ROZHOVOR | Uprchlíci nejvíce trpí podchlazením a dehydratací, problém je i tuberkulóza, říkají Lékaři bez hranic

Svět se momentálně potýká hned s několika vážnými uprchlickými krizemi. Jednou z nejsmrtelnějších tras zůstává oblast centrálního Středomoří, alarmující je situace v Latinské Americe, před válkou prchají miliony Ukrajinců. „Většina uprchlíků se nevydává někam do dálek za lepším, jak je to často prezentováno,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Bendl, vedoucí komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic.

Liší se v něčem ukrajinská uprchlická krize od té syrské? Má nějaká specifika?

Zatím se nepochybně liší v jejím rozsahu. Zatímco ze Sýrie už muselo podle OSN kvůli déle než deset let trvajícímu konfliktu uprchnout zhruba 6,8 milionu osob, z Ukrajiny se k dnešnímu datu (rozhovor byl veden v závěru minulého týdne, pozn. red.) bavíme o 4 milionech lidí. Samozřejmě je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o daleko kratší časový horizont. Válka na Ukrajině trvá „pouze“ asi měsíc a půl.  

A v čem jsou naopak totožné?

Naprostá většina uprchlíků zůstává v zemích, které přímo sousedí se státem, ze kterého utíkají. Tak je to během krizí vždy. Nejvíc syrských uprchlíků dnes hostí Libanon, těch ukrajinských zase Polsko. Ani v jednom případě se většina lidí nevydávala někam do dálek „za lepším“, jak je to často prezentováno. Určitou podobnost vidíme také v tom, že mezi lidmi na útěku jsou převážně ti, kteří si to mohou dovolit. Ti nejchudší a nejslabší často musejí zůstat. Na cestu zkrátka nemají sílu nebo prostředky.

S jakými zdravotními potížemi k vám přicházejí ukrajinští uprchlíci nejčastěji?

Nejčastěji naše týmy upozorňují na podchlazení, dehydrataci a psychické potíže. Naši pomoc proto přizpůsobujeme tak, aby právě tyto problémy efektivně řešila. 

Jak je to s obávanou tuberkulózou?

Tuberkulóza byla na Ukrajině velký problém už před vypuknutím války. Spousta lidí neměla přístup k adekvátní péči. Teď, když se v podstatě celý tamní zdravotnický systém přeorientoval na krizovou medicínu, jsou pacienti ještě ve složitější situaci než dřív. Snažíme se jim proto zajistit alespoň částečnou kontinuitu péče například tím, že nemocnice a lékárny zásobujeme nezbytnými léky.   

A pokud jde o covid-19?

Šíření Covidu-19 hrozí především ve stísněných prostorách bez vhodného hygienického zázemí, jako jsou bunkry, sklepy nebo stanice metra, ve kterých se často na jednom místě ukrývají desítky nebo dokonce stovky lidí. Kolega, který spravuje naše projekty na Ukrajině, právě z tohoto důvodu nedávno varoval, že válka je často nejlepší přítel infekčních onemocnění. 

Předpokládám, že uprchlíci mají i psychické problémy. Dokážete jim zajistit pomoc i v tomto směru?

Ano, poskytování psychologické péče se věnujeme především na moldavsko-ukrajinských hranicích uprchlíkům a také vnitřně vysídleným lidem přímo na území Ukrajiny. Je to skutečně extrémně důležité. Ti lidé za sebou mají velmi traumatizující zážitky. 

Mají ukrajinští uprchlíci strach nechat se ošetřit, nebo se setkáváte spíše s důvěrou?

Nemají, s takovou nedůvěrou jsme se nesetkali. 

Jaký zdravotnický materiál je typicky „nedostatkovým zbožím“?

Nejvíce teď podle zaměstnanců ukrajinských nemocnic chybí chirurgické vybavení a léky – obzvláště ty na chronické nemoci, jako je astma, cukrovku, HIV nebo již zmíněná tuberkulóza. 

Válka na Ukrajině zastínila jiné uprchlické krize. V které oblasti světa je situace momentálně alarmující?

Oblast centrálního Středomoří je stále jedna z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě. Hodně se teď ale věnujeme například také lidem, kteří kvůli špatné bezpečnostní situaci a ekonomické i politické krizi utíkají z centrální a jižní Ameriky přes Mexiko do Spojených států. Jejich příběhy jsou opravdu těžké na poslech. Často se na cestě stávají obětmi násilí. Poskytujeme jim jak psychologickou, tak klasickou zdravotní péči.   

Jak v současnosti vypadá uprchlická krize ve Středomoří?

Jak jsem říkal, stále se jedná o jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě. Jenom minulý týden tam podle dostupných informací zemřelo přes 100 lidí. Stále tam proto provozujeme i naše záchranné a pátrací operace, jako to ostatně děláme už od roku 2015. 

Související

Více souvisejících

uprchlíci válka na Ukrajině Ukrajina rozhovor Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 25 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy