Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic

Rada bezpečnosti OSN je "spoluvinníkem v probíhajícím zabíjení" v palestinském Pásmu Gazy. Dnes to prohlásila humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Dodala, že Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) musí žádat okamžité a udržitelné příměří na tomto palestinském území a zajistit tam neomezené proudění pomoci.

"Nečinnost Rady bezpečnosti OSN a členských zemí, především Spojených států, z nich dělají spoluviníky probíhajícího zabíjení. Tato nečinnost dává volnost masovému vraždění mužů, žen a dětí," napsali MSF v prohlášení.

"Dějiny budou soudit odklad ukončení tohoto zabíjení, elementární lidskost káže jednat," dodali MSF. Odvetné vzdušné a pozemní útoky Izraele na Pásmo Gazy připravily o život nejméně 17 000 lidí, většinou žen a dětí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

"Dočasná příměří, humanitární přestávky a pramínky pomoci, které dosud vpustily do Pásma Gazy, byly urážlivě nedostatečné. Škody, které byly dosud napáchány, budou vyžadovat roky humanitární pomoci, aby se zmírnily, ale rozsah ztrát a doprovázející žal se možná nikdy nezmírní," dodala organizace.

MSF informovali, že jen nemocnice al-Aksá v Pásmu Gazy přijala od 1. do 7. prosince na pohotovost 1149 pacientů, z nichž 350 bylo již mrtvých. Ve středu "přijala nemocnice více mrtvých pacientů než zraněných," doplnili lékaři.

Doporučené články

Upozornili také na to, že lidé v palestinské enklávě hladoví a zoufale shánějí jídlo, ale také palivo, vodu a léky. "Nejednání, nezavedení okamžitého úplného příměří a neukončení obléhání bude neodpustitelné," řekl generální tajemník MSF International Christopher Lockyear.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres tento týden uvedl, že očekává úplné zhroucení veřejného pořádku v Pásmu Gazy. Humanitární podmínky během války Izraele s Hamásem se rychle mění na katastrofu s potenciálem nezvratně ovlivnit všechny Palestince, napsal Guterres v dopise předsedovi RB OSN.

"Takovému výsledku se musíme za každou cenu vyhnout," dodal Guterres s odkazem na článek 99 Charty OSN. Podle něj může "generální tajemník upozornit Radu bezpečnosti na každou věc, která by podle jeho mínění mohla ohrozit zachování mezinárodního míru a bezpečnosti."

Guterres tento článek použil poprvé od nástupu do úřadu v roce 2017. RB OSN aktuálně předsedá Ekvádor. Podle šéfa OSN momentální situace znemožňuje humanitární mise v Pásmu Gazy a upozorňuje také na kolabování zdravotnictví.

Opětovně také vyzval k příměří v konfliktu v Pásmu Gazy poté, co Izrael v posledních hodinách rozšířil své bojové operace v jižní části enklávy. "Připomínám svou výzvu k trvalému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy, bezpodmínečné a okamžité propuštění všech rukojmích a nepřerušovaný a nepřetržitý přísun humanitární pomoci, s cílem uspokojit potřeby lidí v celém Pásmu Gazy," napsal Guterres na sociální síti X.

Guterres už dříve prohlásil, že protektorát OSN v Pásmu Gazy by nebyl řešením pro tamní konflikt mezi Izraelem a Palestinci. Místo toho vyzval k "přechodnému období", které by zahrnovalo i arabské země a Spojené státy, směřující k dvoustátnímu řešení konfliktu.  

Zdůraznil, že je klíčové transformovat tragédii v Izraeli a Pásmu Gazy do příležitosti a přejít "rozhodným a nezvratným způsobem k řešení izraelsko-palestinského konfliktu ve formě dvou států."

Podle šéfa OSN by měla být po skončení války mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás posílena Palestinská samospráva, která by převzala kontrolu nad Pásmem Gazy. Zdůraznil, že Palestinská samospráva nemůže do Gazy vstoupit s doprovodem izraelských tanků. Guterres navrhl, že na přechodné období by mělo dohlížet mezinárodní společenství.

Generální tajemník OSN nevidí protektorát OSN v Gaze jako řešení. Místo toho vyzval k "přístupu několika zúčastněných stran", přičemž by Spojené státy byly považovány za "hlavního garanta bezpečnosti Izraele a arabské země za nezbytné k podpoře Palestinců".

Guterres zdůraznil nutnost spojení všech stran s cílem vytvořit podmínky pro přechod, který by posílil Palestinskou samosprávu v Gaze a přivedl k dvoustátnímu řešení konfliktu.

Doporučené články

Mezi OSN a Izraelem panují od začátku incidentu konflikty. Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen v Ženevě uvedl, že generální tajemník OSN nesplňuje své povinnosti v dané funkci, zejména v souvislosti s nedostatečným odsouzením palestinského hnutí Hamás a jeho přílišnou blízkostí k Íránu. Informovala o tom agentura Reuters

"António Guterres si nezaslouží být v čele OSN," prohlásil izraelský ministr zahraničí Kohen v adresaci generálního tajemníka. "Myslím, že by měl Guterres stejně jako všechny svobodné národy jednoznačně prohlásit: Osvoboďte Gazu od Hamásu. Všichni tvrdí, že Hamás je horší než ISIS. Proč to nemůže říci on?" dodal ministr, přičemž Hamás přirovnal k teroristické skupině Islámský stát, známé též jako ISIS.

Situace v OSN je od začátku konfliktu dlouhodobě napjatá. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už dříve obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze.

Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová válka," uvedl podle The Guardian. Izrael v reakci na postoj tajemníka OSN Antonia Guterrese uvedl, že odmítá vydávat víza představitelům OSN.

Doporučené články

"Mezinárodní společenství se nestaví na odpor nezákonným a bezuzdným útokům izraelského režimu na civilisty," prohlásil Erdogan. "Zastáváme názor, že Rada bezpečnosti OSN nezastavila krveprolití a nenastolila příměří, ale svým jednostranným přístupem krizi ještě prohloubila," tvrdil Erdogan.

Erdoganovo prohlášení bylo zveřejněno krátce po jeho telefonátu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Rusko je spolu s Británií, Čínou, Francií a USA jedním z pěti stálých členů RB OSN. Turecký prezident obvinil Radu bezpečnosti z toho, že nečinně přihlíží kolektivnímu trestání obyvatel Gazy a že umožnila ochromení činnosti agentury OSN pomáhající palestinským uprchlíkům.

Doporučené články

Izrael už dříve uvedl, že odmítl udělit vízum náměstkovi generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese pro humanitární záležitosti Martinu Griffithsovi. Stalo se tak v reakci na nedávná Guterresova vyjádření na půdě OSN.

"V souvislosti s jeho vyjádřeními nebudeme vydávat víza představitelům OSN. Už jsme odmítli udělit vízum náměstkovi generálního tajemníka pro humanitární záležitosti Martinu Griffithsovi. Přišel čas dát jim lekci," řekl podle médií izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan .

Erdan vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby okamžitě odstoupil z funkce. Reagoval tak na jeho slova, o tom, že útok Hamásu na Izrael "nevznikl ve vzduchoprázdnu" a že Palestinci 56 let trpěli pod "dusivou okupací".

Guterres, ve své zprávě přednesené v Radě bezpečnosti, tvrdě odsoudil útoky palestinských radikálů, které 7. října si vyžádaly více než 1400 životů, a označil je za "strašné". Zároveň však upozornil, že tyto události nevznikly v izolaci, ale jsou důsledkem dlouhodobé okupace a útlaku Palestinců. Guterres zdůraznil, že Palestinci byli dlouhá léta vystaveni okupaci, neustálým konfliktům s osadníky, násilím, vysídlování a zničení jejich domů. Jejich naděje na politické řešení konfliktu postupně vyprchaly.

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen v reakci na toto prohlášení položil otázku, v jakém světě generální tajemník žije a vyjádřil nesouhlas s Guterresovým postojem. Izraelský velvyslanec v OSN pak uvedl, že generální tajemník, který projevuje pochopení pro masové útoky na nevinné, nemá podle něj vhodné vedení OSN a vyzval ho, aby rezignoval.

Guterres vyjádřil znepokojení nad "zjevným porušováním mezinárodního humanitárního práva" v pásmu Gazy a vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří. "Jsem hluboce znepokojen jasným porušováním mezinárodního humanitárního práva, jehož jsme svědky v Gaze. Rád bych jasně řekl: Žádná strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad mezinárodním humanitárním právem," řekl Guterres na zasedání Rady bezpečnosti OSN, ale Izrael výslovně nejmenoval.

Doporučené články

Guterres, který osobně navštívil hraniční přechod Rafah mezi Egyptem a pásmem Gazy, také přivítal, že do Gazy začala přes Rafah proudit humanitární pomoc. "Je to jen kapka pomoci v oceánu potřebné humanitární pomoci. Navíc, naše zásoby pohonných hmot v Gaze vydrží už jen několik dní. To by byla další katastrofa," podotkl.

Šéf OSN zároveň zopakoval výzvu k okamžitému humanitárnímu příměří, jehož cílem je zmírnit utrpení, usnadnit a zajistit poskytování pomoci a umožnit propuštění rukojmí.

Podobné prohlášení učinil i lídr evropské diplomacie Josep Borrell před zasedáním ministrů zahraničí členských zemí. Z pohledu Evropské unie je podle něj neodkladnou prioritou v rámci blízkovýchodního konfliktu doručení humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které bylo zasaženo izraelskými útoky. 

Borrell zdůraznil, že vyhlášení humanitárního příměří by bylo pro situaci velmi prospěšné. Ministři se setkávají v Lucemburku v době, kdy OSN a humanitární organizace varují před katastrofálními důsledky izraelské blokády Pásma Gazy, která byla zavedena v reakci na brutální útoky palestinského hnutí Hamás na izraelském území.

"Osobně si myslím, že je nezbytné vyhlásit humanitární příměří, aby bylo možné poskytnout pomoc a distribuovat ji obyvatelům Pásma Gazy," řekl Borrell. Izrael však příměří dlouhodobé odmítá.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Lékaři bez hranic Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

před 1 hodinou

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 9 hodinami

včera

včera

Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky z Krymu a východních oblastí země, které jsou pod kontrolou Moskvy. Upozornil na to server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy