Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i pilulky

Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do těla dostat vakcínu, je více. Mnoho let se například ústní podání ve formě kapek nebo sprej do nosu. Více než tři čtvrtě roku je ve vývoji také několik očkovacích látek proti novému typu koronaviru, které by se do těla dostávali pomocí pilulek.

S očkováním, při němž není třeba do těla vpravovat vakcínu injekčně, má své zkušenosti i Česká republika. Ve formě kapek do úst se očkuje proti rotavirům a dlouhé roky se u dětí používala stejným způsobem i vakcína proti dětské obrně.

Ta se se podávala přímo do úst, nebo na lžičku, kde se míchala kvůli chuti s kostkou cukru. Ačkoliv tento způsob vymizel, protože od roku 2007 je vakcína proti dětské obrně součástí kombinovaného injekčního očkování, ve světě se používá proti řadě nemocí nadále, a existují i další způsoby vakcinace.

Velmi efektivní je například ústy podávaná vakcína proti choleře. Studie zveřejněná v lékařském časopisu New England Journal of Medicine ukazuje, že ochránila 86 % všech očkovaných během epidemie v Guineji v roce 2012. 

"Orální vakcína proti choleře umožňuje vysokou úroveň ochrany v podmínkách, kdy choroba propukla. Očkování proti této smrtící nemoci by mělo být součástí souboru opatření pro prevenci a potlačení cholery, spuštěných v okamžiku propuknutí epidemie," uvedl Francisco Luquero, vedoucí výzkumník studie. Zkušenosti s touto formou očkování mají především Lékaři bez hranic.

Kapky fungují, ale nejsou jediné

Očkovat se však nemusí pouze kapkami. Farmaceutická firma AstraZeneca, která ve spolupráci s oxfordskou univerzitou vyvinula vakcínu proti covid-19, už řadu let produkuje na americkém trhu vakcíny proti chřipce ve formě nosního spreje. 

Ačkoliv se o jeho účinnosti vedly dlouhé debaty, sprej je používaný především u dětí, a své zkušenosti s ním má kromě Spojených států například i Velká Británie. V Česku ale dostupné není.

Stejným způsobem by se mohlo v budoucnu očkovat i proti covid-19.  Vědci totiž doufají, že se jim podaří vyvolat imunitní odpověď pomocí inhalovaných vakcín, které se přímo zaměřují na buňky dýchacích cest, které virus napadá. Vakcinační sprej by mohl zabránit růstu patogenu v nose, z něhož se koronaviry šíří jak do zbytku těla, tak i k dalším lidem.

"První generace vakcín pravděpodobně ochrání mnoho lidí. Ale myslím si, že až vakcíny druhé a třetí generace - a možná budou intranasální vakcíny jejich klíčovou součástí - budou nakonec nezbytné. Jinak bude pokračovat komunitní přenos," domnívá se podle agentury Bloomberg Michael Diamond, specialista na infekční onemocnění na Washingtonské univerzitě v St. Louis. 

Ve vývoji je také několik vakcín, které by se do těla dostávaly formou klasických tablet. Vědci na nich začali pracovat už v loňském roce na přelomu jara a léta a předpokládá se, že by se mohly na trhu objevit už letos.

Vakcína s označením VXA-CoV2-1 od společnosti Vaxart má za sebou první testy, na jejichž vyhodnocování vědci zatím pracují. Jejich vakcína podávána ve formě pilulky by ale mohla přinést určitou revoluci, zejména kvůli nenáročným podmínkám na přepravu a skladování. První zemí, která o tento typ vakcinace projevila zájem, je dle dostupných informací Malajsie.

Překonají tablety injekce?

Na podobném přípravku pracují také společnosti ImmunityBio a IosBio. První fáze testů na opicích ukázaly, že jejich vakcína ve formě pilulek by mohla být efektivní i bezpečná, a testovací proces proto může postoupit do dalších fází.

"Pomocí injekce dostanete vakcínu do paže, do svalů a krevních buněk. Naše tablety se ale dostanou přímo do buněk sliznice, takže umíme zasáhnout virus tam, kde je," tvrdí podle New Zealand Herald generální ředitel IosBio Wayne Channing.

"S naší kapslí byste k podání vakcíny nepotřebovali zdravotníky, můžete je poslat na Amazon Prime a nechat všechny naočkovat do soboty," dodává s nadsázkou.

Není vyloučeno, že právě tato vakcína se nakonec ukáže jako nejefektivnější. Na rozdíl od všech ostatních dostupných totiž obsahuje hned dva různé spike proteiny. To v praxi znamená, že by tato vakcína nejen dokázala snížit riziko, že na některou z virových mutací nebude účinná, ale také by mohla vyvolat delší imunitní odpověď. 

Vědci z ImmunityBio a IosBio chtějí tento měsíc zahájit klinické testy na Američanech a žádají o souhlas regulační orgány k provádění testů i v Británii. Jestli bude v budoucnu vakcinace v podobě tablet schválena i na území Evropské unie ale zatím není jasné.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Vědci Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 1 hodinou

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 3 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá

Desítky milionů Španělů a Portugalců mají po rozsáhlém blackoutu opět elektřinu, dopravní chaos ale trvá. Úřady příčinu selhání zatím neznají, premiéři se vzájemně obviňují. Incident odhalil slabiny iberské infrastruktury a znovu otevřel debatu o propojení evropských energetických sítí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy