U Libye se utopilo téměř 100 migrantů, Španělsko posílí kontrolu u Kanárských ostrovů

U pobřeží Libye se v noci na dnešek podle humanitárních organizací utopilo přinejmenším 94 lidí. Lékaři bez hranic dnes informovali o ztroskotání, při němž zahynulo dvacet osob, píše agentura AFP. Ve čtvrtek večer Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN uvedla, že při havárii lodi u libyjských břehů zahynulo 74 osob. Obě neštěstí přežilo zhruba 50 lidí.

"Náš tým v Surmánu (na západním pobřeží Libye) ošetřil tři ženy, které jako jediné přežily ztroskotání, při kterém se utopilo dvacet osob," uvedla na twitteru organizace Lékaři bez hranic.

BREAKING: Our teams in Sorman #Libya have today assisted three women as the lone survivors of another shipwreck where 20 people drowned. Rescued by local fishermen, they were in shock and terrified; they saw loved ones disappear beneath the waves, dying in front of their eyes.

— MSF Sea (@MSF_Sea) November 12, 2020

Další neštěstí se dle IOM stalo nedaleko od města Chums, které se nachází na východě od Tripolisu. Libyjské pobřežní hlídce se podařilo zachránit 47 osob a vylovit několik těl.

A shipwreck off the Libyan coast has killed 20 people, Doctors Without Borders (MSF) said, just hours after news of a separate incident in which at least 74 migrants diedhttps://t.co/QlFxYqmgKs

— AFP News Agency (@AFP) November 13, 2020

Podle IOM letos při snaze dostat se do Evropy utonulo ve Středozemním moři nejméně 900 lidí, z toho 19 již dříve v tomto týdnu. Od začátku října IOM zaznamenala rychlý nárůst počtu migrantů, kteří opouštějí libyjské pobřeží. Od začátku října jich směrem do Itálie dorazilo více než 780, uvádí agentura AP.

IOM tvrdí, že od počátku roku bylo na moři zachyceno a posláno zpět do Libye přes 11.000 osob. Podle organizace hrozí v Libyi, která čelí vyhrocené vnitřní situaci, uprchlíkům nezákonné věznění, vykořisťování a další porušování lidských práv.

Španělská vláda nechá posílit námořní kontrolu kolem Kanárských ostrovů kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří připlouvají na souostroví. Uvedla to dnes ministryně regionální politiky Carolina Dariasová, informuje veřejnoprávní stanice RTVE. Do zesílené kontroly se zapojí lodě, helikoptéra a ponorka.

"Naším cílem je bojovat proti sítím převaděčů," uvedla ministryně Dariasová. "Vláda se zaměří na deportaci osob, které se nenachází ve stavu ohrožení," dodala. Společně se španělskými úřady bude na dohledu spolupracovat i evropská pohraniční agentura Frontex.

Pobřežní stráž zachránila ve čtvrtek zhruba 400 migrantů, kteří se snažili doplout ke Kanárským ostrovům na malých loďkách. Počet osob, jež se z Afriky snaží dostat na souostroví, které je španělským územím, vzrostl od minulého víkendu. V sobotu na ostrovy připlulo zhruba 1400 přistěhovalců. Od začátku roku na souostroví připlulo přes 12.000 lidí, v roce 2019 to bylo 1500 lidí.

Vláda chce také postavit nové centrum, které by sloužilo pro kontrolu a ubytování uprchlíků. Podle ministryně Dariasové hodlá posílit i spolupráci s africkými zeměmi původu migrantů, například se Senegalem a Mauritánií.

Kanárské ostrovy se nachází zhruba 100 kilometrů od afrického pobřeží. S migrací se potýkají od roku 1994. Největší počet migrantů souostroví zaznamenalo v roce 2006, kdy k jeho břehům připlulo 31.678 lidí v 515 lodích.

Související

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

uprchlíci Libye Lékaři bez hranic Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Španělsko Kanárské ostrovy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy