hybridní válka. EU ji neumí vyřešit a zřejmě ani nevyřeší
Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc
uprchlíci , Libye , Lékaři bez hranic , Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) , Španělsko , Kanárské ostrovy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 32 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě