Koronavirus v Africe: Počet nakažených rychle roste, WHO zvedá varovný prst

V Africe dnes počet nakažených koronavirem vzrostl na 1198. Podle Světové zdravotnické organizace byla nákaza registrována již ve 40 z 52 států tohoto kontinentu. První případy hlásí Uganda a Mozambik, první úmrtí Kongo. Nejvíce zasaženy jsou Jihoafrická republika, Egypt, Maroko a Alžírsko.

 S odvoláním na africké Středisko pro kontrolu nemocí (CDC) o tom dnes informoval server BBC.

První případ nákazy v noci oznámila Uganda. Jde o infikovaného, který se vrátil z Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Oznámení přišlo jen hodiny poté, co prezident Yoweri Museveni zavedl opatření na omezení srocování lidí, včetně zastavení letecké dopravy.

V sousední Rwandě vláda oznámila, že patrně prodlouží 14denní zákaz vycházení zavedený minulý čtvrtek. Rwanda dosud zaznamenala 17 případů nemoci COVID-19 způsobené koronavirem, což je nejvíce ze států východní Afriky.

Prvního nakaženého má ode dneška také Mozambik. Ministr zdravotnictví této jihoafrické země uvedl, že pozitivně testován byl 75letý muž, který přicestoval z Británie.

V Kongu dnes nákaze podlehl první člověk. Byl jím doktor, který se nakazil při pobytu ve Francii.

Alžírsko dnes oznámilo 62 nových případů nákazy, čímž celkový počet vzrostl na 201, informuje Reuters. Prezident země Abdal Madžíd Tabbúni kvůli zhoršeným vyhlídkám ekonomiky nařídil vládě o 30 procent snížit veřejné výdaje a pozastavit některé projekty a investice.

Světová zdravotnická organizace (WHO) již varovala před možnými důsledky epidemie způsobené koronavirem v Africe, kde většina států nemá příliš vyspělý zdravotnický systém a i za normálních okolností trpí nedostatkem zdravotnických pomůcek.

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval vyspělé státy k solidaritě a společnému postupu proti nemoci, která si podle něj v případě nečinnosti může vyžádat miliony lidských životů převážně v nejméně vyspělých zemích.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika jihoafrická republika Egypt Maroko Alžírsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy