ROZHOVOR | Uprchlíci nejvíce trpí podchlazením a dehydratací, problém je i tuberkulóza, říkají Lékaři bez hranic

Svět se momentálně potýká hned s několika vážnými uprchlickými krizemi. Jednou z nejsmrtelnějších tras zůstává oblast centrálního Středomoří, alarmující je situace v Latinské Americe, před válkou prchají miliony Ukrajinců. „Většina uprchlíků se nevydává někam do dálek za lepším, jak je to často prezentováno,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Bendl, vedoucí komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic.

Liší se v něčem ukrajinská uprchlická krize od té syrské? Má nějaká specifika?

Zatím se nepochybně liší v jejím rozsahu. Zatímco ze Sýrie už muselo podle OSN kvůli déle než deset let trvajícímu konfliktu uprchnout zhruba 6,8 milionu osob, z Ukrajiny se k dnešnímu datu (rozhovor byl veden v závěru minulého týdne, pozn. red.) bavíme o 4 milionech lidí. Samozřejmě je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o daleko kratší časový horizont. Válka na Ukrajině trvá „pouze“ asi měsíc a půl.  

A v čem jsou naopak totožné?

Naprostá většina uprchlíků zůstává v zemích, které přímo sousedí se státem, ze kterého utíkají. Tak je to během krizí vždy. Nejvíc syrských uprchlíků dnes hostí Libanon, těch ukrajinských zase Polsko. Ani v jednom případě se většina lidí nevydávala někam do dálek „za lepším“, jak je to často prezentováno. Určitou podobnost vidíme také v tom, že mezi lidmi na útěku jsou převážně ti, kteří si to mohou dovolit. Ti nejchudší a nejslabší často musejí zůstat. Na cestu zkrátka nemají sílu nebo prostředky.

S jakými zdravotními potížemi k vám přicházejí ukrajinští uprchlíci nejčastěji?

Nejčastěji naše týmy upozorňují na podchlazení, dehydrataci a psychické potíže. Naši pomoc proto přizpůsobujeme tak, aby právě tyto problémy efektivně řešila. 

Jak je to s obávanou tuberkulózou?

Tuberkulóza byla na Ukrajině velký problém už před vypuknutím války. Spousta lidí neměla přístup k adekvátní péči. Teď, když se v podstatě celý tamní zdravotnický systém přeorientoval na krizovou medicínu, jsou pacienti ještě ve složitější situaci než dřív. Snažíme se jim proto zajistit alespoň částečnou kontinuitu péče například tím, že nemocnice a lékárny zásobujeme nezbytnými léky.   

A pokud jde o covid-19?

Šíření Covidu-19 hrozí především ve stísněných prostorách bez vhodného hygienického zázemí, jako jsou bunkry, sklepy nebo stanice metra, ve kterých se často na jednom místě ukrývají desítky nebo dokonce stovky lidí. Kolega, který spravuje naše projekty na Ukrajině, právě z tohoto důvodu nedávno varoval, že válka je často nejlepší přítel infekčních onemocnění. 

Předpokládám, že uprchlíci mají i psychické problémy. Dokážete jim zajistit pomoc i v tomto směru?

Ano, poskytování psychologické péče se věnujeme především na moldavsko-ukrajinských hranicích uprchlíkům a také vnitřně vysídleným lidem přímo na území Ukrajiny. Je to skutečně extrémně důležité. Ti lidé za sebou mají velmi traumatizující zážitky. 

Mají ukrajinští uprchlíci strach nechat se ošetřit, nebo se setkáváte spíše s důvěrou?

Nemají, s takovou nedůvěrou jsme se nesetkali. 

Jaký zdravotnický materiál je typicky „nedostatkovým zbožím“?

Nejvíce teď podle zaměstnanců ukrajinských nemocnic chybí chirurgické vybavení a léky – obzvláště ty na chronické nemoci, jako je astma, cukrovku, HIV nebo již zmíněná tuberkulóza. 

Válka na Ukrajině zastínila jiné uprchlické krize. V které oblasti světa je situace momentálně alarmující?

Oblast centrálního Středomoří je stále jedna z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě. Hodně se teď ale věnujeme například také lidem, kteří kvůli špatné bezpečnostní situaci a ekonomické i politické krizi utíkají z centrální a jižní Ameriky přes Mexiko do Spojených států. Jejich příběhy jsou opravdu těžké na poslech. Často se na cestě stávají obětmi násilí. Poskytujeme jim jak psychologickou, tak klasickou zdravotní péči.   

Jak v současnosti vypadá uprchlická krize ve Středomoří?

Jak jsem říkal, stále se jedná o jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě. Jenom minulý týden tam podle dostupných informací zemřelo přes 100 lidí. Stále tam proto provozujeme i naše záchranné a pátrací operace, jako to ostatně děláme už od roku 2015. 

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci válka na Ukrajině Ukrajina rozhovor Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

před 2 hodinami

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

před 4 hodinami

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy